Blog
Obróbka płaszczyzn stykowych
W artykule znajdziesz:
Obróbka płaszczyzn stykowych
Ze względu na to, że klejenie wymaga precyzyjnej obróbki płaszczyzn stykowych, umożliwiającej wykonanie spoin o szerokości 1-2 mm, tego typu złącza znajdują zastosowanie przy elementach gazobetonowych (uprawnienia budowlane). Złącza klejone w połączeniach elementów gazobetonowych rozpowszechnione są w państwach skandynawskich. Są one obecnie próbnie wdrażane na terenie Polski do wielkowymiarowych ścian osłonowych (np. wg projektu inż. Wilanda (program na telefon).
Należy dodać, że połączenia konstrukcyjne w węzłach ścian powinny również uwzględniać względy montażowe, aby wszystkie czynności połączenia (zarówno roboty zbrojarskie czy spawalnicze, jak i betonowanie trzpieni) mogły przebiegać we właściwej kolejności i czasie, w dostosowaniu do cykli montażu prefabrykatów. Nieskoordynowanie tych zagadnień może przyczynić się do nadmiernego wydłużenia prac montażowych, potrzeby dodatkowych połączeń montażowych itp. niedogodności, obniżających wydatnie całość koncepcji złącza (program na komputer).
Złącza płytowych ścian wewnętrznych, które stanowią przegrody między mieszkaniami, powinny odznaczać się szczelnością, aby nie przepuszczać dźwięków powietrznych, światła czy zapachów z jednego pomieszczenia do drugiego. Z tego też względu, licząc się z faktem, że trzpień betonowy na skutek skurczu może się odspoić od krawędzi którejś ze ścian, projektuje się w krawędziach ścian szereg załamań, aby ewentualna rysa nie przebiegała prosto w przekroju złącza. W tym też celu stosuje się wypełnienie spoiny na pewną grubość pakułami (program egzamin ustny).
Zabezpieczenie złącz przed zawilgoceniem i infiltracją powietrza. Niezmiernie ważnym zagadnieniem dla złącz zewnętrznych ścian płytowych jest rozwiązanie izolacyjnej części złącza, zabezpieczającej przed przenikaniem wody deszczowej i przewiewaniem do wnętrza budynku.
Budynki tradycyjne
W budynkach tradycyjnych o ścianach zewnętrznych z cegły, pokrytych tynkiem, których grubość wynosi ok. 50 cm, zjawisko zawilgocenia muru na całą grubość — pod wpływem opadów deszczowych — w zasadzie nie zachodzi, nawet w klimatach bardzo wilgotnych (morskich). Również jeśli chodzi o przewiewanie ścian, to przy prawidłowym wypełnieniu zaprawą spoin między cegłami można ściany te uważać za całkowicie szczelne (opinie o programie).
Ponieważ nadmierne zawilgocenie tynku i muru wpływa ujemnie na ich trwałość, dla zmniejszenia destrukcyjnego działania fali deszczowej stosuje się pewne elementy konstrukcji, jak gzymsy wieńczące lub okapy, gzymsy międzypiętrowe, okapniki blaszane, które poza względami architektonicznymi chronią elewację przed wodą deszczową. Stwierdzono, że np. gzyms wieńczący na budynku 5-kondygnacjowym o wysunięciu 40 cm poza płaszczyznę elewacji zmniejsza ilość opadów deszczowych spadających na elewację w okresie rocznym o 40%, co dowodzi celowości takich rozwiązań w klimatach zbliżonych do polskiego (segregator aktów prawnych).
Szczególnie ujemne działanie mają deszcze, które padają pod wpływem wiatru ukośnego do elewacji. Woda deszczowa nie opada wtedy pionowo, lecz pod wpływem wiatru jest przesuwana, przyciskana i wtłaczana do szczelin ścian wzdłuż budynku, przez co osłony poziome (gzymsy) tylko częściowo chronią przed przenikaniem wody deszczowej do spoin (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32