Blog

Projekty wierceń zdjęcie nr 2
16.05.2022

Oddziaływanie wibracji

W artykule znajdziesz:

Projekty wierceń zdjęcie nr 3
Oddziaływanie wibracji

Oddziaływanie wibracji nasila się, jeśli towarzyszy jej znaczny hałas, powstający przy pracy wibrujących mechanizmów i wzmagający się przy ich złym stanie. Według norm sanitarno-technicznych dopuszczalne graniczne wielkości amplitudy drgań na stanowiskach przy ogólnej wibracji wynoszą 0,003-0,007 mm, a przy lokalnej - od 0,03 do 0,15 mm. Specjalnie dla wytwórni wyrobów żelbetowych opracowane są zabiegi techniczne, które mają na celu usunięcie wibracji (wychodzącej poza granice ustalone w normach) stanowisk związanych z wibrującymi mechanizmami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Sterowanie wibroformującymi maszynami i wibracyjnymi rozdzielaczami mieszanki betonowej jest obecnie zdalne. Gdy jest to niemożliwe do wykonania, rozmieszcza się stanowiska pracy w ten sposób, aby robotnicy nie stawali na wibrujących mechanizmach i mogli wykonać wszystkie czynności, znajdując się na podestach dobrze izolowanych przed wibracją (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dla zmniejszenia hałasu należy odizolować drgające układy od pozostałych części mechanizmów i konstrukcji, systematycznie wymieniać rozluźnione i brzęczące części, we właściwym czasie zmieniać łożyska, zamocować pewnie formy z mieszanką betonową do stołu wibracyjnego itp.

Robotnicy obsługujący mechanizmy wibrujące powinni być regularnie poddawani badaniom lekarskim i przestrzegać wymagań profilkatyki leczniczej. Zabiegi, które mają na celu ochronę przed wibracją i hałasami, opisano w podręczniku B. J. Filippowa „Ochrona pracy przy eksploatacji maszyn budowlanych” („Wyższa szkoła”, 1971). Przyspieszenie twardnienia betonu umożliwia szybsze otrzymywanie wyrobu o wytrzymałości fabrycznej, zwiększenie szybkości obiegu form i innego sprzętu, jak również sprawniejsze wykorzystanie placu produkcyjnego (uprawnienia budowlane).

Intensyfikacja technologii produkcji

Podstawową metodą przyspieszenia twardnienia betonu jest obróbka cieplna. Pozwala ona w potrzebnym czasie otrzymać wytrzymałość wyrobów umożliwiającą ich transport na budowę, montaż w budynkach i budowlach, jak również przejęcie działających obciążeń. Dlatego taka obróbka, nie bacząc na dodatkowe nakłady, zwiększone zużycie cementu i czasami pewne obniżenie wytrzymałości betonu, jest niezbędnym warunkiem ich produkcji fabrycznej. Szczególnie jest ona potrzebna do betonów na spoiwach wapienno-piaskowych, jak również na mieszanych i żużlowych, ponieważ bez obróbki cieplnej betony takie nie mogą w praktycznie przyjętym czasie uzyskać niezbędnej wytrzymałości (program egzamin ustny).

Do obróbki cieplnej zalicza się naparzanie pod ciśnieniem atmosferycznym lub zwiększonym, nagrzewanie elektryczne i ogrzewanie promieniami, dojrzewanie w nagrzewanym środowisku powietrznym itd. Najbardziej rozpowszechnione jest naparzanie. Jest ono jednak mało korzystne do wyrobów o grubości ponad 30 cm, z betonów lekkich niskich marek i o małym współczynniku przewodności cieplnej. W tych przypadkach często jest celowa obróbka cieplna za pomocą energii elektrycznej lub gazu naturalnego (opinie o programie).

Przy obróbce cieplnej, w przypadku gdy nośnik ciepła styka się bezpośrednio z betonem wyrobu, jako czynnik cieplny służy mieszanka paro- powietrzna lub para nasycona, a przy nagrzewaniu wyrobów w formach ogrzewanych przez koszulki cieplne można wykorzystać inny dowolny czynnik cieplny, zapewniający równomierność nagrzewu powierzchni formy stykającej się z betonem (segregator aktów prawnych).

Intensyfikacja technologii produkcji wyrobów żelbetowych zależy głównie od zwiększenia szybkości obiegu form i urządzeń formujących, co osiąga się przede wszystkim przez skrócenie czasu trwania obróbki cieplnej wyrobów. Obróbka cieplna zajmuje przy technologii agregatowo-potokowej i taśmowej do 80%, a przy bateryjno-stendowej do 60°/o ogólnego czasu obiegu formy. Dlatego wskazane jest dowolne, nawet stosunkowo niewielkie skrócenie czasu obróbki cieplnej. Stosowane czasami w tym celu zwiększenie ilości cementu nie daje efektu; czas obróbki cieplnej należy skracać sposobami technologicznymi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Projekty wierceń zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Projekty wierceń zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Projekty wierceń zdjęcie nr 8 Projekty wierceń zdjęcie nr 9 Projekty wierceń zdjęcie nr 10
Projekty wierceń zdjęcie nr 11
Projekty wierceń zdjęcie nr 12 Projekty wierceń zdjęcie nr 13 Projekty wierceń zdjęcie nr 14
Projekty wierceń zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Projekty wierceń zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Projekty wierceń zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami