Blog

Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 2
28.06.2022

Ocena kosztów

W artykule znajdziesz:

Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 3
Ocena kosztów

Inżynier projektujący most wybiera naturalnie konstrukcję spełniającą wszelkie wymagania, łącznie ze względami estetycznymi, najbardziej ekonomiczną. Przy projektowaniu skomplikowanego doświadczenia, aż nazbyt często ignoruje się kompletnie sprawę kosztów. Przyczyną jest po części duża trudność dokładnej oceny czasu niezbędnego do przeprowadzenia danego badania, po części jednak również tradycyjne przekonanie, że nauka stoi ponad przyziemnymi względami ekonomicznymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

W miarę wzrostu kosztów badań uwzględnianie czynników ekonomicznych staje się konieczne, choć może być trudne. Z pewnością nie ma usprawiedliwienia illa wykonania danej pracy w sposób kosztowny, jeżeli może ona być wykonana równie skutecznie przy mniejszych nakładach. Znacznie trudniej jest zdecydować, czy dany projekt powinien w ogóle zostać wykonany wobec jego przewidywanych kosztów. W badaniach praktycznych istnieją czasem dość jasno określone kryteria, jak np. możliwe korzyści finansowe udanych badań w połączeniu z przybliżoną oceną szans powodzenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W dziedzinie badań teoretycznych zazwyczaj nie można dokonać oceny wartości ekonomicznej, ale też nie jest to w gruncie rzeczy potrzebne. Jednakże przy wyborze zagadnień alternatywnych również i w tej dziedzinie pojawia się sprawa kosztów. Oczywiście, nie jest ona jedynym czynnikiem, lecz zupełne jej pomijanie jest z pewnością błędem (uprawnienia budowlane).

Sprawa kosztów

Ocena kosztów powinna obejmować nie tylko bezpośrednie wydatki na materiały, lecz także wynagrodzenia pracowników i koszty ogólne, nawet jeśli nie obciążają bezpośrednio danej pracy. Wielu naukowców nie zdaje sobie zupełnie sprawy z wielkości kosztów ogólnych, toteż są oni wstrząśnięci, gdy ujrzą odnośne liczby. Koszty ogólne obejmują czynsz, ogrzewanie, energię elektryczną itd. oraz wydatki administracyjne laboratorium. Osiągają one zwykle 40 do 100% sumy bezpośrednich wynagrodzeń (program egzamin ustny).

Powszechnym źródłem marnotrawstwa jest niewłaściwe wykorzystywanie czasu pracowników naukowych. Jest wiele prac, które mógłby równie dobrze wykonać personel pomocniczy, o nie tak wysokich kwalifikacjach. Jedną z przyczyn niewłaściwego wykorzystywania uzdolnień i umiejętności są niskie często wynagrodzenia naukowców. Gdy doktor filozofii otrzymuje niewiele więcej niż mechanik, to nie ma podstaw ekonomicznych do zabronienia temu doktorowi wykonywania pracy mechanika (opinie o programie). Sprawa kosztów występuje również przy podejmowaniu decyzji, czy daną aparaturę należy zakupić, czy też wykonać. Jeśli wszystko, co potrzebne, można nabyć w handlu, to zwykle zakup wypada taniej. Przy ocenie kosztów wykonania aparatury ważne jest, czy jej wykonawca, będący na pensji miesięcznej, ma czas wolny, czy też całkowicie wypełniony innymi pracami. W większości laboratoriów pierwszy z tych przypadków jest, praktycznie biorąc, czysto hipotetyczny. Przy kalkulacji należy dodać zarówno koszty czasu naukowców projektujących i nadzorujących, jak i czasu techników oraz przewidywane koszty zmian i poprawek wprowadzanych później w niewypróbowanej jeszcze konstrukcji (segregator aktów prawnych).

Zdarza się często, że człowiek, który otworzył nową dziedzinę nauki, nabiera przeświadczenia, że jest to jego własne prywatne pole działania, gdzie wkroczenie intruzów nie jest mile widziane. Uczucia tego doznaje prawdopodobnie w większym lub mniejszym stopniu każdy, kto miał szczęście dokonania nowego odkrycia jakiegokolwiek rodzaju; niemniej nie można tego uznać za sposób bycia właściwy wśród naukowców, gdyż opóźnia on, a czasem nawet całkowicie hamuje postęp (promocja 3 w 1). Mówiąc ogólnie, przyjęte jest, że z chwilą opublikowania pracy każdy ma swobodę użycia podanych w niej informacji jako podstawy do dalszej pracy, oczywiście z odpowiednim powołaniem się.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 8 Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 9 Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 10
Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 11
Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 12 Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 13 Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 14
Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Piękniejszy odcień barwy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami