Blog

Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 2
24.02.2020

Ocieplenie wieńców ścian zewnętrznych uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Ocieplenie wieńców ścian zewnętrznych uprawnienia budowlane

Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 3
Ocieplenie wieńców ścian zewnętrznych uprawnienia budowlane

Przemarzanie wieńców w ścianach zewnętrznych występuje na ogół w budynkach zmontowanych z różnego rodzaju bloków. W budynkach z cegły żerańskiej przemarzanie występuje przeważnie w ścianach szczytowych (pozostałe ściany budynku są murowane z bloczków z betonu komórkowego), przy czym jednocześnie z przemarzaniem bardzo często występują przecieki wód opadowych przez spoiny (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy dociepleniu wieńców jednocześnie uszczelnia się spoiny poziome ściany.

W celu wykonania ocieplenia należy z pasa o szerokości wieńca zwiększonego o 8-10 cm poniżej dolnej spoiny i około lO-15 cm powyżej górnej spoiny wieńca usunąć warstwę faktury. Po oczyszczeniu powierzchni ściany i wieńca z resztek faktury metalowymi szczotkami i odpyleniu jej za pomocą sprężonego powietrza przykleja się płyty styropianu o grubości 2H-4 cm i takiej szerokości, aby przykrywały wieniec co najmniej po 5 cm powyżej górnej i poniżej dolnej spoiny wieńca. Płyty styropianu przykleja się lepikiem asfaltowym na gorąco lub za pomocą mieszaniny klejącej z kleju lateksowego ekstra z cementem portlandzkim (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do klejenia należy używać lepiku asfaltowego o temperaturze mięknienia 60-b70°C i dobrej przyczepności do betonu oraz bez woni. Lepikiem asfaltowym smaruje się powierzchnię wieńca i ściany, a płyty styropianu dokładnie dociska się i chwilę przytrzymuje. Przy układaniu płyt styropianu temperatura lepiku nie może przekraczać 80°C. Po przyklejeniu płyt styropianu należy je przykryć siatką cięto-ciągnioną o takiej szerokości, by sięgała minimum po 5 cm powyżej pasa styropianu. Siatkę mocuje się górą i dołem do ściany za pomocą wstrzeliwanych bolców i wykonuje się narzut z zaprawy cementowej marki 50 o grubości około 4-5 cm w formie pasa międzypiętrowego, przy czym górnej powierzchni pasa należy nadać odpowiedni spadek w celu ułożenia okapnika z blachy ocynkowanej (uprawnienia budowlane).

Stwardnienie zaprawy

Po stwardnieniu zaprawy w wykonanym pasie należy ułożyć na nim okapnik, mocując go do ściany w pasie, z którego została usunięta faktura. Następnie nad okapnikiem mocuje się pas z siatki cięto-ciągnionej o takiej szerokości, by siatka zachodziła 4-5 cm na blachę okapnika. Na siatce wykonuje się narzut z zaprawy cementowej, a po jej związaniu całość pokrywa się warstwą faktury lub maluje (program egzamin ustny).

W przypadku zastosowania do klejenia mieszaniny kleju lateksowego ekstra z cementem portlandzkim 350 o stosunku od 1:1 do 1:2,5 (w zależności od gęstości kleju) wszystkie czynności związane z ociepleniem wieńca są takie same jak poprzednio.

Mieszaninę klejącą rozprowadza się ząbkowaną szpachelką na powierzchni ściany oraz płyt styropianu warstewką grubości 1 mm (opinie o programie). Po posmarowaniu płyt styropianu i ściany masą klejącą, po 7 minutach, lecz przed utworzeniem się błonki na warstwie masy klejącej, należy płytę styropianu docisnąć do podłoża i przez chwilę przytrzymać.

W bardzo zbliżony sposób wykonuje się ocieplenie wieńców w budynkach wielkoblokowych. Ze spoiny poziomej usuwa się zaprawę cenentową na głębokość 2-3 cm i po usunięciu luźnych części zaprawy i odpyleniu spoiny uszczelnia się ją kitem trwaleplastycznym. Ze względu na kształt wieńca płyta styropianu powinna sięgać około 6-8 cm poniżej dolnej spoiny wieńca, a siatka cięto-ciągniona co najmniej 15 cm poniżej tej spoiny. Wszystkie pozostałe prace związane z ociepleniem wieńca wykonuje się w taki sam sposób jak ocieplenie wieńców w budynkach z cegły żerańskiej (segregator aktów prawnych).

W ścianach zewnętrznych budynków wielkopłytowych nie występują prefabrykowane wieńce w postaci samodzielnych elementów, w szeregu systemów natomiast występują wieńce monolityczne, ocieplone warstwą izolacji termicznej na górnym obrzeżu elementu ściennego niższej kondygnacji. Wieńce te są dodatkowo ocieplane płytami styropianu układanymi przed betonowaniem wieńca. W tych miejscach, w przypadku zbyt niskiej izolacyjności ścian zewnętrznych, wewnątrz pomieszczeń występuje wykraplanie się pary przy sufitach i podłogach, przy czym przeważnie jednocześnie występują przecieki wód opadowych przez spoiny ścian zewnętrznych.

Zlikwidowanie przyczyn tych objawów na ogół wymaga wykonania ocieplenia na całej powierzchni ścian zewnętrznych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 8 Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 9 Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 10
Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 11
Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 12 Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 13 Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 14
Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Współczynnik niejednoczesności zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami