Blog

Typoszereg zdjęcie nr 2
05.04.2023

Odbiór techniczny częściowy przewodów

W artykule znajdziesz:

Typoszereg zdjęcie nr 3
Odbiór techniczny częściowy przewodów

Działanie urządzeń należy sprawdzić po próbie szczelności i uruchomieniu stacji hydroforowej zgodnie z instrukcją eksploatacyjną. Sprawdzenie takie należy przeprowadzić podczas 12-godzinnego nieprzerwanego czasu pracy, w ciągu którego należy sprawdzić:

  1. szczelności osprzętu,
  2. prawidłowości biegu pomp,
  3. temperatury łożysk,
  4. działania wyłącznika ciśnieniowego,
  5. cykle urządzenia hydroforowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wyniki wszystkich przeprowadzonych badań powinny być ujęte w protokole odbioru stacji hydroforowej. Wykonawca obowiązany jest dostarczyć użytkownikowi rysunki i instrukcję eksploatacji urządzenia hydroforowego. Odbioru należy dokonywać w oparciu o postanowienia zawarte w PN-59/B-10700 oraz PN-65/B-10722 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Odbiór techniczny częściowy przewodów jest to odbiór techniczny odcinków przewodów, które podlegają zakryciu przed całkowitym zakończeniem montażu sieci. Odbiór techniczny końcowy jest to odbiór techniczny sieci po zakończeniu jej montażu. Przy przeprowadzaniu odbioru częściowego należy przedstawić następujące dokumenty:

  • projekt podstawowy wykonanej sieci z naniesionymi na nim zmianami i uzupełnieniami dokonanymi w czasie prowadzenia robót,
  • dziennik budowy,
  • protokoły przeprowadzonych prób szczelności odcinków przewodów,
  • zaświadczenia (atesty) z przeprowadzonych prób armatury i elementów dostarczonych w postaci prefabrykatów instalacyjno-budowlanych(uprawnienia budowlane).

Przewody wodociągowe

Przy przeprowadzaniu odbioru końcowego należy przedstawić następujące dokumenty:

  1. projekt podstawowy jak wyżej,
  2. protokoły odbiorów częściowych na roboty zanikające (jeżeli takie występowały),
  3. protokoły wykonanych prób szczelności sieci przewodów (program egzamin ustny).

Materiały użyte do budowy sieci wodociągowej powinny odpowiadać normom przedmiotowym, a w przypadku ich braku warunkom technicznym wytwórni lub innym umownym warunkom.

Wszystkie elementy domowej sieci wodociągowej powinny być wykonane z materiałów nie zmieniających jakości wody. Przewody wodociągowe nie powinny być prowadzone nad przewodami centralnego ogrzewania, ciepłej wody i gazu oraz nad przewodami elektrycznymi. Minimalna odległość przewodów żeliwnych i stalowych od kabli elektrycznych przy układaniu równoległym powinna wynosić 50 cm, a w miejscach skrzyżowania 5 cm. Przewody wodociągowe mogą być prowadzone po powierzchni przegród budowlanych lub w bruzdach. Zamurowanie przewodów na stałe w ścianach jest niedopuszczalne (opinie o programie).

Przewody wykonane z twardego polichlorku winylu powinny być prowadzone w odległości minimum 10 cm od przewodów centralnego ogrzewania lub ciepłej wody, które mogłyby spowodować nagrzewanie przewodów powyżej 50°C. Odległości przewodów wodociągowych od wyprawionej powierzchni ściany (segregator aktów prawnych).

Piony powinny być przymocowane do ścian za pomocą uchwytów, przy czym dla rur stalowych przewiduje się jedno, a dla rur z tworzyw sztucznych dwa zamocowania na każdej kondygnacji. Przewody dopływowe i odgałęzienia powinny być przymocowane do ścian za pomocą uchwytów lub haków.

W miejscach przejścia przewodu przez ściany i stropy powinny być osadzone tuleje. Armatura sieci wodociągowej powinna być ustawiona w miejscach łatwo dostępnych, umożliwiających obsłudze wygodną pracę i konserwację. Do zaworów łączonych za pomocą gwintu należy stosować długie gwinty lub śrubki ocynkowane. Na każdym odgałęzieniu od pionu do mieszkania powinny być montowane zawory przelotowe (promocja 3 w 1).

Przewody wodociągowe powinny być szczelne i podczas pracy nie powinny wykazywać przecieków na połączeniach. Badanie szczelności przewodów i armatury należy przeprowadzać za pomocą próby wodnej na ciśnienie. Próbę należy przeprowadzić przed zamontowaniem zaworów czerpalnych i baterii. Sieć należy napełnić wodą, dokładnie odpowietrzyć i podwyższyć ciśnienie za pomocą pompki hydraulicznej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Typoszereg zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Typoszereg zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Typoszereg zdjęcie nr 8 Typoszereg zdjęcie nr 9 Typoszereg zdjęcie nr 10
Typoszereg zdjęcie nr 11
Typoszereg zdjęcie nr 12 Typoszereg zdjęcie nr 13 Typoszereg zdjęcie nr 14
Typoszereg zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Typoszereg zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Typoszereg zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami