Blog
Odkażanie wody w studniach
W artykule znajdziesz:
Przy drenażu rurowym doprowadzającym powietrze łączna powierzchnia otworów w przewodach bocznych powinna wynosić 1,8H-2,2% powierzchni filtru w planie. Odległość między osiami przewodów bocznych - 0,15-0,20 m. Otwory w drenażu powinny być skierowane do dołu i odchylone od osi pionowej przewodu o kąt 30°. Średnica otworów - 2 mm. Prędkość przepływu powietrza na początku przewodu głównego i na początku przewodów bocznych powinna wynosić 8-H2 m/s (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odkażanie wody w studniach kopanych powinno być stosowane po stwierdzeniu przypadkowego zanieczyszczenia studni, po wykonaniu wszelkich przeróbek i poprawek wewnątrz studni, po wykonaniu oczyszczenia studni oraz po oddaniu do użytku nowo wybudowanej studni. Do dezynfekcji wody w studni stosowany jest podchloryn wapniowy (CaOCl2). Niezbędną ilość podchlorynu wapniowego do przeprowadzenia dezynfekcji można określić (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podczas przeprowadzania dezynfekcji należy przyjąć następujący tok postępowania:
- Przygotowaną ilość podchlorynu wapniowego należy wsypać do kubła i zalać małą ilością wody dla uzyskania konsystencji śmietany.
- Wypełnić kubeł wodą (stopniowo) ciągle mieszając.
- Wypompować wodę ze studni tak, aby obsługa mogła zejść na jej dno, z dna studni usunąć zanieczyszczenia, a ściany studni wyszorować roztworem wodnym podchlorynu wapniowego o stężeniu 120 g CaOCl2 na 1 1 wody (uprawnienia budowlane).
- Po wypełnieniu się studni wodą do normalnego poziomu należy wlać przygotowany roztwór podchlorynu wapniowego, wymieszać go w ciągu 15 minut i pozostawić studnię w spokoiu na 1 dobę.
- Po upływie 1 doby wodę należy wyczerpać, jeżeli po ponownym wypełnieniu woda wykazuje zapach chloru, należy ponownie ją wyczerpać, a czynności te powtarzać aż do zniknięcia zapachu chloru (program egzamin ustny).
Filtry świecowe
Po każdej dezynfekcji należy wykonać analizę bakteriologiczną wody. Wyżej opisane czynności dotyczą doraźnej dezynfekcji wody w studniach. W przypadku studni kopanych, które ulegają ciągłemu, ale nieznacznemu zanieczyszczaniu, lub wówczas gdy woda pobierana jest z płytko zalegającej warstwy wodonośnej, należy stosować dezynfekcję stałą. Dezynfekcja stała polega na dawkowaniu małych ilości chloru w ciągu całej doby. Według badań A. Szniolisa idealny skład bakteriologiczny wody utrzymuje się wówczas, gdy stężenie chloru wolnego wynosi co najmniej 0,06 mg/1 (opinie o programie).
Do stałego dawkowania chloru można stosować aparat. Do dezynfekcji używany jest podchloryn sodu (NaOCl), o stężeniu odpowiadającym 2-5% zawartości wolnego chloru. Aparat ten jest tak skonstruowany, że może być obsadzony na butelce o dowolnej pojemności w zakresie 1-P3 litrów. Butelkę obwiązaną sznurkiem impregnowanym zawiesza się dnem do góry pod pokrywą studni (segregator aktów prawnych).
Ilość roztworu NaOCl przelewająca się do naczynia nastawczego zależna jest od oporu, który przepływającej cieczy stawia piasek, oraz od różnicy poziomów roztworów H w obu naczyniach połączonych. Dla każdego rodzaju lewarka można sporządzić zależności pomiędzy wydajnością lewarka i różnicą poziomów H.
Do poprawiania właściwości wody w miejscu jej poboru stosowane mogą być dwa rodzaje urządzeń:
- filtry świecowe,
- filtry domowe.
Filtry świecowe mają zastosowanie w gospodarstwach indywidualnych, niewielkich zakładach użyteczności publicznej lub niewielkich zakładach przemysłowych. Podstawowym elementem wszystkich filtrów świecowych są świece filtracyjne, które są elementem wymiennym. W Polsce produkowane są dwa rodzaje filtrów świecowych. Zakład Ceramiczny Przemysłu Terenowego we Wrocławiu produkuje filtry typu FW-150 i FW-375, natomiast Zakłady Mechaniczne WZGS „Samopomoc Chłopska” w Bydgoszczy - filtry typu BZF (promocja 3 w 1).
Filtry FW-150 charakteryzują się średnicą zewnętrzną 50 mm
- długością 150 mm. Wydajność tych filtrów przy ciśnieniu
- at wynosi 120 1/h. Umieszcza się je w obudowie z tworzyw sztucznych o średnicy zewnętrznej 72 mm, zamykanej pokrywą i pozwalającej na podłączenie do zaworu czerpalnego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32