Blog

04.11.2021

Obraz mikroskopowy

W artykule znajdziesz:

Obraz mikroskopowy

Obraz mikroskopowy

Obraz mikroskopowy wielkość cząstek. Preparat do mikroskopowania przygotowuje się umieszczając niewielką kroplę emulsji na odpowiednio oczyszczonym suchym szkiełku przedmiotowym i nakrywając je szkiełkiem nakrywkowwym w ten sposób, aby przy lekkim nacisku otrzymać dostatecznie cienką i przezroczystą warstwę emulsji (program uprawnienia budowlane na komputer).
W razie trudności uzyskania dostatecznie przezroczystego preparatu należy emulsję na szkiełku zegarkowym rozcieńczyć kroplą wody destylowanej lub 2-procentowego roztworu oleinianu sodowego.
Obserwację przeprowadzić należy w środku preparatu (nie w pobliżu brzegów) w powiększeniu 500-krotnym stosując okular mikrometryczny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Należy zanotować jednorodność dyspersji, średnią wielkość cząsteczek, a przy niejednorodnej dyspersji wymiary największej i najmniejszej z zaobserwowanych cząsteczek.
Wymiary cząsteczek podaje się w mikronach (VJOoo mm).
Zawartość wody w emulsji. Oznaczanie zawartości wody w emulsji wykonuje się przez oddestylowanie wody wraz z odpowiednim medium z odważonej ilości emulsji.
Wykonanie oznaczenia. W suchej i czystej kolbie o pojemności 500-700 cm3 odważa się próbkę 25-35 g badanej emulsji (uprzednio dobrze wymieszanej). Następnie wsypuje się ok. 0,5 g drobno roztartego i wysuszonego BaCl2, zalewa 100 cm3 medium nasyconego wodą i wrzuca parę kawałków porowatej porcelany lub pumeksu.

Aparat destylacyjny łączy się z chłodnicą wodną Liebiga i oddestylowuje cały ksylen lub inne medium wraz z wodą przy szybkości destylacji 2 krople/s, do cylindra miarowego o pojemności 25-H50 cm2 z podziałką co 0,2 cm3 (uprawnienia budowlane).
Po ukończeniu destylacji odczytuje się objętość zebranej w cylindrze wody. Zawartość wody w emulsji oblicza się w % ciężarowych przyjmując 1 cm3 = = 1 g wody.
Wskazane jest stosowanie do oznaczania zawartości wody w emulsji aparatury Schlapfera z chłodnicą i cylindrem miarowym, pionowo ustawionymi.
Jako medium stosuje się zasadniczo ksylen techniczny o temperaturze wrzenia ok. 140°C (program egzamin ustny).

Zamiast ksylenu dopuszczalne jest użycie frakcji tzw. benzolu silnikowego lub solwentnafty o następujących właściwościach:
gęstość nie wyżej 0,855/15°C, benzol lub solwentnafta nie mogą być zanieczyszczone wodą i składnikami nierozpuszczalnymi,
granice temperatur destylacji 125-T-160°C. Można również używać toluenu lub mieszaniny benzenu z ksylenem w stosunku 1 : 4.
Wszystkie opisane wyżej media powinny być przed użyciem nasycone wodą w temperaturze pokojowej (18H-20°C) (opinie o programie).

Badanie asfaltu

Aby uniknąć strat wskutek pozostawania kropli wody na ścianach chłodnicy, należy albo chłodnicę wymyć i wysuszyć strumieniem gorącego powietrza, albo przed właściwym oznaczeniem przeprowadzić ślepą destylację emulsji z ksylenem, tak aby straty wodne w chłodnicy były już skompensowane.
Zawartość popiołu. Około 1 g emulsji odważa się na wadze analitycznej w wyprażonym i starowanym tygielku porcelanowym, po czym ogrzewa ostrożnie,
początkowo w łaźni wodnej lub w suszarce, następnie na siatce azbestowej, wreszcie na pełnym bezpośrednim płomieniu gazowym lub w piecu muflowym. Po całkowitym spopieleniu się zawartości tygla studzi się tygiel w eksyka- torze i waży. Popiół oblicza się wprost z przyrostu ciężaru podając go w % ciężarowych (segregator aktów prawnych).

Badanie asfaltu użytego do wyrobu emulsji. Do obszernego naczynia o pojemności ok. 0,75 1 wlewa się ok. 300-400 cm3 badanej, uprzednio dobrze wymieszanej, emulsji. Emulsję anionową zadaje się roztworem BaCl2, a emulsję kationową - alkoholem aż do wytrącenia się asfaltu. Gdy wytrącanie asfaltu dobiega prawie do końca, dodaje się jeszcze niewielką ilość alkoholu dla ostatecznego rozkładu emulsji.
Po rozłożeniu się emulsji należy ją wymieszać, aby wytrącony asfalt zebrać w jedną bryłkę (promocja 3 w 1).

Wytrąconą z emulsji wodę odlewa się, zebrany asfalt przemywa na zimno i gorąco wodą i suszy starannie, uważając, aby go nie przegrzać.
Po wysuszeniu asfaltu, co poznaje się po ustaniu pienienia i uzyskaniu przez asfalt gładkiej, błyszczącej powierzchni, przeprowadza się właściwe badanie.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami