Blog

Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 2
30.09.2022

Odkształcenie w gruncie

W artykule znajdziesz:

Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 3
Odkształcenie w gruncie

Z podanej wyżej dyskusji wyników prostych badań własności mechanicznych gruntu wynika, że jest on materiałem nieliniowym o własnościach spręży stoleplco-plastycznych. W przeciwieństwie do wielu materiałów grunt wykazuie odkształcenia trwale od samego początku procesu obciążania. Ta złożoność własności mechanicznych spowodowała, że do chwili obecnej nie sformułowano praw wiążących naprężenie i odkształcenie w gruncie. Mechanika gruntów nie posiada więc nadal rzeczywistych związków fizycznych. Z drugiej strony mechanika ciał nieliniowych nie pozwala jeszcze na analizę stanu naprężenia i odkształcenia w przypadku dowolnych warunków brzegowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Te dwie przyczyny powodują istotną słabość współczesnej mechaniki gruntu i utrudniają generalizację spostrzeżeń. Ustalanie poprawnych związków fizycznych wymaga wielu badań doświadczalnych i teoretycznych. Nie wystarczy obserwować doświadczalnie zależności pomiędzy niezmiennikami tensorów odkształceń i naprężeń ale trzeba również badać zależności wiążące pochodne czasowe tych wielkości (uprawnienia budowlane). Ponieważ grunt jako materiał o bardzo złożonych własnościach mechanicznych może również wykazać brak współosiowości tensorów naprężenia i odkształcenia, więc analiza doświadczalna musi obejmować wszystkie trzy niezmienniki obu tensorów. N. M. Newmark [19] sugeruje następującą postać związków fizycznych gdzie funkcje muszą być również funkcjami czasu oraz różnić się w zależności od tego czy opisują proces obciążania, czy odciążania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Praktyka inżynierska

Praktyka inżynierska wymaga jednak pewnych danych ilościowych. W celu otrzymania konkretnych wyników liczbowych trzeba było w przeszłości i trzeba obecnie stosować idealizację - uproszczenie modelu mechanicznego gruntu. Zagadnienie częściowo ułatwia fakt, że w praktyce najczęściej analizuje się proces aktywnego obciążania (program egzamin ustny). Krzywoliniową zależność naprężenie-odkształcenie zastępuje się zależnością liniową oraz wprowadza wyraźną granicę plastyczności. Zakłada się również, że do czasu osiągnięcia naprężeń uplastyczniających grunt jest sprężysty i stosuje się do analizy metody liniowej teorii sprężystości. Taki idealizowany wykres gruntu jako ciała sprężysto-plastycznego. Tt-ki prawdy tylko dla zagęszczonych gruntów sypkich oraz zwartych gruntów spoistych (opinie o programie).

Przy powyższej idealizacji można oczywiście jedynie wpływ wyjściowego stopnia zagęszczenia, czy wyjściowego pnia plastyczności gruntu. W przypadku analizy stanu naprężenia i odkształcenia powyżej umownie wprowadzonej granicy plastyczności stosuje model ciała sztywnodastycznego i abstrahuje od odkształceń powstałych v obszarze sprężystym. Charakterystykę takiego ciała nie waż proces obciążania gruntu pod wznoszoną budowlą przebiega w długim okresie czasu, efekty lepkie nie mają istotnego wpływu jeżeli uwzględni odpowiednią poprawkę w liniowym modelu proporcjonalności. W konkretnych zagadnieniach korzysta się czasem z prostych modeli Teologicznych, zie stanowią one jednak podstawy do uogólnień i są słuszne tylko dla procesu obciążania (segregator aktów prawnych). Zagadnienia te będą rozpatrywane obszerniej w rozdziale 6.

Założenie, że grunt można traktować jako ciało sprężyste jednorodne i izotropowe pociąga za sobą konieczność wprowadzenia dwu stałych materiałowych, modułu Younga i współczynnika Poissona opisujących zachowanie się gruntu w procesie obciążania. Oczywiście stałe te można było uzyskać tylko w wyniku doświadczeń, w możliwie prostym stanie odkształcenia i naprężenia (promocja 3 w 1). Z uwagi na specyfikę gruntu odpadała, jak wiadomo możliwość badań w jednoosiowym stanie naprężenia. Nieznajomość pojęć niezmienniczych wielkości opisujących stan naprężenia i odkształcenia nie pozwalała na proste wyznaczenie modułu Younga i współczynnika Poissona oraz wymagała wprowadzenia innych, zastępczych stałych materiałowych. Takie postępowanie w ślad za Terzaghim przyjęli wszyscy czołowi badacze tworzący w latach 30 bieżącego stulecia podstawy mechaniki gruntów.

Najnowsze wpisy

24.04.2025
Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 4
Jakie są klasy użytkowalności drewna?

Klasy użytkowalności drewna (inaczej: klasy narażenia lub klasy zastosowania drewna) określają warunki, w jakich drewno będzie użytkowane, szczególnie pod kątem…

23.04.2025
Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 5
Co to jest zabytek?

Zabytkiem nazywamy przedmiot, obiekt, budowlę, miejsce lub nawet krajobraz, który posiada wartość historyczną, artystyczną, naukową lub kulturową i jest świadectwem…

Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 8 Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 9 Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 10
Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 11
Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 12 Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 13 Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 14
Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Studia drugiego stopnia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami