Blog
Ochrona przed hałasem w budynkach
W artykule znajdziesz:
Ochrona przed hałasem w budynkach
W dzisiejszych czasach, gdy technologia się rozwinęła, a tempo życia ciągle rośnie, potrzebne są miejsca, w którym poziom hałasu jest akceptowalny - aby ludzie mogli spać spokojnie, wypoczywać czy też skupić się na pracy. Tym samym, ważna jest akustyka budowlana, aby ograniczyć hałas zewnętrzny, a także niesienie się dźwięków pochodzących np. z innych kondygnacji (uprawnienia budowlane). Zgodnie z Rozporządzeniem, budynek powinien zostać zaprojektowany w taki sposób, aby poziom hałasu oddziałującego na użytkowników budynku oraz ludzi znajdujących się w sąsiedztwie nie stanowił zagrożenie dla zdrowia oraz umożliwiał w zadowalających warunkach pracę, sen i odpoczynek. Budynki powinno się sytuować w miejscach, które są jak najmniej narażone na hałas i drgania.
W Polskiej Normie określone zostały dopuszczalne poziomy hałasu dla mieszkań w porze dnia i nocy, a także dla obiektów użyteczności publicznej i zakładów pracy. Nie powinno się również przy obiektach mieszkalnych sytuować pomieszczeń technicznych generujących nadmierny hałas i drgania. Badania wykazały, że hałas pochodzący z instalacji jest bardziej dokuczliwy niż hałas zewnętrzny - np. komunikacyjny (program egzamin ustny). Ochrona przed hałasem w budynkach powinna więc być zapewniona na etapie projektowania - ze względu na lokalizację budynku oraz instalacje wewnętrzne. Pomiar hałasu w celu jego oceny przeprowadza się za pomocą wskaźnika dźwięku podczas ośmiu najmniej korzystnych godzin. Przy pomiarach również należy uwzględnić poziom tła akustycznego. Projektanci często są świadomi konieczności ochrony przed hałasem, jednak popełniają błędy, jak np. projektowanie wylotów ciepłego powietrza w pobliżu okien (opinie o programie). Równie często zapomina się o odpowiednim wygłuszeniu i izolacji kotłowni - a praca urządzeń, jak np. pompy ładujące jest uciążliwa, a ich dźwięk i drgania mogą nieść się na wyższe kondygnacje. Stosowanie urządzeń o coraz większych mocach i wydajności w niektórych przypadkach nie powoduje poprawy komfortu życia, ze względu na wyższą emisję hałasu.
Najnowsze wpisy
Asystent kierownika budowy to kluczowa postać w zespole budowlanym, która wspiera wszystkie etapy realizacji projektu. Jego obowiązki mogą obejmować utrzymywanie…
Aby praktyka zawodowa była ograniczona do uprawnień wykonawczych, działania kierownicze powinny obejmować szczegółowe wymagania. Menedżer funkcji odgrywa kluczową rolę w…
53 465
98%
32