Blog
Odparowanie wody
W artykule znajdziesz:
Odparowanie wody
Temperatura odpowiadająca średniemu ciśnieniu pary nasyconej w okresie skraplania jest temperaturą, którą przyjmuje się do obliczeń zawilgocenia przegród.
Wyznaczanie okresu wysychania przegrody. Czas potrzebny do odparowania wody z zawilgoconej parą przegrody zależy od szeregu czynników klimatycznych oraz od konstrukcji przegrody. W zasadzie okres wysychania przegrody powinien być równy pozostałej ilości dni w roku, po wilgotności względnej powietrza zewnętrznego z wewnętrznym. Temperatura zewnętrzna te = + 30°C, temperatura wewnętrzna t; = +20°C (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wobec wytworzenia się różnicy ciśnień para wodna zacznie dyfundować do wewnątrz pomieszczenia. I tak np. dla muru z cegły zwykłej o grubości 0,51 m (nieotynkowanego) w ciągu 40 dni upalnych, tj. 960 godzin, przedyfunduje przez przegrodę ilość pary wodnej P równa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dyfuzja odwrotna stanowi w tym przypadku znaczną pozycję, a przez wzgląd na to, że ma ona kierunek przeciwny, może przyczynić się nawet do podniesienia wilgotności muru.
Materiałów izolacyjnych parochronnych nie można rozpatrywać pod takim samym kątem, jak materiały posiadające charakter masywny w postaci murów, betonów itp. W tych ostatnich decyduje oprócz współczynnika przepuszczalności pary ó w przeważającym stopniu grubość ich warstw.
Materiały izolacyjne mogą być cienkie, np. blacha grubości 0,5 mm jest równie nieprzepuszczalna dla pary wodnej jak płyta stalowa dowolnej grubości (uprawnienia budowlane). To samo dotyczy różnego rodzaju folii i materiałów rolowych lub mas i kitów posiadających pełną szczelność. Jednakże biorąc praktycznie, technologia budowlana nie pozwala uzyskać dla warstw izolacyjnych parochronnych takich samych stopni szczelności, jak to daje się ustalić dla próbki danego materiału przy badaniu laboratoryjnym.
Opory dyfuzji
Jeżeli zupełnie szczelna blacha stalowa nie będzie monolitycznie związana z podłożem, a będzie źle zespawana, wskutek czego powstaną szczeliny i otworki, w praktyce budowlanej nie będzie bardziej wartościową paroizolacją niż warstwa złego gatunku papy. Wskutek połączenia przestrzeni pod warstwą i nad warstwą ciśnienie rzeczywiste pary wodnej będzie dążyło do wyrównania się poprzez powstałe nieszczelności (program egzamin ustny). Poza tym takie materiały jak papy, folie, lepiki asfaltowe i pokrycia malarskie ulegają stopniowemu starzeniu się i z czasem stają się coraz bardziej przepuszczalne dla pary wodnej.
Z tego powodu poszczególne kraje przyjmują obliczeniowe wielkości Rv dla tych warstw paroizolacji zmniejszone w zależności od realnej wartości materiałów i dostępnej technologii wykonawstwa robót izolacyjno-budowlanych.
Przyjmując znaczną poprawę w Polsce produkcji materiałów, technologii budowlanej i wykonawstwa można obecnie podnieść obliczeniowe wielkości oporu przenikania pary wodnej, lecz oczywiście bez porównania niżej niż to wykazują wyniki badań na małych próbkach (opinie o programie).
Projekt normy „Wymagania cieplno-wilgotnościowe dla przegród budowlanych” podaje dla tych materiałów wysokie wartości oporów dyfuzji pary wg bardzo zawyżonych danych na podstawie badań ITB.
Opory dyfuzji Rv wg projektu normy podane są w tablicy 6-10. Stosując te wartości można zachować dobre warunki projektowania poprawnych przegród budowlanych bez ujemnych skutków ekonomicznych.
Połączenia spoin muszą być szczelne, materiały rolowe (papa, cerata) nie mogą być uszkodzone (segregator aktów prawnych).
Jeżeli chodzi o izolację parochronną, to szczelność powłoki powinna dorównywać szczelności warstwy izolującej na ciśnienie wody. Należy pamiętać, że para pod ciśnieniem łatwo przenika w głąb przegrody. Jeżeli istnieje możliwość wytworzenia przestrzeni zamkniętej, jak np. w stropodachach, to izolacji parochronnej nie należy układać, kiedy nie ma gwarancji szczelności.
Z wykresów zawilgocenia wynika, że warstwy mające dużą odporność na przenikanie pary powinny być umieszczone od wewnątrz w budownictwie zwykłym i od zewnątrz w budownictwie chłodniczym; oznacza to, że odporne warstwy powinny być układane od strony ośrodka o wyższej temperaturze (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32