Blog

14.11.2022

Obsługa procesów technologicznych

W artykule znajdziesz:

Obsługa procesów technologicznych

Obsługa procesów technologicznych zautomatyzowanych wymaga nie tylko wyższych kwalifikacji, ale również większego skupienia uwagi, większej precyzji a przez to odpowiednich warunków dla tego rodzaju pracy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeżeli np. przy wykonywaniu prostych mechanicznych czynności największy dopuszczalny poziom hałasu wynosi 90 dB(A), to dla prac montażowych o małej dokładności poziom ten nie powinien przekraczać 2 Ochrona środowiska pracy 80 dB(A), dla montażowych o dużej dokładności 70 dB(A), w pomieszczeniach central i kabin dyspozytorskich 65 dB(A), central obliczeniowych 60 dB(A) itd. Dlatego też, chociaż prawdziwy postęp techniczny prowadzi do zmniejszenia zagrożenia hałasem o poziomie szkodliwym, to jednak stawia przed projektantami zakładów przemysłowych nowe zadania w tej dziedzinie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadku zwalczania wibracji, obok mechanizacji i automatyzacji, kierunkiem na przyszłość jest zmiana lub opracowywanie nowych procesów technologicznych eliminujących udział narzędzi pneumatycznych (np. zastępowanie nitowania spawaniem).

Podane powyżej rozważania prowadzą do wniosku, że zagadnień związanych ze zwalczaniem hałasu i wibracji nie można oddzielać od procesu technologicznego (uprawnienia budowlane). O wysokiej jakości, zarówno całego procesu jak i pojedynczej maszyny, świadczą bowiem nie tylko jej cechy eksploatacyjne, ale w równym stopniu zalety ergonomiczne. Producenci krajowi mogli się o tym wielokrotnie przekonać, kiedy właśnie wskutek zbyt dużej hałaśliwości maszyn zagraniczny nabywca nie chciał ich kupić.

Dlatego nie powinno się w zasadzie mówić o eliminacji hałasu maszyny, ale o projektowaniu maszyn cichobieżnych, a projekty takie (maszyn czy też procesów technologicznych) powinni wykonywać projektanci danego typu maszyn po odbyciu odpowiednich studiów uzupełniających w dziedzinie akustyki technicznej. Tylko jak najbardziej pełna integracja realizacji zadań związanych z procesem technologicznym i wymagań związanych z potrzebami psychofizjologicznymi człowieka może doprowadzić do zmniejszenia zagrożeń i wypadków przy pracy. W hali pracuje człowiek i maszyna nie można rozdzielać tych dwóch spraw od siebie (program egzamin ustny).

Drgania akustyczne

Dziedzinę obejmującą wymienione zagrożenia można też traktować jako jedną z grup zagadnień mieszczących się w ogólniejszym pojęciu, jakim jest akustyka techniczna lub też zwalczanie hałasu jako całość nazwać akustyką środowiska człowieka. W odniesieniu do przemysłu dziedzinę tę nazwano ochroną środowiska pracy przed hałasem (opinie o programie).

Drgania akustyczne są bodźcem fizycznym, który dostarcza człowiekowi informacji o otaczającym go świecie. Z punktu widzenia zakresu częstotliwości drgania można podzielić na wibracje oraz drgania: infraakustyczne, akustyczne słyszalne i ultra- akustyczne.

Drgania o stosunkowo małej częstotliwości, np. kołysanie statku lub wstrząsy pojazdu poruszającego się po nierównej drodze, są odczuwane przez cały organizm człowieka. Drgania o nieco większej częstotliwości, np. drgania trzymanego w rękach narzędzia pneumatycznego lub blachy nitowanej tym narzędziem, człowiek odczuwa w zasadzie tylko za pośrednictwem rąk (segregator aktów prawnych). Niekiedy, w celu sprawdzenia prawidłowości pracy danej maszyny (zwłaszcza gdy jej drgania są stosunkowo niewielkie), przez dotykanie palcami lub dłonią elementów jej powierzchni uzyskuje się informacje o intensywności występujących drgań w miejscu zetknięcia, za pośrednictwem skóry. Wymienione rodzaje drgań przeważnie materiałowych (mechanicznych) gdy oddziaływują one na człowieka, nazywamy najczęściej wibracjami.

Drgania infraakustyczne powstają często razem z wibracjami oraz z drganiami akustycznymi słyszalnymi w zakresie małych częstotliwości. Są to drgania powietrzne, których źródłem są przeważnie niskoobrotowe maszyny, np. silniki wysokoprężne, sprężarki tłokowe, kompresory, urządzenia wentylacyjne, lub źródła przepływowe, np. niskoobrotowe duże wentylatory lub dmuchawy pieców grzewczych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami