Blog

Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 2
15.11.2022

Obsługa hamowanych silników

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 3
Obsługa hamowanych silników

Obsługa hamowanych silników (m. in. do ciągników, kutrów itp.) znajduje się bezpośrednio przy tych silnikach, w związku z czym jest narażona na działanie ciśnienia akustycznego (patrz słupki „a”) o poziomie odpowiednio 105, 112 i 102 dB. Zastosowanie kabin aparaturowo- -kontrolnych umożliwia zmniejszenie występującego ciśnienia akustycznego do poziomu 80-85 dB (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ostatnie dwa przykłady dotyczą pomieszczenia kompresorowni, w której poziom ciśnienia akustycznego dochodzi do 103 dB. Ze względu na nieliczną obsługę (1-3 osób) zastosowano kabinę dźwiękoszczelną, umieszczoną wewnątrz tego pomieszczenia, w której poziom ciśnienia akustycznego wynosi tylko 55-70 dB (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zapobieganie hałasowi najskuteczniej można realizować w okresie opracowywania projektu wstępnego zakładu, a więc wtedy, kiedy można jeszcze zmieniać wzajemne położenie pomieszczeń w danym budynku w zależności od przewidywanych lub wymaganych dla określonego pomieszczenia warunków akustycznych (uprawnienia budowlane).

Rozplanowania części budynku zakładu produkcyjnego. Rozpatrując ten projekt z punktu widzenia wymagań akustycznych, należy na tym projekcie nanieść wartości poziomów hałasu dopuszczalne dla pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, a więc dla:

  • prac o specjalnym charakterze 40-450 dB(A),
  • prac koncepcyjnych i laboratoryjnych o dużej dokładności 50-f-60 dB(A),
  • prac montażowych o dużej dokładności 60-^70 dB(A),
  • prac montażowych o mniejszej dokładności (narzędziownie) 70H-80 dB(A),
  • prostych czynności (warsztatów wykonujących roboty mniej dokładne, magazyny) 80-4-90 dB(A) (program egzamin ustny).

Izolacyjność ścian

W omawianym przykładzie źródłem zakłóceń akustycznych będą przede wszystkim maszyny pracujące w hali, a więc automaty (90-100 dB(A)), obrabiarki skrawające do metali (75-85 dB(A)), młoty (110-120 dB(A)) i narzędzia pneumatyczne (115-120 dB(A)). Naniesienie wymienionych poziomów na schemat umożliwia wstępną ocenę prawidłowości rozplanowania poszczególnych pomieszczeń, a równocześnie skontrolowanie, czy izolacyjność ścian pomiędzy pomieszczeniami wymagającymi ciszy i pomieszczeniami hałaśliwymi jest wystarczająca. W omawianym przypadku widać, że izolacyjność ta w odniesieniu do pomieszczeń biura konstrukcyjnego (a) powinna wynosić ok. 40 dB(A), a w odniesieniu do pomieszczenia laboratorium (b) ok. 50 dB(A); pomieszczenia odbioru technicznego (c) i warsztat robót precyzyjnych (d) są z punktu widzenia warunków akustycznych zlokalizowane nieprawidłowo (opinie o programie).

W tych dwóch ostatnich przypadkach jednym z rozwiązań powinno być oddzielenie pomieszczenia odbioru technicznego ścianami o izolacyjności ok. 45 dB, a w odniesieniu do źródła hałasu, jakimi są narzędzia pneumatyczne, przeniesienie tych stanowisk dalej i oddzielenie ich od reszty hali ścianą, a jeżeli stanowiska te nie mają stałego miejsca ekranami dźwiękochłonnymi (segregator aktów prawnych). Jeżeli młoty pracujące w hali są ustawione blisko ściany, to celowe jest (zwłaszcza jeśli ściana ta intensywnie odbija dźwięki) wyłożenie jej materiałem dźwiękochłonnym. Można też oddzielić młoty od reszty pomieszczenia ekranem z takiego materiału.

Wartość poziomu hałasu w danym pomieszczeniu przemysłowym zależy nie tylko od poziomu hałasu znajdujących się w nim źródeł, ale również od ich rozmieszczenia oraz od kształtu i innych własności akustycznych samego pomieszczenia. Pomieszczenie, stanowiące obszar ograniczony ścianami, sufitem i podłogą, w którym znajdują się różnego rodzaju maszyny, można uważać za układ akustyczny. Badania wymienionego układu, w zależności od warunków, celu oraz wymaganej dokładności badań, mogą być realizowane różnymi metodami (promocja 3 w 1).

Stosując metodę statystyczną zakłada się, że pole akustyczne wewnątrz układu jest jednorodne, czyli we wszystkich miejscach badanego układu ustalił się stan równowagi. Przy takim przybliżonym założeniu ścisłe wartości charakteryzujące rozkład pola akustycznego w przestrzeni i w funkcji częstotliwości zastępuje się wartością średnią, przyjmując że na całym analizowanym obszarze gęstość energii akustycznej jest stała.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 8 Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 9 Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 10
Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 11
Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 12 Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 13 Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 14
Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcja szafy wnękowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami