Blog

Wydajność pracy zdjęcie nr 10
30.05.2018

Odnawialne źródła energii w nowych budynkach mieszkalnych

W artykule znajdziesz:

Odnawialne źródła energii w nowych budynkach mieszkalnych

Odnawialne źródła energii mają coraz większe znaczenie. W 2030 roku w krajach Unii Europejskiej, aż jedna piąta energii ma pochodzić z OZE. Jest to szczególne ważne ze względu ochrony środowiska. Inwestując w odnawialne źródła energii minimalizuje się emisją gazów cieplarnianych. Nowe budynki powinny wykorzystywać energię słoneczną, wiatrową, a także geotermię. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że energię pochodzącą ze źródeł naturalnych należy wykorzystywać racjonalnie. Nie wszędzie jest to opłacalne pod względem ekonomicznym. Pomimo tego energetyka słoneczna mocno się rozwinęła. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie myślał, o założeniu kolektorów słonecznych w budynkach mieszkalnych. Obecnie stało się to niemal standardem. Przepisy prawa sprzyjają mikro-instalacjom energetycznym (program egzamin ustny).

Wydajność pracy zdjęcie nr 11
Odnawialne źródła energii w nowych budynkach mieszkalnych

Inwestycja w OZE musi być przemyślana. Każdy obszar odznacza się innymi warunkami. Na podstawie map rozkładu wiatru można zdecydować, gdzie najbardziej opłaca się postawić farmy wiatrowe. Badania geologiczne są podstawą określenia miejsc, gdzie geotermia przyniesie najlepsze efekty. Ponadto naukowcy mogą określić, w której części Polski jest najwięcej słonecznych dni. Każda osoba planująca nową inwestycję budowlaną powinna uwzględnić w projekcie odnawialne źródła energii. Warto pamiętać, że jest to o wiele tańsze, niż przebudowa już istniejącej instalacji. Oczywiście przez planowaniem takiej inwestycji należy dokonać obliczeń, które potwierdzą jej opłacalność. Coraz więcej osób decyduje się na instalacje przyjazne środowisku. Ogromny wpływ ma nie tylko edukacja społeczeństwa w tym temacie, ale również dopłaty pochodzące z różnych źródeł.

Alternatywą dla popularnych kolektorów słonecznych są pompy ciepła, które pobierają energię z sieci. Służą one do podgrzewania wody niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. Woda osiąga pożądana temperaturę zarówno, gdy świeci słońce, jak i pada deszcz. Istotna jest jedynie temperatura powietrza. Zazwyczaj tego rodzaju pompy stosuje się w przydomowych instalacjach.

Najnowsze wpisy

14.06.2024
Wydajność pracy zdjęcie nr 12
Budownictwo osób fizycznych a uprawnienia budowlane

Do 2015 roku Komisja Kwalifikacyjna PIIB stosowała interpretację opartą na rozporządzeniu Ministra Regionalnego i Budownictwa z 1991 roku. Zgodnie z…

14.06.2024
Wydajność pracy zdjęcie nr 13
Uprawnienia budowlane w specjalności drogowej

Uprawnienia budowlane w specjalności drogowej w Polsce wymagane jest dla osób, które zamierzają samodzielnie kierować robotami drogowymi. Aby uzyskać takie…

Wydajność pracy zdjęcie nr 16 Wydajność pracy zdjęcie nr 17 Wydajność pracy zdjęcie nr 18
Wydajność pracy zdjęcie nr 19
Wydajność pracy zdjęcie nr 20 Wydajność pracy zdjęcie nr 21 Wydajność pracy zdjęcie nr 22
Wydajność pracy zdjęcie nr 23

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wydajność pracy zdjęcie nr 24

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wydajność pracy zdjęcie nr 25

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Wydajność pracy zdjęcie nr 32 Wydajność pracy zdjęcie nr 33 Wydajność pracy zdjęcie nr 34
Wydajność pracy zdjęcie nr 35
Wydajność pracy zdjęcie nr 36 Wydajność pracy zdjęcie nr 37 Wydajność pracy zdjęcie nr 38
Wydajność pracy zdjęcie nr 39

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wydajność pracy zdjęcie nr 40

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wydajność pracy zdjęcie nr 41

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami