Blog

27.03.2020

Gwoździe do rusztowań

W artykule znajdziesz:

Gwoździe do rusztowań

Gwoździe do rusztowań

Do budowy drabin należy stosować na stojaki tarcicę sosnową nieobrzynaną klasy II lub III, a na szczeble tarcicę sosnową nieobrzynaną klasy III. Stojaki nie mogą mieć sęków zepsutych lub zdrowych wypadających, zaś szczeble powinny być bez sęków (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dopuszcza się nieliczne występowanie w stojakach sęków o średnicy nie większej niż 10 mm, przy czym na krawędziach przekroju sęki są niedopuszczalne.
Do rusztowań zewnętrznych należy używać drewna półsuchego o wilgotności IX - Drewno do rusztowań powinno być zaimpregnowane, przez dwukrotne posmarowanie za pomocą pędzla, środkiem grzybobójczym.

Gwoździe do rusztowań powinny być co najmniej 2-3 razy dłuższe niż grubość p- bijanego elementu, przy czym długość ich nie może być mniejsza niż 75 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Klanie powinny mieć średnicy mniejszej od 12 mm. Przekroje gwoździ, śrub i j.r muszą odpowiadać wymaganiom normy PN-64/03150.
Wszystkie elementy rusztowania powinny być oznakowane i zapisane w książce wentarzowej budowy. Wydawanie elementów na budowę powinno odbywać się łącznie za pokwitowaniem, a po demontażu elementy powinny być zwrócone magazynu oczyszczone i posegregowane. Elementy poszczególnych rodzajów rusz- wań powinny pod względem materiałowym odpowiadać poniżej podanym wymaganiom (uprawnienia budowlane).
Rusztowania drabinowe. Stojaki drabiny powinny być z tarcicy sosnowej klas lub III, długości 6 lub 8 m. o przekroju po ostruganiu 50 x 100 mm.
Szczeble drabiny należy wykonywać z tarcicy sosnowej o przekroju po ostrugar 32×63 mm. nie mającej sęków, skrętu włókien i pęknięć. Rozstaw osiowy szczelin w drabinie - 50 cm.
Tętnik i powinny być z desek o grubości nie mniejszej niż 25 mm i szerokości co na mniej 14 cm.
Na pomost należy używać bali sosnowych o grubości 50 mm i o szerokości ok. 23 en Poręcze powinny być z desek sosnowych o grubości 25 mm. a szerokości c najmniej 18 cm.
Podkładki pod drabiny wykonywać należy z desek o grubości 32 do 50 mm. a szer. kości 14 cm i długości ok. 1 m.

Rusztowania stojakowe

Rusztowania stojakowe jednorzędowe i dwurzędowe z dłużyc. Stojaki powinny b\. z okrąglaków (dłużyc) sosnowych klasy II. o średnicy w cieńszym końcu nie mniejsze niż 12 cm.
Podluinice do stojaków należy wykonywać również z okrąglaków o średnicy nic mniejszej niż 12 cm i długości równej co najmniej dwom odstępom stojaków, zwiększonym o 50 cm.
Leżnie powinny być wykonywane z okrąglaków-jak stojaki. Na pomost należ, używać desek o grubości co najmniej 32 mm i szerokości 18 cm (program egzamin ustny).
Poręcze powinny być z desek o grubości 32 mm i szerokości 15 cm. Na odbojnice (deski krawężnikowe) należy używać desek takich jak na poręcze; grubość desek 32 mm. szerokość - 18 cm.
Schodnie powinny być z desek o grubości 38 mm i szerokości 18 cm. Na podwalin) należy stosować bale o grubości 50 mm i szerokości co najmniej 25 cm. Bale na podkładki powinny mieć wymiary;
- przy stojakach pojedynczych - grubość 38 mm. szerokość 20 cm. długość 40 cm (opinie o programie).
przy stojakach podwójnych - grubość 38 cm. szerokość co najmniej 25 cm oraz długość 60 cm.
Rusztowania na wysuwnicach. Na pomost należy stosować deski grubości 38 mm i szerokości 20 cm.
Poręcze wykonuje się z desek grubości 38 mm i szerokości 18 cm.
Deski krawężnikowe i słupki poręczy wykonuje się z desek grubości 38 mm i szerokości 20 cm (segregator aktów prawnych).
Podwaliny należy stosować krawędziaki o przekroju 120 x 120 cm i długości nie mniejszej niż 140 mm.
Wysuwnice należy wykonywać z krawędziaków o przekroju nie mniejszym niż 14 x x 14 cm.
Rusztowania na kozłach.
Kozły do robót murowych:
- leżnie - krawędziaki o przekroju I2xl2cm,
- nogi - łaty o przekroju 7,6 x 7,6 cm.
- deski usztywniające nogi kozła - deski o grubości 3.2 cm i szerokości nie mniejszej niż I2cm.
Na kozły do robót wykończeniowych: leżnie i nogi kozła - deski o grubości co najmniej 3.8 cm i szerokości 18 cm - deski usztywniające nogi kozła deski o grubości 3.2 cm i szerokości co najmniej 12 cm.
Na pomosty stosuje się deski grubości nie mniejszej niż 3.2 cm i szerokości 18 cm (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami