Blog

09.09.2021

Beton zwykły

W artykule znajdziesz:

Beton zwykły

Beton zwykły

Według zakresu stosowania w budownictwie rozróżnia się:
Beton zwykły stosowany do konstrukcji nadziemnych i podziemnych w normalnych warunkach pracy budowli.
Beton hydrotechniczny i sanitarno-techniczny, odpowiednio szczelny i odporny na działanie cieczy zawierających często związki agresywne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Beton odporny na ścieranie, stosowany do budowy nawierzchni drogowych, podłóg i pól startowych.

Beton specjalny, np. kwasoodporny, ogniotrwały, fortyfikacyjny itp.
W wyrobach z betonów cementowych, które są używane do budowy ścian i stropów, stosuje się jako kruszywo piaski, żwiry, gruz ceglany, żużel paleniskowy, żużel wielkopiecowy, paździerze, trociny itp. Wymiary bloków ściennych są najczęściej wielokrotnością cegieł. Najczęściej stosowane pustaki do budowy ścian to pustaki „Alfa”, „Wibroblok”, „Muranów” oraz bloki pełne, oparte na lekkich kruszywach (żużle i grys) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pustaki „Alfa" mają wymiary 24 x 24 x 49 cm. Zwane są trzyrzędowymi, gdyż posiadają 3 rzędy podłużnych komór mijankowo usytuowanych. Produkowane są również pustaki „Alfa” o wymiarach 10,3 x 24 x 49 cm, zwane jednorzędowymi. W zależności od rodzaju kruszywa ciężar pustaków waha się od 25 do 40 kg. Przy użyciu kruszywa żużlowego ciężar pustaków wynosi ok. 25 kg, wytrzymałość na ściskanie ok. 25 kG/cm2, przy zastosowaniu zaś grysu ceglanego ciężar pustaka wzrasta do 40 kg, a wytrzymałość do ok. 50 kG/cm2.

Produkcja obejmuje następujące podstawowe czynności:
- wymieszanie kruszywa, spoiwa i wody w betoniarce (uprawnienia budowlane),
- formowanie pustaków z przygotowanej masy przy użyciu maszyn i zastosowaniu wibrowania,
- pielęgnacja pustaków według zasad obowiązujących przy pielęgnacji świeżego betonu.

Zakres zastosowania pustaków

Pustaki „Alfa” stosuje się do budowy domów gospodarczych, domów mieszkalnych parterowych lub dwukondygnacjowych (pod
warunkiem, że ich wytrzymałość nie będzie niższa niż 50 kG/cm2) oraz do wypełniania ścian budynków szkieletowych. Budynki mieszkalne powinny mieć ściany o grubości tzw. półtorapustaka, tj. ok. 38 cm (łącznie z tynkiem 40 cm) (program egzamin ustny).
Pustaki „Wibroblok” są produkowane przy użyciu kruszyw żużlowych i grysu ceglanego. Wymiary 16,5 X 25 X 30 cm. Ciężar pustaka wynosi 10-M5 kg w zależności od rodzaju użytego kruszywa. Zasada produkcji jest taka sama jak przy pustakach „Alfa”.

Zakres zastosowania pustaków „Wibroblok” jest następujący:
a) do budowy ścian parterowych,
b) do budowy górnej kondygnacji budynków wielopiętrowych,
c) jako wypełnienie ścian budynków szkieletowych,
d) do budowy domów o dwóch lub trzech kondygnacjach pod warunkiem, że będą wykonane z betonu o marce nie niższej niż 150.
Pustaki „Muranów” posiadają wymiary stanowiące wielokrotność 6,4 : 2 cegieł ceramicznych (opinie o programie).

Jako kruszywo stosuje się gruz ceglany lub żużel paleniskowy. Ciężar pustaka 6-cegłowego (41 x 27 x 13 cm) wynosi ok. 17 kg, 4-cegłowego (27 x 27 x 13 cm) - ok. 12 kg, zaś 2-cegłowego (27 x 13 x 13) - 6-7 kg.
Wytrzymałość na ściskanie przy użyciu żużla paleniskowego wynosi R28 <180 kG/cm2, przy użyciu zaś gruzu ceglanego R 28 <100 kG/cm2. Ilość cementu marki 250 na 1 m3 masy betonowej waha się w granicach od 200 do 300 kg (segregator aktów prawnych).
Zakres zastosowania: do budowy ścian nośnych w domach mieszkalnych. Grubość ścian zewnętrznych nie powinna być mniejsza niż 45 cm (półtora pustaka z pustką 3 cm).
Bloki ,,Muranów” są wykonywane i stosowane w analogiczny sposób jak pustaki „Muranów”. Produkcja tego rodzaju bloków jest celowa jedynie przy użyciu lekkich kruszyw. Wymiary - jak przy pustakach „Muranów”.

Najczęściej stosowanym pustakiem stropowym, wykonywanym z betonów, jest pustak „DMS”. Pod tą samą nazwą produkowane są belki stropowe zbrojone.
Produkowane są zasadniczo 2 typy pustaków: typ „A” o rozstawie osiowym żeber 65 cm i typ „B” o rozstawie osiowym że ber 50 cm.

Ciężar pustaków waha się w granicach od 20 do 28 kg przy typie „A” i od 17 do 24 kg przy typie „B”. Jako kruszywo stosuje się grys (promocja 3 w 1).
Z betonów cementowych produkuje się wiele innych elementów budowlanych, jak np. pustaki stropowe, płyty dachowe bytomskie, stopnie do klatek schodowych, parapety, płyty chodnikowe, pale żelbetowe, belki stropowe, nadproża itp.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami