Blog

Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
23.02.2023

Odkształcenia podłoża gruntowego

W artykule znajdziesz:

Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Odkształcenia podłoża gruntowego

Jeżeli na skutek dużej efektywnej rozpiętości m) monolitycznego stropodachu w budynku wielopiętrowym jego odkształcenia są tak duże, że mogę wywołać uszkodzenia, to zachodzi potrzeba przesuwnego podparcia stropodachu. Wszystkie podpory na ścianach nośnych, poza obszarem wewnętrznym, należy wówczas ukształtować jako podpory ślizgowe na całej grubości tych ścian. Wewnętrzne ściany nienośne powinny być sprężyście połączone ze stropami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z usztywniającego wieńca żelbetowego można zrezygnować tylko w przypadku podpór, które są w stanie stawić opór krótkotrwałym obciążeniom poziomym (np. od wiatru). Jednakże należy wówczas wykonać pod podporą i jedną warstwą cegieł niżej przekładki z zaprawy o grubości ok. 3 cm zbrojone cienkimi okrągłymi prętami stalowymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W obrębie podpory ślizgowej należy przeciąć tynk lub tapetę. Do budowy stropodachu i muru ścian należy stosować materiały, które wykazują możliwie jednakowe właściwości skurczowe (uprawnienia budowlane).

W przypadku występowania w obrębie budynku większych różnic w wielkości osiadania fundamentów, kumulujących się częściowo z różnicami odkształceń w wyniku różnych właściwości materiałów użytych do budowy, zaobserwowano w budynku ujawniające się rysy nieraz dopiero po dłuższym czasie po zakończeniu budowy (program egzamin ustny). Rysy te pojawiały się nie tylko na ścianach zewnętrznych, ale i na wewnętrznych ścianach nośnych. Zarysowania biegły ukośnie w górę w kierunku bardziej osiadającej części budowli i miały podobne zarówno przebieg, jak i natężenie na wszystkich kondygnacjach budynku w pionie. Na styku części budynku o różnych wysokościach i ciężarze, nie rozdzielonych bądź niedostatecznie rozdzielonych szczeliną dylatacyjną, powstawały pionowo biegnące rysy wzdłuż spoin łączących te części (opinie o programie).

Odkształcenia gruntu

Odkształcenia gruntu pod fundamentami powstają w wyniku działania ciężaru budynku, dźwiganego przez fundament. Murowane ściany nośne są zagrożone zarysowaniem wówczas, gdy odkształcenia te są nierównomierne lub występują w różnym czasie. Zjawiska takie zachodzą np. w przypadku, gdy pod budynkiem w obszarze wpływu jego fundamentów występują różne warunki gruntowe (np. włączenia słabych gruntów jak plastyczne iły czy gliny w gruntach o większej nośności) albo też gdy grunt ulega zawilgoceniu lub przemarznięciu, lub gdy obniża się poziom wody gruntowej (segregator aktów prawnych).

W przypadku zaprojektowania pod silnie obciążonymi ścianami wewnętrznymi fundamentów zbyt małych w stosunku do fundamentów ścian zewnętrznych wystąpią szczególnie duże różnice osiadań na skutek znacznej różnicy nacisków na grunt pod fundamentami ścian wewnętrznych i zewnętrznych.

W przypadku budowli, których poszczególne części są różnej wysokości, różnice obciążeń powodują wystąpienie różnych niecek osiadania. Przy równoczesnej budowie wszystkich części budynku w niższej jego części mogą pojawić się rysy mimo założenia dylatacji, ponieważ następuje ruch podłoża w kierunku głębszych niecek osiadania. Zmiany poziomu zwierciadła wody gruntowej (obniżenie lub podniesienie się) mają wpływ na strukturę gruntu i jego nośność.

Niebezpieczne dla budynku nierównomierne osiadanie gruntu, występujące w okresie po jego wzniesieniu, spowodowane jest przede wszystkim nierównomiernym obniżaniem poziomu wód gruntowych, np. w wyniku wykonywania wykopów w gruntach mokrych obok istniejącego budynku (budownictwo plombowe) (promocja 3 w 1). Ponadto w sąsiednim obiekcie występuje wówczas niebezpieczeństwo rys prawie nie do uniknięcia, ponieważ niecka osiadania pod nowym budynkiem rozprzestrzenia się aż pod budynki sąsiednie, powodując powstanie wsporników z naprężeniami zginającymi i ścinającymi w pobliżu końców tych budynków.

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ochrona antykorozyjna uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami