Blog

25.05.2021

Odcinanie dopływu wody

W artykule znajdziesz:

Odcinanie dopływu wody

Odcinanie dopływu wody

Przedostawanie się wody sieciowej do wody wodociągowej lub odwrotnie jest z wielu względów zjawiskiem bardzo niekorzystnym. A zatem szczelność wymienników powinna być często sprawdzana. Sprawdzanie szczelności może być dokonane w różny sposób:
- Odcinając dopływ wody sieciowej do wymiennika i zasilając go równocześnie wodą wodociągową; po rozszczelnieniu przestrzeni wypełnioną wodą sieciową (np. poluźniając śruby połączeń kołnierzowych) wypływ jej powinien zaniknąć (program uprawnienia budowlane na komputer).
- Odcinając wodę sieciową w przyłączu węzła na przewodzie powrotnym i zasilającym oraz obserwując ciśnienia na manometrze wody sieciowej i wodociągowej; w przypadku istnienia nieszczelności wskazania manometrów wyrównują się.
- Odcinając dopływ wody wodociągowej do wymienników i obserwując wypływ ciepłej wody z punktu czerpalnego (lub upustu zasobnika) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Badając wymienniki ciepła należy również zwrócić uwagę na stan ich izolacji cieplnej. Często bowiem zdarza się, że na skutek niewielkich przecieków wody przez połączenia kołnierzowe izolacja cieplna jest zawilgocona. Powoduje to nie tylko znaczne zwiększenie strat cieplnych, lecz również jest przyczyną procesów korozyjnych mogących w krótkim czasie (8-12 miesięcy) doprowadzić do zewnętrznej perforacji płaszczyzny wymienników ciepła bądź zasobników.
Sprawdzanie prawidłowej pracy elementów regulacji automatycznej, a w szczególności regulatorów temperatury ciepłej wody, powinno być podstawowym obowiązkiem służb eksploatacyjnych (uprawnienia budowlane).

Obserwacja wskazań termometrów umieszczonych za wymiennikami oraz na zasobnikach c. w. u., szczególnie przy wyższej temperaturze wody sieciowej, pozwala na ocenę prawidłowości pracy systemu stabilizacji temperatury. Najczęstszą przyczyną wadliwego działania regulatorów temperatury jest blokada elementu zamykającego zaworu wywołana nagromadzeniem się zanieczyszczeń, produktów korozji bądź odkładaniem się kamienia wodnego. W tych przypadkach należy dokonać wymiany zaworu z równoczesnym oczyszczeniem filtru (program egzamin ustny).

Nieuzdatniona woda

Silnie korozyjna nieuzdatniona woda wodociągowa jest przyczyną tego, że okres eksploatacji wymienników ciepła, zasobników oraz instalacji wewnętrznej jest stosunkowo krótki. Stąd też służby eksploatacyjne powinny zwracać szczególną uwagę na stan zniszczeń korozyjnych instalacji. Uwaga ta dotyczy przede wszystkim wymienników ciepła i poziomych przewodów rozprowadzających w instalacji wewnętrznej (opinie o programie).

Ponadto przy wykonywaniu przeglądów zasobników i wymienników pojemnościowych należy ocenić stan protektorów magnezowych oraz ewentualnie je wymienić. W dolnych częściach zasobników wyposażonych- tory magnezowe gromadzą się produkty rozpadu wkładów magnezowych, które w czasie przeglądów należy usunąć.
Istotnym czynnikiem wpływającym na prawidłowość działania instalacji c. w. u. jest stan armatury odcinającej, zaworów zwrotnych, odpowietrzających, bezpieczeństwa oraz aparatury kontrolno-pomiarowej. Dlatego też wszystkie te elementy instalacji powinny być poddawane przeglądom prowadzonym okresowo przez służby eksploatacyjne obiektów (segregator aktów prawnych).

Ostatnio w Związku Radzieckim wprowadzono do powszechnego stosowania nową metodę obliczania wewnętrznych instalacji zimnej i ciepłej wody w obiektach budownictwa ogólnego. Metoda ta w istotny sposób różni się od poprzednio stosowanego sposobu obliczeń. Ponieważ w trwających pracach nad kolejną wersją wytycznych do projektowania instalacji c. w. u. rozważana jest kwestia przystosowania nowej radzieckiej metody do warunków krajowych, w niniejszym rozdziale opisano oryginalną wersję tej metody. Treść rozdziału 9 stanowi zatem rozszerzenie wiadomości. Autor zdecydował się na to, aby nie dokonywać zmian w tych rozdziałach, co przedłużyłoby cykl wydawniczy książki, lecz podać najnowsze informacje dotyczące metod obliczeniowych w formie dodatkowego rozdziału uzupełniającego.

Wszystkie przybory sanitarne powinny być wyposażone w armaturę czerpalną o konstrukcji zapewniającej określone natężenie wypływu wody przy minimalnej, obliczeniowej wartości ciśnienia wody w miejscu zamontowania armatury do instalacji (promocja 3 w 1). Wartości minimalnego ciśnienia na wypływie z punktów czerpalnych, równoważniki wypływu, wydajności punktów czerpalnych w zasadzie nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniej metody obliczeniowej i należy je przyjmować. Normy zużycia ciepłej wody użytkowej i jej temperatury w czasie jednorazowego użycia przyboru sanitarnego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami