Blog

Obudowa wyrobisk korytarzowych
W artykule znajdziesz:
Obudowa wyrobisk korytarzowych

W zależności od warunków górniczo-geologicznych stosuje się w chodnikach obudowę: drewnianą, metalową, mieszaną (stalowo-drewnianą), ceglaną, betonitową, betonową, żelbetową (monolityczną i prefabrykowaną).
Obudowa wyrobisk korytarzowych powinna:
a) zabezpieczyć stan produkcyjny wyrobiska przez cały czas istnienia wyrobiska,
b) być najmniej kosztowną pod względem wykonania i utrzymania wyrobisk,
c) być podatna na występowanie zmiennych ciśnień,
d) mieć prostą konstrukcję i pozwalać na jak najdalej idącą mechanizację prac związanych z wykonaniem obudowy,
e) być ogniotrwała i stwarzać jak najmniejszy opór aerodynamiczny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obudowy: betonowa monolityczna, betonitowa i prefabrykowana w znacznej mierze mają powyższe własności. Z tego też powodu, w przypadku stosowania budowy stałej, celowe jest zastąpienie obudowy drewnianej i metalowej przez obudowę wykonaną z betonu, betonitów i innych prefabrykatów. Wybór kształtu przekroju wyrobiska oraz materiału obudowy powinna poprzedzić analiza techniczna i ekonomiczna. Przekrój poprzeczny wyrobiska górniczego powinien odpowiadać następującym warunkom:
- mieć kształt, przy którym wyrobisko najlepiej przeciwstawia się ciśnieniu górotworu,
- powinien być ekonomicznie uzasadniony,
- opór aerodynamiczny przy przepływie powietrza wywołany kształtem wyrobiska powinien być możliwie najmniejszy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po wstępnym ustaleniu grubości obudowy betonowej lub betonitowej należy w drodze graficzno-analitycznej sprawdzić czy linia ciśnień znajduje się w 1/3 grubości obudowy (w rdzeniu przekroju), jeżeli warunkiem jest praca obudowy na ściskanie. W celu zwiększenia wytrzymałości obudowy i zapewnienia właściwej jej współpracy z górotworem należy przestrzegać dobrego łączenia ścianek obudowy z ociosem wyrobiska. Obliczanie obudowy prefabrykowanej składanej sprowadza się do zaprojektowania stropnic, stojaków, rozpór.
Przekrój stali zbrojeniowej
Stropnicę i stojaki w obudowie kształtu prostokątnego lub wielobocznego oblicza się jako element belkowy pracujący na zginanie. Ciśnienie boczne można tu pominąć, gdyż omawiany kształt obudowy stosuje się w wyrobiskach, w których jest ono bardzo małe. W budownictwie podziemnym kopalń coraz częściej stosuje się strunobeton oraz siatkobeton.
Przekrój stali zbrojeniowej, zgodnie z PN-56B-03260, określa się przy faktycznej wartości współczynnika smuklości (uprawnienia budowlane).
Konstrukcje obudowy chodników. Najczęściej konstrukcję obudowy wykonuje się z betonitów.
Na ścianki ociosowe stosuje się betonity proste, a na luki sklepieniowe lub ścianki łukowe - betonity klinowe.
Ponadto na obudowę stosuje się inne elementy prefabrykowane. Ze względu na kształt elementów składane obudowy można podzielić na trzy grupy:
- złożone wyłącznie z elementów prostoliniowych,
- złożone wyłącznie z elementów krzywoliniowych,
- złożone jednocześnie z elementów prosto- i krzywoliniowych (program egzamin ustny).
Wybór odpowiednich kształtów elementów zależy m.in. od możliwości ich wykonania. Można stwierdzić, że najprostszą obudową będzie obudowa o obrysie łamanym, złożona z najmniejszej liczby elementów prostoliniowych.
Najważniejszym kryterium jest jednak zdolność przeciwstawienia się ciśnieniu górotworu (opinie o programie). Pod tym względem proste obudowy ustępują znacznie bardziej wytrzymałym obudowom o kształtach eliptycznych, owalnych czy kolistych. Tak więc obudowę o kształcie trapezu stosować można przy niezbyt wielkich ciśnieniach pionowych i przy małych ciśnieniach bocznych.
Zaletami obudowy prefabrykowanej są:
- wykonanie przemysłowe elementów w wytwórniach (segregator aktów prawnych),
- prosty sposób montażu obudowy w przodku, umożliwiający mechanizację tego procesu,
- natychmiastowe przejęcie ciśnienia górotworu przez obudowę,
- dostosowanie tempa wykonywania obudowy do tempa drążenia,
- pominięcie wykonania obudowy tymczasowej.
Wadą jest duży ciężar poszczególnych elementów obudowy. Ciężar ten można w pewnym stopniu zmniejszyć przez odpowiedni dobór schematów statycznych, stosowanie cementów wyższych marek i wprowadzenie elementów strunobetonowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32