Blog
Oddziaływanie drgań
W artykule znajdziesz:
Jeżeli przypuszczamy, że drgania mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa osoby znajdującej się pod ich działaniem, wartości przyspieszeń odpowiadających poszczególnym krzywym należy podwoić, co odpowiada na podanych wykresach przesunięciu poszczególnych krzywych ku górze o 6 dB (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadku gdy na danym stanowisku roboczym względnie miejscu, na które przenoszą się drgania powinny być utrzymane specjalnie komfortowe warunki, a więc oddziaływanie drgań na człowieka powinno być ograniczone do minimum, wartości przyspieszeń odpowiadających poszczególnym krzywym należy zmniejszyć 3,15 razy, co odpowiada na podanych wykresach przesunięciu poszczególnych krzywych w dół o 10 dB (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rodzinę krzywych stosowaną do oceny drgań oddziałujących na człowieka wzdłuż osi pionowej wzdłuż osi poziomych. Jak widać z porównania obu wykresów w przypadku drgań pionowych człowiek jest najbardziej wrażliwy na drgania w zakresie pasm 4-8 Hz, natomiast w przypadku drgań poziomych w zakresie pasm 1-2 Hz. Spowodowane jest to tym, że w tych właśnie zakresach występują drgania własne poszczególnych części lub narządów wewnętrznych człowieka pod wpływem drgań zewnętrznych o różnym kierunku działania, co powoduje pojawienie się w tych właśnie zakresach zjawisk o charakterze rezonansowym (uprawnienia budowlane).
Do oceny drgań występujących na stanowiskach roboczych stacyjnych można też stosować instrukcję Min. Zdrowia i Opieki Społecznej, Depart. Sanit.-Epid. EP-44651-1-54/68. Według tego zalecenia ocenę szkodliwości danego drgania przeprowadza się w zakresie ll-f-355 Hz w pięciu pasmach oktawowych, których częstotliwości środkowe wynoszą 16, 32, 63, 125 i 250 Hz. Masa narzędzia lub części urządzenia udarowego, trzymanej w rękach nie powinna przekraczać 10 kg, a dopuszczalna maksymalna siła nacisku 200 N (20 kG) (program egzamin ustny).
Stopień miejscowego przegrzania
Prace przy użyciu narzędzi lub urządzeń udarowych powinny odbywać się w zasadzie w temperaturze nie niższej od 16°C przy wilgotności powietrza w granicach 40-60%. Z tych też względów jest celowe stosowanie rękawic ocieplających, chroniących przed wilgocią. Jeżeli temperatura jest niższa, to w pobliżu stanowisk roboczych powinny znajdować się pomieszczenia o temperaturze co najmniej 22°C, W których robotnicy mogliby się okresowo ogrzewać. Bez względu na temperaturę zalecane są przerwy w pracy trwające 10-P15 minut na każdą godzinę. Badania lekarskie powinny być dokonywane jak w przypadku poprzednim (opinie o programie).
W hałasie niektórych maszyn oprócz drgań słyszalnych (do około 16 000 Hz) występują również drgania o częstotliwościach wyższych, nazywane drganiami ultraakustycznymi (drganiami ultradźwiękowymi lub ultradźwiękami). Drgania te znajdują zastosowania w coraz szerszym zakresie w specjalnych technologicznych urządzeniach ultradźwiękowych, jak wanny, lutownice, drążarki itp., m.in. w przemyśle metalowym, chemicznym, spożywczym i innych. W przypadku zbyt dużych intensywności (mocy) mogą one oddziaływać szkodliwie na cały organizm. Drgania ultraakustyczne mogą oddziaływać na organizm ludzki przede wszystkim w sposób mechaniczny i cieplny (segregator aktów prawnych).
Działanie mechaniczne obserwuje się zwłaszcza w przypadku drgań ultraakustycznych o przewadze częstotliwości niższych. Drgania takie docierają poprzez tkanki stosunkowo głębiej i zwłaszcza w przypadku stosowania większych mocy mogą wywołać nieodwracalne zmiany w strukturze cząsteczek danego ośrodka. Do skutków mechanicznego działania drgań ultraakustycznych należy zaliczyć m.in. rozrywanie dużych cząsteczek białka.
Działanie cieplne jest łatwiejsze do obiektywnego stwierdzenia, zwłaszcza w przypadku drgań o przewadze częstotliwości wyższych. Największym czynnikiem w tym zakresie częstotliwości jest lepkość tkanki, która daje wzrastającą absorpcję energii wraz ze wzrostem częstotliwości (promocja 3 w 1). W związku z tym drgania takie są stosunkowo intensywniej pochłaniane przez tkankę miękką, a ich cieplne działanie nie dochodzi tak głęboko jak drgań o częstotliwościach niższych. Stopień miejscowego przegrzania zależy oczywiście od wielkości dawki energii ultraakus- tycznej oraz od rodzaju tkanki, na którą drganie to działa. Specjalnie wrażliwa pod tym względem jest tkanka mózgowa, oczy oraz gruczoły wewnętrznego wydzielania.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32