Blog

10.01.2022

Obniżenie deskowania

W artykule znajdziesz:

Obniżenie deskowania
Obniżenie deskowania

Szczególnie szerokie zastosowanie znalazły deskowania przesuwne przy budowie hal o przekryciach łupinowych. Deskowanie łupin wymaga bowiem ze względu na dokładność i kształt dużej pracochłonności i znacznego zużycia materiału (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy wielokrotnym użyciu deskowania przesuwnego koszt deskowań maleje tak znacznie, iż hale wykonane w ten sposób wykazują lepsze wskaźniki techniczno-ekonomiczne niż inne rozwiązania (w przekryciach łupinowych podstawowym kosztem jest koszt deskowania).

W celu zwiększenia rotacji deskowania stosuje się jednocześnie specjalne środki przyspieszające twardnienie betonu. Jedną z metod stosowanych przy deskowaniach przesuwnych jest naparzanie betonu. Wówczas deskowania te wyposażone są w instalację ogrzewczą wbudowaną w konstrukcję deskowań, co jednak ze względu na znaczne koszty wskazane jest tylko w rzadkich przypadkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Deskowanie przesuwne musi być tak skonstruowane, aby można go było przesuwać w kierunku poziomym jak również podnosić i opuszczać w kierunku pionowym, aby umożliwić oddzielenie deskowania od stwardniałego betonu przekrycia.

Obniżenie deskowania w czasie przesunięcia może obejmować całą konstrukcję rusztowań, jak również tylko jego części bezpośrednio podtrzymujące deskowanie. Ten drugi sposób stosowany jest przede wszystkim przy deskowaniu hal łukowych walcowych, gdzie obniżenie deskowania potrzebne jest jedynie dla oderwania deskowania od konstrukcji. Przejście deskowania pod ściągami polega na wymianie podpór w miejscu ściągów (uprawnienia budowlane).

Deskowanie przesuwne

Deskowanie przesuwne oparte jest na wózkach kolejki wąskotorowej (o prześwicie 600 lub 750 mm) lub też na pojedynczych kołach od tych wózków. W przekroju poprzecznym hali słupy nośne rusztowania skupia się dołem zwykle w kilku węzłach, aby zmniejszyć liczbę potrzebnych torów (program egzamin ustny). Natomiast w kierunku podłużnym zachowane jest pionowe położenie słupów, gdyż nie wpływa to na liczbę torów. W rusztowaniach rurowych, ze względu na trudności łączenia w węźle podpór wielu prętów, stosuje się często również i w przekroju poprzecznym pionowy układ słupów. W tym przypadku zamiast wózków stosuje się pojedyncze koła (opinie o programie).

Dla zmniejszenia ilości torów jezdnych zwykle tylko część podpór wsparta jest na wózkach (lub na pojedynczych kołach), pozostałe zaś opierają się wprost na gruncie za pośrednictwem klinów lub na klatkach z krawędziaków lub z podkładów. Podpory te są krótsze, aby po usunięciu klinów nie dotykały gruntu i umożliwiały przesuwanie rusztowania opierającego się w tym czasie na podporach ruchomych. W przypadku występowania w czasie betonowania obciążeń przekraczających nośność wózków lub kół podpory ruchome są dodatkowo oparte na klatkach drewnianych przenoszących obciążenie na grunt. Wózki lub koła służą tylko do przeniesienia ciężaru własnego deskowania w czasie jego przesuwania (segregator aktów prawnych).

Przesuwanie deskowań odbywa się zazwyczaj za pomocą wciągarek kozłowych umieszczonych w osi podpór. Należy przy tym zwrócić uwagę na równomierne przesuwanie wszystkich podpór, aby nie uszkodzić połączeń prętów rusztowania.

Rusztowanie przesuwne konstrukcji rurowej dla hali o rozpiętości 18 m. Słupki rusztowania wsparte są albo na podstawkach śrubowych lub klinach usuwanych przy przesuwaniu rusztowania, albo też na ramie z dwóch ceowników, między którymi osadzone są na osiach koła wsparte na szynach (promocja 3 w 1). Dla umożliwienia przesunięcia rusztowania poprzez ściągi gotowej już konstrukcji dachowej, słupki górnej części rusztowania łączone są ze słupkami dolnej części za pomocą tzw. rur teleskopowych. Rura teleskopowa nasuwana jest na dolne końce słupków górnej konstrukcji i górne końce dolnej konstrukcji i łączona z nimi za pomocą sworzni. Przy przesuwaniu rusztowania wyjmuje się sworznie i opuszcza rurę teleskopową niżej, co stwarza przerwę umożliwiającą ominięcie ściągu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami