Blog
Proces parowania
W artykule znajdziesz:
Proces parowania
W budownictwie śródlądowym najpoważniejsze znaczenie mają wody atmosferyczne i gruntowe. W grupie wód atmosferycznych specjalną, bardzo ważną pozycją jest wilgotność powietrza, która w budownictwie zarówno miejskim, jak i przemysłowym odgrywa dużą rolę. Powoduje ona konieczność zastosowania różnych zabezpieczeń w postaci izolacji parochronnej oraz ociepleń ścian i stropów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli ciśnienie pary wodnej w powietrzu jest mniejsze od ciśnienia pary nasyconej (w danej temperaturze) na wilgotnej powierzchni ciała stałego lub wody, to woda z tej powierzchni będzie parowała i wytworzona para wodna zmiesza się z powietrzem.
Proces parowania trwa aż do wyrównania ciśnienia pary wodnej w powietrzu z ciśnieniem pary wodnej nasycającej przestrzeń ponad powierzchnią parującą. Im wyższa jest temperatura powietrza, tym więcej pary potrzeba do jego nasycenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Im bardziej suche jest powietrze, tym mniejsze jest ciśnienie pary wodnej. Szybkość parowania zależy w znacznym stopniu od ruchu powietrza (np. wiatru lub wentylacji). Wtedy bowiem usuwa się warstwę powietrza nasyconego parą wodną i szybkość parowania wzrasta. Poza tym należy dodać, że powietrze prawie nie wpływa na ciśnienie pary. Ciśnienie nasyconej pary wodnej zarówno w próżni, jak i w powietrzu przy -f 20°C równa się 17,54 Tr (uprawnienia budowlane).
Parowanie związane jest ze stratą ciepła. Zmiana wody w parę wodną pochłania energię cieplną, która tworzy tzw. ciepło utajone parowania, w odróżnieniu od ciepła wolnego. Do odparowania 1 g wody potrzeba około 0,6 kcal, tj. około dwa razy tyle, ile wymaga podgrzanie 1 m:} powietrza o 1°C (ok. 0,3 kcal).
Wilgotny mur w chłodnej porze roku będzie zimniejszy od muru suchego, gdyż lepiej przewodzi ciepło, o każdej zaś porze roku będzie chłodniejszy wskutek parowania wody, która przy tym zabiera jego ciepło (program egzamin ustny).
Zawilgocenie skóry
Zawilgocenie skóry lub odzieży w skutkach jest szkodliwe dla zdrowia. W pomieszczeniach wilgotnych odzież dzięki higroskopijności pochłania znaczne ilości pary wodnej, która później w odpowiednich warunkach paruje (opinie o programie). Ciepło parowania wówczas będzie odbierane wprost z ciała ludzkiego. Wskutek parowania powietrze atmosferyczne nigdy nie bywa suche.
O wilgotności atmosfery stanowi zawartość w niej pary wodnej. Mówiąc potocznie o suchym powietrzu rozumie się przez to małą w nim zawartość.
Wilgotność powietrza bezwzględna i względna. Wilgotność bezwzględną 0 powietrza oznacza ilość pary wodnej w 1 m3 powietrza wilgotnego; wyraża się ona w g/m3. Wilgotność bezwzględna może być również mierzona jako ciśnienie w Tr (nim Hg) (segregator aktów prawnych).
Wilgotnością względną (p nazywamy stosunek ciśnienia cząstkowego pary wodnej zawartej w powietrzu p do ciśnienia pary nasyconej w tej samej temperaturze ps.
W przypadku gdy powietrze jest nasycone parą, jego wilgotność względna wynosi 100%, kiedy zaś powietrze zupełnie nie zawiera pary wodnej, wilgotność względna jest równa 0%.
Wilgotność względna podczas spadku temperatury powietrza zwiększa się i odwrotnie podczas wzrostu temperatury zmniejsza się. W miejscach największej wilgotności i jednocześnie największego spadku temperatury następuje skraplanie (kondensacja) pary wodnej. Temperaturę, przy której para wodna znajdująca się w powietrzu osiąga stan nasycenia w danych warunkach ciśnienia atmosferycznego, nazywamy punktem rosy.
Pomiary wilgotności powietrza. Wilgotność powietrza mierzymy za pomocą wielu przyrządów. Najważniejsze z nich to psychrometr Augusta, psychrometr aspiracyjny Assmanna i higrometr włosowy (promocja 3 w 1).
Psychrometr Augusta. Działanie tego psychrometru oparte jest na zjawisku parowania. Podczas parowania temperatura parującej powierzchni obniża się i to tym bardziej, im szybsze jest parowanie. Natężenie parowania zależy też od zawartości wilgoci. Psychrometr Augusta składa się z dwóch termometrów rtęciowych ustawionych pionowo jeden obok drugiego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32