Blog
Odchylenia wymiarów projektowych
W artykule znajdziesz:
Wymiary form, zwłaszcza form o dużej wielokrotności użycia, powinny pozwalać na dużą swobodę kształtowania funkcji i konstrukcji budynku, a tym samym na możliwie maksymalną uniwersalność ich zastosowania. W praktyce jednak występują pewne ograniczenia tej swobody (a zatem i uniwersalności) w postaci konieczności dostosowania poszczególnych rodzajów form do pewnych uprzywilejowanych wymiarów ścian i stropów w ramach przyjętej koordynacji wymiarowej. Odchylenia wymiarów projektowych elementów konstrukcji od uprzywilejowanych pociągają za sobą komplikacje technologiczne i organizacyjne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Potrzeba korelacji wymiarów form z wymiarami budynku o zróżnicowanej funkcji i konstrukcji sprawiła, że w praktyce stosowane są różne rodzaje form. Zgodnie z przyjętą tradycją rodzaj form utożsamiany jest niekiedy z „systemem budownictwa” (np. SBM-75, Allbetong, Tracoba). Nie jest to zasada w pełni ścisła, gdyż przez pojęcie systemu rozumie się nie tylko kształtowanie geometryczne konstrukcji, lecz również całokształt procesów technologie zno- -organizacyjnych realizacji budynków. W tym sensie różne systemy budownictwa monolitycznego mogą być realizowane za pomocą różnych form (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zależności od stosowanego rodzaju form wystąpić mogą pewne szczególne uwarunkowania technologiczne oddziaływające na rozwiązanie konstrukcyjne, w szczególności na układ zbrojenia w połączeniach oraz na warunki pasowania (uprawnienia budowlane).
Warunek uniwersalności zastosowania, jaki stawia się formom, wymaga przestrzegania dyscypliny wymiarowej przy projektowaniu budynków. Zasady takiej dyscypliny podawane są zwykle w opisach technicznych wytwórni form łącznie z instrukcjami eksploatacji (program egzamin ustny).
Uniwersalność form ślizgowych
Za formę najbardziej uniwersalną uważa się formę składaną z małych elementów pozwalającą na większe zróżnicowanie wymiarów projektowych elementów. Stopień uniwersalności jest bardziej istotny w przypadku budynków o zróżnicowanej funkcji i wymiarach. Z tych względów formy z małych elementów najbardziej są przydatne w budownictwie ogólnym, formy zaś z elementów wielkowymiarowych i formy tunelowe w budownictwie mieszkaniowym (opinie o programie).
Uniwersalność form ślizgowych można sklasyfikować podobnie jak uniwersalność form przestawnych z małych elementów. Ciągłość i powtarzalność operacji roboczych wymaga, aby budynek mógł być podzielony na określoną liczbę powtarzalnych segmentów. Pozwala to na pełniejsze wykorzystanie będących do dyspozycji elementów form, a tym samymi na szybszą ich amortyzację.
Zasada jednorodności technologicznej preferuje takie rozwiązania konstrukcyjne, które zapewniają ciągłość wykorzystania maszyn i urządzeń, ciągłość zatrudnienia brygad roboczych oraz skrócenie cyklu budowy. Ponieważ podstawowym materiałem, z którego kształtuje się konstrukcję, jest beton, zasadzie tej najbardziej odpowiada konstrukcja całkowicie monolityczna (segregator aktów prawnych).
Często jednak obok elementów monolitycznych celowe jest stosowanie elementów prefabrykowanych, w szczególności ścian zewnętrznych, klatek schodowych, przewodów wentylacyjnych, stropów itp. W efekcie uzyskać można przyspieszenie cyklu budowy (np. przez ograniczenie długości przerwy technologicznej z uwagi na wymagany przyrost wytrzymałości betonu w stropach) oraz zmniejszenie nakładów pracy (np. przy wykonywaniu ścian zewnętrznych, przewodów itp.).
Jak już wspomniano na wstępie, podstawowym wymaganiem z punktu widzenia racjonalnej i bezpiecznej realizacji stanu surowego konstrukcji monolitycznej jest dostosowanie szybkości postępu robót do niezbędnego przyrostu wytrzymałości betonu. Przyrost taki warunkuje rozformowanie ścian i stropów wykonywanych w formach przestawnych lub kontynuację robót w przypadku wykonywania ścian w formach ślizgowych. W tym zakresie projekt konstrukcyjny wymaga dostosowania do przewidywanych warunków technologicznych wykonania robót (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32