Blog

30.05.2018

Odnawialne źródła energii w nowych budynkach mieszkalnych

W artykule znajdziesz:

Odnawialne źródła energii w nowych budynkach mieszkalnych

Odnawialne źródła energii mają coraz większe znaczenie. W 2030 roku w krajach Unii Europejskiej, aż jedna piąta energii ma pochodzić z OZE. Jest to szczególne ważne ze względu ochrony środowiska. Inwestując w odnawialne źródła energii minimalizuje się emisją gazów cieplarnianych. Nowe budynki powinny wykorzystywać energię słoneczną, wiatrową, a także geotermię. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że energię pochodzącą ze źródeł naturalnych należy wykorzystywać racjonalnie. Nie wszędzie jest to opłacalne pod względem ekonomicznym. Pomimo tego energetyka słoneczna mocno się rozwinęła. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie myślał, o założeniu kolektorów słonecznych w budynkach mieszkalnych. Obecnie stało się to niemal standardem. Przepisy prawa sprzyjają mikro-instalacjom energetycznym (program egzamin ustny).

Odnawialne źródła energii w nowych budynkach mieszkalnych

Inwestycja w OZE musi być przemyślana. Każdy obszar odznacza się innymi warunkami. Na podstawie map rozkładu wiatru można zdecydować, gdzie najbardziej opłaca się postawić farmy wiatrowe. Badania geologiczne są podstawą określenia miejsc, gdzie geotermia przyniesie najlepsze efekty. Ponadto naukowcy mogą określić, w której części Polski jest najwięcej słonecznych dni. Każda osoba planująca nową inwestycję budowlaną powinna uwzględnić w projekcie odnawialne źródła energii. Warto pamiętać, że jest to o wiele tańsze, niż przebudowa już istniejącej instalacji. Oczywiście przez planowaniem takiej inwestycji należy dokonać obliczeń, które potwierdzą jej opłacalność. Coraz więcej osób decyduje się na instalacje przyjazne środowisku. Ogromny wpływ ma nie tylko edukacja społeczeństwa w tym temacie, ale również dopłaty pochodzące z różnych źródeł.

Alternatywą dla popularnych kolektorów słonecznych są pompy ciepła, które pobierają energię z sieci. Służą one do podgrzewania wody niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. Woda osiąga pożądana temperaturę zarówno, gdy świeci słońce, jak i pada deszcz. Istotna jest jedynie temperatura powietrza. Zazwyczaj tego rodzaju pompy stosuje się w przydomowych instalacjach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami