Blog
Dyrygent
W artykule znajdziesz:
Dyrygent
Dyrygent - program dyrygent (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dysbaryzm - różnorodne objawy chorobowe i zaburzenia występujące w następstwie oddziaływania zmniejszającego się ciśnienia atmosferycznego.
Dysekcja - wyodrębnienie elementów tkankowych (np. mięśni, tłuszczu, kości, skóry) z półtuszy, ćwierćtuszy lub poszczególnych wyrębów.
Dysektor obrazu - lampa analizująca nieakumulująca, której działanie opiera się na zjawisku fotoemisji ze względu na małą czułość nie znajduje szerszego zastosowania.
Dysjunkcja - zdanie złożone, które jest fałszywe tylko wtedy, gdy oba zdania składowe są prawdziwe, zaś w pozostałych przypadkach jest prawdziwe; oznaczane.
Dysk - element konstrukcyjny w postaci tarczy okrągłej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dysk elastyczny, minidysk, dysketka - dysk magnetyczny o małej pojemności, wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego, chroniony w szczelnej osłonie.
Dysk magnetyczny - tarcza obrotowa, której powierzchnia jest pokryta materiałem magnetycznym umożliwiającym wielokrotny zapis i odczyt informacji.
Dysketka - dysk elastyczny.
Dyskordancja - niezgodność we wzajemnym układzie warstw skalnych, w zwykłych warunkach leżących poziomo, kolejno na sobie.
Dyskretny - nieciągły, tzn. mogący przyjmować wartości tylko z pewnego zbioru skończonego lub nieskończonego przeliczalnego.
Dyskretyzacja - kwantowanie.
Dyskryminacyjność anteny - zdolność rozdzielania przez antenę odbiorczą sygnału pożądanego od sygnału zakłócającego, przychodzącego z określonego kierunku.
Dyskryminator amplitudy - układ dający na wyjściu sygnał elektryczny o znormalizowanej amplitudzie i określonym czasie narastania i opadania, w chwili gdy sygnał na wejściu osiągnie określoną wartość.
Dyskryminator czasu - układ wskazujący równoczesność dwóch zdarzeń lub rodzaj i przybliżoną wartość nierównoczesności.
Dyskryminator częstotliwości - układ, w którym przeprowadza się demodulację przebiegu elektrycznego zmodulowanego częstotliwościowo, na wyjściu którego otrzymuje się sygnał elektryczny o amplitudzie uzależnionej od częstotliwości sygnału doprowadzonego do jego wyjścia.
Dyskryminator fazy - układ przeznaczony do demodulacji przebiegu elektrycznego zmodulowanego fazowo.
Dyslokacja 1, defekt liniowy - defekt sieciowy, który występuje, gdy periodyczność rozmieszczenia atomów w sieci przestrzennej kryształu ulega zaburzeniu wzdłuż pewnych linii (linii dyslokacji).
Dyslokacja 2 - przeobrażenie w układzie warstw skalnych wywołane ruchami skorupy ziemskiej, występujące w dwu postaciach: a) fałdów, jeśli zachowana została ciągłość warstw pierwotnych, b) uskoków, jeśli warstwy zostały poprzerywane i przemieszczone, tracąc pierwotną ciągłość (uprawnienia budowlane).
Dyslokacja bliźniakająca
Dyslokacja bliźniakająca - dyslokacja występująca na granicy bliźniaczej (granicy między kryształami bliźniaczymi); odpowiedni układ d.b. powoduje makroskopowe zakrzywienie granicy bliźniaczej.
Dyslokacja brzegowa, dyslokacja krawędziowa - dyslokacja, dla której charakterystyczna jest linia atomów stanowiąca brzeg płaszczyzny sieciowej przebiegającej tylko przez część kryształu oraz prostopadły do linii dyslokacji wektor Burgersa (program egzamin ustny).
Dyslokacja Burgersa - dyslokacja śrubowa.
Dyslokacja częściowa, dyslokacja cząstkowa - dyslokacja, przy której wektor Burgersa jest częścią wektora sieci krystalicznej spotykane są najczęściej w strukturach gęstego upakowania.
Dyslokacja krawędziowa - dyslokacja brzegowa.
Dyslokacja osiadła, dyslokacja siedząca - dyslokacja, która dzięki swojej strukturze nie jest zdolna do poruszania się przez poślizg.
Dyslokacja śrubowa, dyslokacja Burgersa - dyslokacja, dla której charakterystyczna jest linia atomów, wokół której prostopadła do niej płaszczyzna sieciowa przekształca się w powierzchnię śrubową oraz równoległy do linii dyslokacji wektor Burgersa (opinie o programie).
Dysmembrator - rodzaj młyna palcowego, w którym pręty rozdrabniające materiał osadzone są na dwóch tarczach, z których jedna jest ruchoma, a druga nieruchoma.
Dysmutacja - dysproporcjonowanie.
Dysmutacja rodników - dysproporcjonowanie rodników.
Dysocjacja - rozpad cząsteczki na mniejsze fragmenty.
Dysocjacja elektrolityczna - dysocjacja będąca wynikiem oddziaływań między substancją rozpuszczoną a rozpuszczalnikiem, której produktami są termodynamicznie trwałe swobodne jony.
Dysocjacja fotochemiczna - fotoliza.
Dysocjacja termiczna - dysocjacja zachodząca pod wpływem podwyższonej temperatur, której produktem mogą być atomy, rodniki i cząsteczki (segregator aktów prawnych).
Dysonans - jednoczesne brzmienie dwóch lub więcej tonów, nieprzyjemne dla ucha przy dłuższym odbiorze.
Dyspasza - w prawie morskim rozliczenie awarii wspólnej.
Dyspaszer - rzeczoznawca rozliczający ogólną sumę straty wynikającej z awarii wspólnej.
Dyspergatory- środki dyspergujące.
Dyspergowanie - proces rozdrabniania większych cząstek substancji w celu otrzymania układu dyspersyjnego.
Dyspergowanie żywicy - trwałe i jednorodne rozprowadzanie rozdrobnionej żywicy stałej w cieczy upłynniającej, tj. w cieczy zachowującej się w temperaturze pokojowej biernie w stosunku do żywicy lub tylko wywołującej jej pęcznienie; w wyniku otrzymuje się wyrób wstępny w postaci zawiesiny lub pasty; zestalanie zawiesiny polega na odparowaniu cieczy upłynniającej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32