Blog
Ocieplanie ścian na całej powierzchni uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Ocieplanie ścian na całej powierzchni uprawnienia budowlane
W przypadku gdy obniżenie izolacyjności termicznej ścian występuje w znacznej liczbie lub nawet we wszystkich pomieszczeniach budynku, ocieplenie ścian zewnętrznych wykonuje się na całej ich powierzchni, przy czym zakres robót jest ściśle uzależniony od przyczyn obniżenia izolacyjności (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy ocieplaniu ścian zewnętrznych bez konieczności usuwania zniszczonej warstwy izolacji termicznej stosuje się dwie metody.
Pierwszą metodę, we wszystkich ocieplanych elementach ściennych, w górnej ich części, wykuwa się otwory o średnicy 25-30 mm i głębokości około 10-12 cm (o orientacyjnym rozmieszczeniu na zabetonowanie trzpieni o średnicy 20-22 mm i długości 20 cm. Szczegół zamocowania trzpieni w wykutych otworach ściany zewnętrznej. Trzpienie mają na końcu dospawany odcinek pręta średnicy 4,5 mm o długości 4 cm, zabezpieczający siatkę przed zsunięciem się (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na trzpieniach zawiesza się siatki zgrzewane z prętów o średnicy 4,5 mm i oczkach 25×25 cm. Pręt siatki, na którym zawiesza się ją na trzpieniach, powinien mieć średnicę 12 mm.
Przystąpieniem do właściwego ocieplania ściany należy sprawdzić stan techniczny faktury, usuwając odspojone i luźne jej fragmenty. Miejsca te następnie tynkuje się zaprawą cementową marki 30. Poza tym należy zdemontować obróbki blacharskie w ościeżach okiennych i ścianach kolankowych, gzymsach oraz blachy okapnikowe w spoinach pionowych, a także rury spustowe (uprawnienia budowlane).
Bezpośrednio przed klejeniem płyt styropianu powierzchnie ścian należy oczyścić szczotkami metalowymi i odpylić sprężonym powietrzem, a następnie zagruntować Abizolem R, Asfaltiną lub Bitizolem R na suchej i czystej powierzchni ścian.
W przypadku wilgotnych powierzchni ścian gruntowanie należy wykonać emulsją kationową RG. Klejenie styropianu można rozpocząć dopiero po wyschnięciu warstwy gruntującej. Styropian klei się za pomocą lepiku asfaltowego na gorąco, o temperaturze mięknienia około 60-r-70°C. W żadnym przypadku nie wolno stosować lepiku asfaltowego na zimno lub lepiku smołowego (program egzamin ustny).
Poza tym roboty związane z klejeniem styropianu lepikiem powinny być prowadzone przy bezdeszczowej pogodzie i temperaturze powietrza powyżej 10°C. Należy przy tym zwracać uwagę, aby w czasie klejenia płyt styropianu temperatura lepiku nie przekraczała 80°C. Poza tym każda płyta styropianu przed przyklejeniem jej do ściany powinna być od strony tynkowanej zdrapana szczotkami metalowymi w celu zwiększenia przyczepności narzutu z zaprawy cementowej.
Obrzeża sąsiednich płyt
Przy wykonywaniu robót związanych z ociepleniem ścian należy bezwzględnie przestrzegać przepisów przeciwpożarowych ze względu na palność stosowanych materiałów. Przy klejeniu styropianu należy zwracać uwagę, aby obrzeża sąsiednich płyt dokładnie przylegały do siebie na całej długości styku (opinie o programie).
Jeśli nie trzeba ocieplać wszystkich ścian budynku, to ścianę nie wymagającą ocieplenia należy okleić styropianem poza narożem na odcinku minimum 60 cm lub do pierwszego otworu okiennego czy też balkonowego.
Podgrzany lepik nanosi się na powierzchnię ściany warstwą grubości około 2 mm, na powierzchnię odpowiadającą powierzchni płyt styropianu, a płyty styropianu dokładnie dociska się do ściany, zwracając uwagę, by temperatura lepiku nie przekraczała 80°C. Po dociśnięciu płyty należy ją chwilę przytrzymać (segregator aktów prawnych). Następnie na zabetonowanych w ścianie trzpieniach zawiesza się prefabrykowane siatki, łącząc je na zakład i wiążąc drutem wiązałkowym. Siatki mocuje się wstrzeliwanymi kołkami stalowymi.
Po zawieszeniu siatki na bolcach mocuje się na niej siatkę podtynkową Rabitza, zwracając uwagę, by była dokładnie naciągnięta, bez sfałdowań i załamań. Sąsiednie pasy siatki układa się na zakłady szerokości około 5 cm, przy czym należy zwracać uwagę, by siatka podtynkową była oddalona od warstwy styropianu o około 10 mm. Po umocowaniu siatki wykonuje się narzut z zaprawy cementowej marki 80 grubości 15-20 mm, a po jego związaniu warstwę właściwej faktury elewacyjnej tak, by łączna grubość tych warstw wynosiła minimum 30 mm.
Do klejenia płyt styropianu można użyć także zaprawy cementowej z domieszką emulsji polioctanu winylu. Po przygotowaniu zaczynu cementowego 1 : 1, zawierającego piasek o uziarnieniu poniżej 1 mm, dodaje się emulsję z polioctanu winylu o stężeniu 50% w ilości 10% użytej masy cementu. Po dokładnym wymieszaniu składników powinno się uzyskać płynną konsystencję zaprawy (promocja 3 w 1).
W czasie oklejania ścian płytami styropianu przygotowaną zaprawę nakłada się na płytę warstwą grubości 1,5 mm i dokładnie dociska do ściany, przytrzymując ją przez chwilę.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32