Blog

22.01.2019

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna

W artykule znajdziesz:

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna


W polskim budownictwie najczęściej wykonywana jest wentylacja grawitacyjna (program na komputer). Działa ona na zasadzie różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Ciepłe i lżejsze powietrze jest wypierane z pomieszczenia przez powietrze chłodniejsze i cięższe, które dostaje się do budynku przez okna lub specjalne nawiewniki. Niestety system ten jest zupełnie nieefektywny latem (program na telefon). Aby działanie systemu grawitacyjnego było w ogóle możliwe, kanały wentylacyjne muszą mieć odpowiedni przekrój i wysokość. Nie mogą być niczym zasłonięte, ponieważ utrudnia to sprawne działanie wentylacji. Wymiana jest najbardziej intensywna, gdy a zewnątrz jest zimno. System grawitacyjny jest tani w wykonaniu, ale jak już wspomniano nie działa latem, a zimą powoduje duże straty ciepła (program na egzamin ustny).

System wentylacji mechanicznej

Zdecydowanie efektywniejszy jest system wentylacji mechanicznej, w którym przepływ powietrza jest wymuszony przez wentylator (promocja 3 w 1). W zależności od rozmieszczenia wentylatorów oraz budowy systemu wentylacja może być nawiewno-wywiewna lub tylko wywiewna. W przypadku instalacji nawiewno-wywiewnej można kontrolować zarówno ilość usuwanego powietrza, jak i ilość powietrza, które napływa do pomieszczeń. Nadal jednak jest to powietrze zimne, wymagające ogrzania, a tym samym nadal powstają straty ciepła. Z tego właśnie względu coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła (segregator).
Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna zbudowana jest z dwóch rurociągów i dwóch wentylatorów. W centrali wentylacyjnej umieszczone są filtry, które oczyszczają doprowadzane powietrze. Może też być tam grzałka, która wstępnie ogrzewa powietrze oraz nawilżacz (opinie). W przypadku instalacji z odzyskiem ciepła w centrali wentylacyjnej znajduje się także wymiennik ciepła, nazywany rekuperatorem. Jest to dość drogie rozwiązanie na etapie instalacji, ale zamian za to zapewnia duże oszczędności podczas późniejszej eksploatacji domu, ponieważ mniejsze są koszty ogrzewania domu. Wentylacja z odzyskiem ciepła znakomicie sprawdza się w budynkach jednorodzinnych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami