Blog

24.11.2021

Obniżenie temperatury

W artykule znajdziesz:

Obniżenie temperatury

Obniżenie temperatury

W praktyce dużą rolę odgrywają siły włoskowate, powstające wskutek tego, że ciśnienie włoskowate pod meniskami przenosząc się za pośrednictwem cieczy będzie oddziaływać na ścianki rurek włoskowatych. Przy częściowym wypełnieniu rurki włoskowatej cieczą zwilżającą ciśnienie cieczy ulegnie obniżeniu i ścianki rurki doznają nadmiaru zewnętrznego ciśnienia ściskającego. Przy częściowym wypełnieniu rurki włoskowatej cieczą niezwilżającą ciśnienie w cieczy będzie podniesionej i ścianki doznają nadmiaru ciśnienia rozciągającego (rozpychającego) (program uprawnienia budowlane na komputer).
W odniesieniu do wysychających materiałów porowatych należy zauważyć, że niektóre rurki włoskowate są wypełnione wodą, a inne są suche.

Powstałe w ten sposób siły włoskowate mogą być tak znaczne, że nastąpi widoczny skurcz ciała porowatego. W ten sposób prawdopodobnie następuje skurcz betonu.
Każde obniżenie temperatury sprzyja zwiększeniu współczynnika napięcia powierzchniowego, a stąd sprzyja podnoszeniu się wody i skraplaniu pary. Para skraplając się pogrubia warstewkę wody błonkowatej, sprzyja powstawaniu menisku i tworzeniu się zawilgocenia. W przypadku gdy rurki włoskowate są zwilżane i meniski wody wklęsłe, para wodna skrapla się i woda wskutek tego podciąga się w nich coraz wyżej. Ma to miejsce nawet przy niewielkie! wilgotności powietrza. Na przykład w pomieszczeniach wskutek różnicy temperatur i różnicy ciśnień pary wodnej przenika ona przez mury i stropy, skraplając się w rurkach włoskowatych. Należy przy tym zwrócić uwagę, że przy menisku wklęsłym odparowanie wody jest utrudnione (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Woda włoskowata w murach i betonach zawiera zawsze mniejsze lub większe ilości związków chemicznych (np. Ca(OH)2). Woda rozpuszczając te związki staje się roztworem. Roztwory przy pewnym stężeniu sprzyjają zwiększeniu napięcia powierzchniowego, a tym samym włoskowatemu podciąganiu wody. Poza tym obecność w wodzie włoskowatej związków chemicznych utrudnia parowanie wody, a sprzyja skraplaniu pary (uprawnienia budowlane).

Ujemnie naładowane jony

Nie wszystkie wody zawierające w sobie rozpuszczone związki chemiczne nazywamy agresywnymi i w istocie nie są one w znaczeniu technicznym zawsze agresywne. Jednakże, jak wykazały liczne doświadczenia i obserwacje, wszystkie rodzaje wód mogą działać agresywnie na te lub inne materiały budowlane, a nawet na kamienie naturalne.
Mechanika oddziaływania roztworów wodnych różnych substancji chemicznych na materiały budowlane ma ścisły związek z dysocjacją elektrolityczną (program egzamin ustny).

W roztworach przewodzących prąd elektryczny (tj. w roztworach kwasów, zasad i stali) cząsteczki rozpuszczonych substancji rozpadają się na poszczególne przeciwnie naładowane cząstki jony. Jonów dodatnich i ujemnych tworzy się tyle, że liczby nabojów o znakach przeciwnych są sobie równe, wskutek tego roztwór pozostaje elektrycznie obojętny. Rozpad cząsteczek na jony otrzymał nazwę dysocjacji (rozłączenia) (opinie o programie). Proces ten jest odwracalny. Tworzące się wskutek dysocjacji przeciwnie naładowane jony zderzają się i mogą połączyć się z powrotem w cząsteczkę. Ponieważ dysocjacja na jony występuje tylko w roztworach przewodzących prąd elektryczny (tj. elektrolitach), proces ten otrzymał nazwę dysocjacji elektrolitycznej.

Jony są naładowane dodatnio lub ujemnie. Dodatnio naładowane jony kationy kierują się w stronę katody (segregator aktów prawnych). Ujemnie naładowane jony aniony kierują w stronę anody. Ładunki jonów dodatnich oznaczamy kropką “, ujemne przecinkiem ’ lub odpowiednio + i -. Podwójny znak oznacza dwa ładunki, potrójny trzy ładunki. Na przykład piszemy Na’Cl’ lub Na+Cl. Woda jest rozpuszczalnikiem elektrolitów mających największą zdolność dysocjowania rozpuszczonych w niej cząstek, czyli woda ma wybitną zdolność jonizacyjną.

Jony mają zupełnie inne właściwości niż te same substancje jako pierwiastki. Chlor gazowy Cl2 jest gazem żółtozielonym, natomiast jon chlorkowy Cl’ jest bezbarwny i chloru gazowego nie przypomina. Tak samo jony Na+ i H+ nie przypominają swoich pierwiastków w stanie wolnym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami