Blog
Ocena ogólna
W artykule znajdziesz:
Ocena ogólna, związana z konkretnymi warunkami i sytuacją w twórczości architektonicznej lat 1947-1949, bynajmniej nie oznacza bezkrytycznej kanonizacji Mariensztatu. Należy stwierdzić, że szereg zastosowanych w tym założeniu zasad jest ściśle związanych z sytuacją osiedla u stóp najświetniejszego bodajże w Warszawie skupiska wysokiej klasy zabytków i z jego pionierską rolą w nowej twórczości architektonicznej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nie może być więc wzorem do zastosowania w innych warunkach ani zasada obojętnego, a nawet nieco prowincjonalnego potraktowania zabudowy mariensztackiej jako jedynie tła i podbudowy dla zabytkowych dominant. Nie może być wzorem rozwiązanie zabudowy jako zwartych szeregów kamieniczek imitujących jak gdyby indywidualne domki wyrastające na prywatnych parcelach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W zasadach tych przejawiły się przerosty nie zawsze dość krytycznego nawiązania do tradycyjnego budownictwa typu małomiasteczkowego, przerosty w danym wypadku usprawiedliwione nowością obranej drogi i zabytkowym otoczeniem. Źle się natomiast dzieje, gdy w kilka lat później, w dobie powszechnego uznania programu ciągłości historycznej w architekturze polskiej te właśnie zasady znajdują szeroki oddźwięk w projektach i realizacjach wykonywanych dla zupełnie innych warunków terenowych i urbanistycznych (uprawnienia budowlane).
Oczywiście można poddać krytyce również szereg momentów w całokształcie układu Trasy W-Z. Wyrazem słabości gospodarczej z jednej strony i pewnej krótkowzroczności z drugiej było przyjęcie zbyt wąskiego profilu poprzecznego, utrwalonego zarówno szerokością mostu, jak i szerokością tunelu, oraz zabudową byłej ulicy Leszno (program egzamin ustny). Przy słusznej tendencji do bezkolizyjnego rozwiązania Trasy i zapewnienia jej walorów szybkiej arterii przelotowej zbyt mało przejawiono troski o skomponowanie poszczególnych jej odcinków z zabudową, godząc się na szereg przypadkowych układów (np. w rejonie zachodniego wylotu tunelu). Realizując racjonalną zasadę oddzielenia ruchu pieszego od kołowego nic ustrzeżono się od pewnego doktrynerstwa, np. w pozbawieniu chodników wielu odcinków Trasy, na które - jak wykazało życie - kieruje się masowy ruch pieszy (opinie o programie).
Potężne sylwety
Jednakże braki te, będące piętnem okresu powstania Trasy W-Z, nic mogą wpłynąć na generalną ocenę dzieła, a zwłaszcza jego roli jako zwiastuna ciągłości historycznej w rozwoju architektury Warszawy. Ta rola Trasy W-Z znajduje najbardziej obrazowe, sugestywne wcielenie w panoramie fragmentu założenia od Wisły do Krakowskiego Przedmieścia (segregator aktów prawnych). Tę wieloplanową scenerię łączącą jedność kompozycyjną z niewymuszoną swobodą i różnorodnością romantycznych nieraz elementów kształtują zarówno nowe budowle Trasy W-Z, jak wkomponowane w nią klejnoty zabytków. Na pierwszym planie wyrastają z obu stron arterii jasne, lakoniczne bryły pałacu Pod Blachą i domów osiedla Mariensztackiego. Za nimi zarysują się potężne sylwety Zamku Królewskiego i kościoła św. Anny, dźwignięte na rustowane piedestały murów oporowych i kształtujące jak gdyby kolosalne propyleje uroczystego wjazdu do lewobrzeżnej stolicy. Dziś nad całym tym zespołem góruje potężna bryła kościoła św. Anny korespondująca z pobliską katedrą.
Odbudowa Zamku doprowadzi zapewne do powstania nowej dominanty, która być może wniesie równowagę do całego układu włącznie z symetrycznie względem niej położonymi bryłami świątynnymi. W centrum obecnej panoramy Trasy W-Z rysuje się Skarpa ujęta między Zamkiem a kościołem w 12-metrowy mur oporowy z lukiem wlotu do tunelu. Na obszernym tarasie placu Zamkowego wznosi się monumentalne zwieńczenie całości - kolumna Zygmunta (promocja 3 w 1). Jako tło panoramy rysują się na ostatnim planie piękne kamienice Krakowskiego Przedmieścia odbudowane na płycie tunelu. Centralną osią spinającą cały ten układ w jedną całość jest sama trasa jezdna, której płynna i sugestywna linia zbiera i uzasadnia sytuację poszczególnych elementów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32