Blog

27.11.2020

Odchyłki naprężeń dopuszczalnych

W artykule znajdziesz:

Odchyłki naprężeń dopuszczalnych

Odchyłki naprężeń dopuszczalnych

Nie dopuszcza się naprężeń rozciągających w stanie użytkowym w ustrojach złożonych z segmentów; jeżeli styki segmentów wykonane są na zaprawie cementowej, dopuszcza się naprężenia rozciągające w elementach zginanych w’ wysokości według tabl. 12-2, lp. 15 i 16 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odchyłki naprężeń dopuszczalnych w obliczeniach nie powinny być większe niż:
5 kG/cm2 przy naprężeniach normalnych ściskających,
2 kG/cm2 przy naprężeniach normalnych rozciągających,
1 kG/cm2 przy naprężeniach rozciągających główmych, naprężeniach ścinających i naprężeniach przyczepności.
Naprężenie dopuszczalne przy chwilowym przeciążeniu cięgien sprężających, stosowanym w celu zmniejszenia strat od tarcia kabla i relaksacji stali, zwiększa się o 10% w stosunku do powyższych wartości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Naprężenie dopuszczalne we włóknach skrajnych przekroju cięgien sprężających założonych w trasie łukowej zwiększa się o 10% w stosunku do wartości zasadniczych.
Naprężenia dopuszczalne w uzbrojeniu konstrukcyjno-montażowym ze stali miękkiej:
1) dla stali o obliczeniowej granicy plastyczności Qr = 2500 kG/cm2: 1400 kG/cm2,
2) dla stali o obliczeniowej granicy plastyczności Qr = 3600 kG/cm2: 2000 kG/cm2 (uprawnienia budowlane).
Warto przytoczyć dla porównania niektóre przepisy obliczeniowe normy niemieckiej DIN-4227, z uwagi na stosowane tam rozróżnienia między sprężeniem pełnym i sprężeniem ograniczonym. Przy sprężeniu pełnym norma ta dopuszcza naprężenie rozciągające w strefie rozciąganej tylko w przypadkach wyjątkowych, mniej więcej analogicznych do przewidzianych w normie polskiej (por. wyżej). W strefie ściskanej prócz tego dopuszcza się je w stanie początkowym, przy przeniesieniu sił rozciągających przez uzbrojenie dodatkowe (podobnie jak w normie polskiej). Przy sprężaniu ograniczonym natomiast, naprężenia rozciągające dopuszcza się także w stanie użytkowym w wysokości 30-45 kG cm2 (zależnie od marki betonu) przy zginaniu jednoosiowym, również pod warunkiem przejęcia sił rozciągających przez uzbrojenie (program egzamin ustny).

Norma polska

Norma polska przewiduje możliwość występowania naprężeń rozciągających w strefie ściskanej w stanic początkowym, jeśli tylko w tej strefie znajduje się uzbrojenie przenoszące rozciąganie. Postulat ten zastępuje warunek momentu rysującego, którego wielkość sprawdza się tylko dla obciążeń użytkowych i który w danym przypadku trudniej ściśle określić z uwagi na obecność głównego uzbrojenia sprężającego w strefie poddanej naprężeniom ściskającym. Wzrost momentu po ewentualnym zarysowaniu, może tu nastąpić tylko drogą zwiększenia mimośrodu sil wewnętrznych do wielkości ograniczonej (gdyż naciąg uzbrojenia sprężającego zmniejsza się w miarę narastania odkształceń). Oczywiście, jeżeli w przekroju występują momenty zewnętrzne różnego znaku, to należy w obu kierunkach sprawdzać moment rysujący (opinie o programie).
Godnym uwagi jest jeszcze przepis normy niemieckiej, określający zabezpieczenie przed rysami w przypadku, gdy uzbrojenie sprężające pozostaje niezespolone z betonem, tzn. przy kablach swobodnych. Wówczas rysy od razu znacznie się rozwierają i aby temu zapobiec trzeba przewidzieć w strefie rozciąganej dodatkowe uzbrojenie dobrze otulone betonem. Norma ta żąda założenia uzbrojenia pomocniczego, przenoszącego rozciąganie wywołane sprężeniem skutecznym (uszczuplonym przez straty reologiczne) oraz przez 1,35-krotne obciążenie stałe i użytkowe (segregator aktów prawnych).
Niektóre inne normy ustalają naprężenia dopuszczalne w postaci określonego ułamka wytrzymałości betonu. A. Paduart wyprowadził wartości średnie z szeregu norm i doszedł do wyników następujących:
- naprężenie ściskające w stanie początkowym 0,42 Ru,
- naprężenie ściskające w stanie użytkowym 0,30 Ru,
- naprężenie rozciągające w stanie początkowym w założeniu, że rozciąganie w betonie jest przejęte przez odpowiednie uzbrojenie pomocnicze 0,10 Rb,
- naprężenie rozciągające w stanie użytkowym przy założeniu jak wyżej 0,08 Rh.

Zgodnie z PN-57/B-03320 naprężenia główne rozciągające poza strefą zakotwienia należy sprawdzić w stanie użytkowym oraz w stanie początkowym, jeżeli w stanie tym występują obciążenia zewnętrzne (np. montażowe) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami