Blog

Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 2
24.02.2023

Odkształcenia gruntu

W artykule znajdziesz:

Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 3
Odkształcenia gruntu

Ściana świeżo murowana może w znacznym stopniu dostosować się bez zarysowania do odkształceń podłoża gruntowego, występujących w okresie budowy, ponieważ ma ona wówczas jeszcze możliwość pełzania. W miarę twardnienia zaprawy w spoinach zmniejsza się jednak możliwość bezpiecznych odkształceń ściany. Tak więc przy długo trwających odkształceniach gruntu, jak np. gruntów spoistych, zwiększa się niebezpieczeństwo spękania ścian (program uprawnienia budowlane na komputer).

O szkodach wynikłych z osiadania gruntu decyduje nie całkowita wielkość tych osiadań, a ich różnice. Mogą one nawet już po ustaleniu się niecek osiadania stać się tak duże, iż nie będą mogły być przejęte przez ścianę zarysowania. Niebezpieczeństwo takie je szczególnie duże w przypadku długich budynków posadowionych na jednorodnych gruntach plastycznych. Kryterium powstawań rys stanowi skręcenie kątowe wynikające z różnicy osiadania sąsiednich fundamentów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wyniki licznych pomiarów, obserwacji i badań upoważniają do stwierdzenia, że w budynkach o szkielecie żelbetowym lub murowanych w przypadku wystąpienia różnic osiadań większych niż 1/500 (np. przy konstrukcjach szkieletowych wypełnionych murem) łub 1/300 (I = odległość dwóch sąsiednich fundamentów) na leży liczyć się z niebezpieczeństwem wystąpienia rys. Dotyczy to przede wszystkim budynków o niewielkiej sztywności (wysokich, wysmukłych budowli) i murowanych tarcz ściennych osłabionych przez dużą liczbę otworów drzwiowych. W ścianach takich w obszarze niecki osiadań nie mogą wytworzyć się sklepienia mogące przenosić obciążenia na zewnątrz, co stwarzałoby możliwość pewnego wyrównywania różnic osiadań między ścianą zewnętrzną a wewnętrzną(uprawnienia budowlane).

Jeżeli wyniki badań podłoża gruntowego wskazują na możliwość powstania dużych różnic osiadań, to budynek powinien być zaprojektowany albo jako możliwie sztywny (np. skrzynia żelbetowa w przypadku budynków krótkich, a w budynkach murowanych przynajmniej żelbetowa konstrukcja piwnic), albo niewrażliwy na odkształcenia (mieć możliwie statycznie wyznaczalną konstrukcję nośną i być zaprojektowany z uwzględnieniem obciążeń dodatkowych i odkształceń wynikających z obniżenia podpór na skutek osiadań)(program egzamin ustny).

Wolne tempo budowy

Budynki o dużych rozmiarach (o długości ^30 m) powinny być podzielone pionowymi szczelinami dylatacyjnymi. Części budynku o różnych wysokościach powinny być również podzielone takimi szczelinami. Dylatacje powinny przechodzić przez cały budynek łącznie z fundamentem, przy czym nie wolno ich wypełniać zaprawą. Szczeliny dylatacyjne powinny być, ze względu na możliwość występowania różnic osiadań, wykonane również między częściami budynku posadowionymi na różnych rodzajach gruntów o odmiennych właściwościach (opinie o programie).

W zależności od rodzaju gruntu można zastosować różne środki zmniejszające różnice osiadań, jak np. wzmacnianie i zagęszczanie gruntu, wybór rodzaju fundamentów i odpowiednie ich wymiarowanie. Przebieg budowy (wolne tempo budowy, wznoszenie ciężkich elementów przed lekkimi, możliwie późne wypełnianie ścianami konstrukcij szkieletowej) również wpływa korzystnie na zabezpieczenie przed powstawaniem rys w wyniku osiadań podłoża gruntowego (segregator aktów prawnych).

Wszelkie zmiany warunków gruntowych, które mogą wpływać w okresie późniejszym na zachowanie się podłoża i konstrukcji (jak np. obniżanie poziomu wody gruntowej przy późniejszym układaniu drenażu lub kanalizacji, sadzeniu roślin, a przede wszystkim przy wykonywaniu wykopów obok stojących budynków, także z podbijaniem ich fundamentów) wolna realizować dopiero po dokładnym zbadaniu zarówno tych warunków, jak i wytrzymałości i nośności poszczególnych elementów budowli (fundamentów, stropów, ścian). Niekiedy konieczne jest przedsięwzięcie odpowiednich środków zabezpieczających i ochronnych przy budynkach położonych w sąsiedztwie (wzmocnienie gruntu, podbicie fundamentów, usztywnienie, podparcie) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 8 Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 9 Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 10
Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 11
Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 12 Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 13 Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 14
Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jakość powierzchni elementów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami