Blog

27.07.2022

Obserwacje Słońca

W artykule znajdziesz:

Obserwacje Słońca

Pozornie idealnie kulisty kształt Słońca i jego równomiernie promieniująca powierzchnia są jednak w istocie zaburzane przez wiele czynników. Wiele z nich pojawia się rytmicznie i wiąże się z właściwościami magnetycznymi. Ponieważ Grecy szczególnym szacunkiem otaczali kulę - w ich mniemaniu była to bryła doskonała - rzeczą naturalną było rozszerzenie idei zakrzywionej powierzchni aż do koncepcji kulistej Ziemi. Było to niezwykłe osiągnięcie intelektualne ludzkości (program uprawnienia budowlane na komputer).

Model kulistej Ziemi umożliwiał również wyjaśnienie, dlaczego okrągły jest Ziemi, powodujący zaćmienia i przesilenia. Już ponad 4000 lat temu mieszkańcy Ziemi starannie obserwowali okresowe zaćmienia i przesilenia. Dowodem tego może być niezwykły monument w Stonehenge w południowej Anglii, usytuowany na równinie zwanej Salisbury Plain, który zbudowali ludzie z epoki neolitu. Służył on zapewne nie tylko jako świątynia, lecz również jako… komputer astronomiczny (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obserwacje Słońca i Księżyca, dokonywane przez skomplikowany układ pierścieni utworzonych ze starannie rozlokowanych kamieni, niemal na pewno umożliwiały przewidywanie zaćmień.

Nawet wówczas, gdy idea kulistej Ziemi zyskała już sobie uznanie, ciągle trudno było dawnym myślicielom i filozofom uwolnić się od najoczywistszego założenia - że ludzie i Ziemia, na której żyjemy, znajdują się w środku Wszechświata. Klasyczny model grecki przedstawiał więc Słońce, Księżyc i gwiazdy krążące wokół nieruchomej Ziemi po kołowych orbitach - była to idea sfer niebieskich (uprawnienia budowlane).

Nauka tajemnicza zajmuje się tymi procesami, których istnienia nie wyobrażamy sobie w naszym codziennym, dobrze uporządkowanym świecie. Obszar stanowiący domenę fizyki kwantowej - gdzie materia i energia występują w nieskończenie małych „porcjach" i gdzie nie ma pewności, ale jedynie prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzeń - możemy spokojnie zignorować. Kwanty nie wkraczają bezpośrednio w nasze codzienne życie (program egzamin ustny).

Namagnesowana igła

Inaczej ma się jednak sprawa z magnetyzmem. Jest on zjawiskiem zwyczajnym, przyjmowanym jako coś zupełnie naturalnego. Za przysłowiowe parę groszy można wszak kupić zarówno dziecinne zabawki działające na zasadzie odpychania się magnesów, jak i kompas z igłą To właśnie przyciąganie elektromagnetyczne - siła zbliżająca ładunek dodatni do ujemnego lub północny biegun magnesu do bieguna południowego - umożliwia działanie silnika elektrycznego czy generatora prądu. To samo przyciąganie, chociaż w znacznie mniejszej skali, utrzymuje integralność wszystkich atomów (opinie o programie).

Każdy atom przypomina miniaturowy układ planetarny. „Słońce" tego systemu stanowi jądro atomowe, w którym skupiona jest niemal cała masa atomu. Ma ono ładunek dodatni. Wokół jądra krążą ujemnie naładowane elektrony utrzymywane na różnych „orbitach" przez siły elektromagnetyczne. Bez przyciągania, które łączy składniki atomu w całość, nie mógłby on istnieć; bez atomów zaś nie istniałby ani świat, ani Słońce, ani ludzie (segregator aktów prawnych).

Ziemia wykazuje znaczny magnetyzm, którego najprostszym przejawem może być zachowanie się igły kompasowej. Ustawia się ona mianowicie wzdłuż linii sił pola magnetycznego naszej planety: na półkuli północnej zwraca się ku północnemu biegunowi magnetycznemu, na południowej zaś - ku swemu południowemu odpowiednikowi. Pod względem magnetycznym Ziemia zachowuje się tak, jak gdyby przez jej środek przebiegała sztaba gigantycznego magnesu, o biegunach usytuowanych na końcach. Najważniejszym wykorzystaniem magnetyzmu Ziemi przez ludzi było bez wątpienia użycie kompasu do nawigacji w dalekich rejsach (promocja 3 w 1). Namagnesowana igła, mogąca się swobodnie obracać na osi, ustawia się wzdłuż linii sił ziemskiego pola magnetycznego - na półkuli północnej będzie zatem wskazywała kierunek ku północnemu biegunowi magnetycznemu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami