Blog

06.05.2020

Przęsła łukowe prasy

W artykule znajdziesz:

Przęsła łukowe prasy

Przęsła łukowe prasy

W zastosowaniu do przęseł łukowych prasy ustawione w zwornikach lub wezgłowiach dają możność wprowadzenia sił normalnych i momentów zginających o żądanych wielkościach. To samo dotyczy użycia pras w budowie przęseł ciągłych płytowych lub belkowych, w których siły wewnętrzne i oddziaływania zależą od poziomu łożysk. Najprostszym rodzajem lewarów hydraulicznych są poduszki Freyssineta (program uprawnienia budowlane na komputer).

Prasy hydrauliczne są podstawowym narzędziem zwierania konstrukeyj mostowych, umożliwiającym wprowadzenie żądanych układów sił wewnętrznych i zabezpieczającym od nieprzewidzianych ich nierównomierności.
Prasy hydrauliczne mają tę wyższość nad piasecznicami i urządzeniami mechanicznymi wywołującymi przesunięcia pionowe za pomocą klinów, że umożliwiają pomiar wywieranej siły i że tarcie jest w nich znacznie mniejsze.
Doskonałą techniką podnoszenia przęseł z rusztowań i wywoływania w nich żądanych układów sił jest sprężanie. Nie wymaga ono szczegółowego omawiania w tym miejscu.
Czynniki wpływające na koszt rusztowań. Składnikami kosztu rusztowań są koszty materiałów, robocizny, narzędzi, zagospodarowania budowy, urządzeń pomocniczych oraz koszty zależne od czasu trwania robót (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Koszty te są zmienne wraz z czynnikami, które podzielimy na dwie grupy:
- do pierwszej grupy zaliczymy te czynniki, których wybór zależy w pewnym zakresie od projektanta,
- do drugiej grupy zaliczymy te czynniki, których wybór nie zależy od projektanta.
Pierwsza grupa tych czynników obejmuje:
- obciążenia rusztowań,
- rodzaj materiału,
- ustrój rusztowań,
- sposób montażu rusztowań,
- krotność użycia rusztowań.

Druga grupa obejmuje:
- przygotowanie przedsiębiorstwa do robót, przygotowanie drużyn roboczych, wyposażenie w sprzęt,
- zagospodarowanie miejsca budowy, istniejące przed rozpoczęciem robót, ułatwiające lub utrudniające dostęp do robót, wymagające utrzymania ruchu wzdłuż przeszkody lub nad nią,
- wyposażenie komunikacyjne, zaopatrzenie w energię elektryczną, w wodę (uprawnienia budowlane),
- stan gospodarczy wpływający na sposób finansowania budowy i na swobodę dysponowania posiadanymi środkami,
- czynniki przyrodzone: klimat, porę roku, warunki hydrologiczne, temperaturę, warunki meteorologiczne.

Wybór czynników pierwszej grupy kosztów

Zadaniem projektanta i wykonawcy jest umiejętny wybór czynników pierwszej grupy kosztów i dostosowanie działań budowlanych do czynników drugiej grupy tak, aby uzyskać rozwiązanie optymalne.
W dalszym ciągu przedstawione zostaną główne zależności występujące między kosztem rusztowań i czynnikami pierwszej grupy. Zależności te są podstawowymi przesłankami w wyborze materiału, ustroju i sposobu montażu rusztowań, to jest w ich projektowaniu (program egzamin ustny). Mogą być one ujmowane rachunkowo w sposób ogólny w założeniu, że czynniki drugiej grupy nie wpływają w sposób istotny na wynik obliczenia.
Zależności kosztu rusztowań od czynników drugiej grupy są zbyt złożone, aby mogły być ujęte ogólnymi wskazaniami.

Należą one do tematyki organizacyjnej i wykonawczej, a nie do konstrukcyjnej i dlatego nie będą tu omawiane (opinie o programie).
Sposób postępowania w wyborze rusztowań. Wybór optymalnego rozwiązania inwestycji mostowej polega na porównywaniu kolejnych par możliwych rozwiązań i na odrzucaniu z każdej pary rozwiązania gorszego. Przyjęto zakładać przy tym, że wszystkie porównywane rozwiązania, jako dostosowane do tych samych wymagań komunikacyjnych i budowlanych, dają równe efekty, a więc wybór rozwiązania o największej efektywności może być sprowadzony do poszukiwania rozwiązania o najmniejszych nakładach.

W kosztach inwestycji mostowej rusztowania występują jako jeden ze składników wzajemnie współzależnych, dlatego wybór rozwiązania o najmniejszym koszcie rusztowań nie jest równoznaczny z wyborem rozwiązania o najmniejszym koszcie mostu; minimum jednego ze składników może nie dawać minimum ich sumy (segregator aktów prawnych). Mimo to w wyborze rozwiązań mostowych, podobnie jak i w wielu innych zagadnieniach projektowych, punktem wyjścia w uzasadnieniu wyboru jest poszukiwanie takich rozwiązań części robót, których koszt jest najmniejszy przy określonych rozwiązaniach pozostałych części oraz - wyznaczanie przyrostów kosztów danej części inwestycji wywołanych odstąpieniem od określonych rozwiązań reszty robót. Wybór rozwiązania optymalnego polega wówczas na porównaniu kilku kombinacyj rozwiązań części robót rozpatrywanych początkowo niezależnie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami