Blog

15.04.2021

Odpisy amortyzacyjne

W artykule znajdziesz:

Odpisy amortyzacyjne

Odpisy amortyzacyjne

Odpisy amortyzacyjne przeznaczone są na cele określone w przepisach regulujących zasady gospodarki finansowej przedsiębiorstw. Nie finansuje się z amortyzacji remontów kapitalnych.
W uchwale zawarte są informacje dotyczące możliwości uzupełnienia, zmian wysokości stawek amortyzacyjnych (szczególne warunki użytkowania środków trwałych) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przewidywany rozwój społeczno-gospodarczy kraju oraz konieczność zastąpienia technicznie lub ekonomicznie zużytych i nie nadających się do dalszej eksploatacji obiektów budowlanych, kreują w różnych działach gospodarki narodowej określone zapotrzebowanie na nowe budynki i budowle.

Zapotrzebowanie to (inaczej inwestycyjny popyt budowlany) jest ogromne, bowiem rozmiary produkcji budowlanej ogółem w 1990 roku wzrosną w stosunku do 1970 roku około 3,5-4,0 krotnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ten ogromny wzrost zadań stawianych przed budownictwem wymagać będzie zarówno nowych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych i technologicznych jak też większej efektywności gospodarowania posiadanymi zasobami i koniecznością stanie się stałe poszukiwanie możliwości zmniejszenia zużycia tych zasobów, co łączy się bezpośrednio z poszukiwaniem źródeł obniżki kosztów produkcji.
Jedną z bardziej skutecznych metod ustalania możliwości obniżenia kosztów produkcji, w tym i produkcji budowlanej jest metoda analizy wartości.

Metoda ta powstała w wyniku świadomego poszukiwania sposobów obniżenia kosztów produkcji wyrobów przemysłowych przy jednoczesnym zachowaniu ich jakości, wartości użytkowej i estetycznej (uprawnienia budowlane).
Nawiązując do doświadczeń wojennych, kiedy to z zadowalającymi wynikami jakościowymi przy niekiedy znacznej obniżce kosztów udawało się stosować w produkcji zastępcze materiały, kierownictwo koncernu General Electric zleciło inżynierowi L. D. Milesowi rozwiązanie problemu wykorzystania w produkcji tańszych materiałów zastępczych bez zmniejszenia użyteczności produkowanych urządzeń. Lawrence Miles w rozwiązaniu tych problemów posłużył się metodą, polegającą na badaniu nie kosztu samego wyrobu, lecz kosztu tych funkcji, których oczekuje użytkownik (program egzamin ustny). Uzyskane wyniki obniżki kosztów regulatora temperatur w lodówce dowiodły celowość stosowania tej metody badawczej. Nazwano ją „Value Analysis”.

Analiza wartości

W końcu lat pięćdziesiątych zaczęto stosować metodę analizy wartości w Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich Od 1968 r. analizę wartości w coraz większym zakresie stosuje się w Polsce, szczególnie w przemyśle, lecz możliwości znacznej obniżki kosztów przy poprawianiu funkcji wyrobów poprzez stosowanie analizy wartości rysują się również w budownictwie (opinie o programie).

Wielokrotnie występujące w budownictwie niepotrzebne zużycie materiałów konstrukcyjnych dla funkcji izolacyjnych, niedopracowanie i niesprawdzenie metod technologicznych produkcji budowlanej kryją w sobie duże możliwości obniżenia kosztów produkcji i eksploatacji obiektów budowlanych dzięki badaniom poszczególnych wyrobów metodą analizy wartości.
Analiza wartości jest metodą stosowaną w badaniu:
a) istniejącego lub projektowanego wyrobu,
b) procesów technologicznych,
c) prac administracyjno-biurowych, mającą na celu ustalenie możliwości obniżenia kosztów przy równoczesnym zachowaniu lub podwyższeniu funkcjonalności przedmiotu badania (segregator aktów prawnych).

Inaczej jest to metoda szukania rozwiązania, które najłatwiej spełni żądane funkcje. Wniosła ona nowy sposób podejścia do techniczno-ekonomicznej optymalizacji wyrobów, który polega na stałym wartościowaniu rozwiązań technicznych, kryteriami kosztów spełnianych przez wyrób funkcji i dzięki takiemu podejściu analiza wartości stała się jedną z najbardziej inżynierskich metod myślenia o kosztach (promocja 3 w 1).

Metoda analizy wartości jest to zorganizowany sposób postępowania mający na celu poddanie krytycznej ocenie i analizie funkcje wyrobu, aby osiągnąć tą samą lub lepszą funkcjonalność, przy najniższym koszcie, uzyskanym poprzez eliminację kosztów zbędnych spowodowanych niewłaściwym rozwiązaniem technicznym.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami