Blog

21.09.2018

Odciągi miejscowe w zakładach produkcyjnych

W artykule znajdziesz:

Odciągi miejscowe w zakładach produkcyjnych

Każdy zakład produkcyjny, wytwarzający produkty których proces tworzenia wymaga użycia substancji pomocniczych nie zawsze korzystnych dla zdrowia przebywających tam osób, musi mieć zainstalowane miejscowe odciągi (program na komputer).
Czym są odciągi miejscowe (program na telefon)?
Jest to rodzaj wentylacji, ale głównie powodującej oczyszczanie miejsca, w którym powstają zanieczyszczenia czy szkodliwe gazy. Instalacja ta wyłapuje szkodliwe substancje za pomocą ssawek lub wentylatora i odprowadza je na zewnątrz (program na egzamin ustny).
Odciągi miejscowe mają za zadanie odprowadzić całe zanieczyszczone powietrze wraz z drobinkami stałymi, dlatego montowane są bezpośrednio nad stanowiskami roboczymi, w miejscu, gdzie znajduje się źródło miejscowej emisji substancji szkodliwych, a przede wszystkim - ich największe stężenie.

Działanie odciągów miejscowych

Odciągi miejscowe w zakładach produkcyjnych

Najistotniejszym elementem odciągu miejscowego są ssawki. Ssawki w zależności od wielkości urządzenia są różnej wielkości, lecz zasadą jest stosowanie stosunkowo niewielkich ssawek, bowiem to właśnie ich działanie powoduje zassanie zanieczyszczonego powietrza i przekazanie go w głąb instalacji (promocja 3 w 1). Duża ssawka zasysa większą ilość powietrza również spoza obszaru roboczego, a co za tym idzie – powoduje większe, niepotrzebne koszty inwestycyjne. Wlot końcówki – by odciąg spełnił swoją rolę w sposób optymalny - powinien być skierowany bezpośrednio na miejsce tworzenia się zanieczyszczeń (segregator). W czasie instalowania urządzenia, należy sprawdzić, czy umiejscowienie ssawki oraz jej działanie nie zostanie zakłócone poprzez ruch powietrza powodowany przechodzeniem pracowników lub pracą innej maszyny.
Większość pracowników spędza przy swoim stanowisku pracy kilka godzin bez przerwy, więc zapewnienie otoczeniu właściwego, pozbawionego szkodliwych substancji powietrza to konieczny wymóg.
Wentylacja ogólna
Odciągi miejscowe zapobiegają tylko rozprzestrzenianiu się zanieczyszczonego powietrza, natomiast doprowadzenie świeżego i usunięcie zużytego to zadanie dla wentylacji ogólnej (opinie).
Wentylacja w pomieszczeniach może być wentylacją grawitacyjną – czyli taką gdzie powietrze przemieszcza się za pomocą kanałów wentylacyjnych bez stosowania innych urządzeń lub wentylacją mechaniczną nawiewowo-wywiewną – obsługiwaną przez wentylatory oraz rekuperatory. Dodatkowym zadaniem rekuperatorów jest odzyskanie ciepłego powietrza z jednoczesną wymianą zużytego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami