Blog

Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 2
15.05.2023

Odkażanie ścieków

W artykule znajdziesz:

Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 3
Odkażanie ścieków

Celowość wstępnego podczyszczania ścieków oraz pełnego mechanicznego oczyszczania ścieków (z biologiczną przeróbką osadów) lub pełnego mechaniczno-biologicznego oczyszczania (z przeróbką osadów) należy uzasadnić obliczeniami technologicznymi w nawiązaniu do konkretnych warunków miejscowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Konieczność recyrkulacji ścieków występuje w zasadzie w przypadku zastosowania złóż biologicznych. Natomiast recyrkulacja osadu występuje w przypadku metody osadu czynnego nie zalecanej dla małych oczyszczalni ścieków z uwagi na trudności eksploatacyjne.

Odkażanie ścieków przeprowadza się przez chlorowanie, polegające na wprowadzaniu do oczyszczonych ścieków roztworu zawierającego czynny chlor (Cl2 silny utleniacz, działający bakteriobójczo). Najczęściej do odkażania stosowany jest chlor gazowy, rzadziej podchloryn sodowy lub wapno chlorowane (używane zwykle do bezpośredniego chlorowania osadów i odpadów zakaźnych) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Chlor dostarczany jest w postaci płynnej w butlach (pod ciśnieniem) o zawartości 40 kg Cl2 lub w beczkach o pojemności 500-f-1000 kg Cl2. Podchloryn sodu [Na(OCl2)] techniczny jest bezbarwnym ciałem stałym, łatwo rozpuszczalnym w wodzie. Dostarczany jest na rynek w postaci roztworu o zawartości 15°/o Cl2 (okres gwarancji 2-3 miesięcy) w szklanych balonach o pojemności 60 1 (uprawnienia budowlane).

Wapno chlorowane [Ca(OCl2)l techniczne jest ciałem stałym, higroskopijnym, produkowanym w postaci białego proszku. Dostarczane jest w szczelnie zamkniętych beczkach w dwóch gatunkach: I zawierający co najmniej 30% Cl2, oraz II 28% Cl2. Magazynowanie środków do odkażania powinno odbywać się w wydzielonym suchym i chłodnym miejscu. Dawkę chloru (g CWm3 ścieków) należy ustalać doświadczalnie po uruchomieniu W celu zniszczenia warstwy grzybków na złożach zraszanych („przerostu” błony biologicznej) stosuje się dawkę 50 g/m3 złoża przez krótki czas kontaktu (program egzamin ustny).

Przefermentowany osad

Do dezynfekcji ścieków z oddziałów gruźliczych bardziej skuteczne są metody termiczne. Prątki gruźlicy posiadają otoczkę utrudniającą działanie bakteriobójcze wodnych roztworów związku chloru w temperaturze otoczenia. W temperaturze 55°C prątki giną po 6 godzinach, a w temperaturze 99°C w ciągu dwóch minut. W małych zakładach ścieki gruźlicze odkażane są w odpowiednich zbiornikach z perforowaną wężownicą miedzianą, którą wtryskiwana jest para wysokoprężna bezpośrednio do ścieków (opinie o programie).

Osady powstające przy pełnym mechanicznym lub mechaniczno-biologicznym oczyszczaniu ścieków poddawane są unieszkodliwianiu zwykle prostymi metodami biologicznymi. Świeży osad z osadników poddaje się stabilizacji tlenowej przez fermentację w osadnikach gnilnych lub komorach fermentacyjnych (osadników Imhoffa).

Przefermentowany osad poddawany jest przeróbce przez suszenie lub przy niewielkich ilościach kompostowanie, a następnie usuwany w celu rolniczego wykorzystania. Skratki unieszkodliwiane są zwykle łącznie z osadami najczęściej przez kompostowanie. Rozdrabnianie skratek w małych oczyszczalniach nie jest w zasadzie stosowane (segregator aktów prawnych). Jeżeli możliwe są inne sposoby usuwania przefermentowanego osadu (np. okresowo wozami asenizacyjnymi w celu bezpośredniego wykorzystania w rolnictwie lub po rozwodnieniu do kanalizacji ogólnospławnej), należy unikać uciążliwego suszenia czy kompostowania osadów w obrębie oczyszczalni.

Osady zakaźne lub gruźlicze należy przed suszeniem i usuwaniem poddać dezynfekcji chlorem. Dawkę chloru należy ustalić doświadczalnie (orientacyjnie ok. 80 g Cl2/m3 osadu). Odkażanie osadów poddawanych kompostowaniu przeprowadza się, dodając ok. 10 kg wapna na 1 m3 masy kompostowej. Po co najmniej rocznym okresie kompostowania osady te mogą być wykorzystane w rolnictwie (promocja 3 w 1). Odpady promieniotwórcze powinny być unieszkodliwiane zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie wymaganiami.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 8 Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 9 Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 10
Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 11
Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 12 Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 13 Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 14
Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pustaki szczelinowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami