Blog

Rozpiętość łuków zdjęcie nr 2
07.02.2023

Język abstrakcji

W artykule znajdziesz:

Rozpiętość łuków zdjęcie nr 3
Język abstrakcji

Wróblewski założył natychmiastowe działanie obrazu. Ma być tak jak w kinie! Atak na wyobraźnię i gra na emocjach. To pierwszy aksjomat „realizmu bezpośredniego”. Aby przedstawienie skutecznie działało na widza, musi spełniać dwa warunki: budzić natychmiastowe skojarzenia oraz oddziaływać na zmysły za pomocą elementarnych środków wizualnych. Za najlepszy środek oddziaływania na zmysły uznał abstrakcję: język abstrakcji to elementarna gra rytmów, kształtów i kolorów. Za najlepszy środek czytelności przekazu uznał naturalizm: pozwala wykorzystać tradycyjne przyzwyczajenia odbiorcy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Za najprostszy środek oddziaływania na psychikę uznał wzbudzanie odruchów obronnych. Podstawowy odruch obronny to lęk przed śmiercią. Tabu działa tu z siłą młota pneumatycznego. Reakcje skojarzeniowe i obronne są natychmiastowe, długo się je pamięta i wciąż wywołują te same odruchy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wróblewski stworzył nowoczesny wzorzec sztuki propagandowej. Wzorzec teoretyczny - obrazy z kręgu Rozstrzelań są jedynie, jak powiedziałem wyżej, eksperymentalną próbą jego działania. Jego cechą intelligibilną jest wykorzystywanie wzorców kulturowych w celu wpływania na świadomość odbiorcy. Naruszenie sfery tabu pozwala na świadomość oddziaływać. Dlatego typizacja postaci jest zamierzona: służy temu. aby nie eksterioryzować uczucia lęku, przenosząc je na konkretne osoby. Precz z nastrojem i sentymentalizmem! - to drugi aksjomat (uprawnienia budowlane).

Kiedy pytałem o najbardziej charakterystyczną cechę myślenia Wróblewskiego jako artysty, Teresa Wróblewska powtarzała mi wiele razy jego słowa: „obraz musi działać!”. Powtarzała je całą sobą, z emfazą naśladując zachowanie męża. Kiedy je powtarzała, wyobraziłem sobie, jak często musiała je słyszeć jako młoda dziewczyna i że być może dopiero teraz rozumie ich sens (program egzamin ustny).

Realizm bezpośredni

Nowy realizm ma być: bezpośredni, syntetyczny (jednotorowy), antypsychologiczny, behawioralny, wizualny. Podejście do przekazu jest pragmatyczne: „rzeczywistość ma być wyrażona o tyle, o ile kształtuje osobowość artysty”. Wróblewski postulował przeniesienie tej metody do mediów (za wiodące uznawał film i fotografię). Uzasadnił ją ideologicznie: wartościowy moralnie jest jedynie świadomy i krytyczny stosunek do własnego światopoglądu. Sama sztuka nie ma z moralnością nic wspólnego - widz ma stanąć oko w oko z rzeczywistością i uwierzyć w jej moc. Jej wartości są autonomiczne (opinie o programie).

Do czynników ideologicznych realizmu bezpośredniego zaliczył: szerokie pojęcie rzeczywistości (natura, nauka, technika) oraz jej wartościowanie. Zauważmy mimochodem, iż w takim podejściu najważniejszą cnotą staje się droga do prawdy: prawdą jest stosunek mentalności do rzeczywistości, kultury do cywilizacji, wynikający z przystosowania rozwoju duchowego człowieka do nowych warunków bytu. Wieczna wędrówka bez szans na zakorzenienie (segregator aktów prawnych).

W tej relatywistycznej koncepcji prawdy najważniejszą cechą jest sprawdzalność, lecz tej nie osiągnie się nigdy - więc trzeba modelować świadomość w stosunku do potrzeb. Skutkiem jest - zakłamanie. Z pozycji takiego światopoglądu, kierowany poczuciem misji, Wróblewski przeprowadził bardzo ryzykowną krytykę marksistowskiej teorii sztuki: podważył przydatność kryteriów, którymi się posługiwała. Postulował mianowicie „skok jakościowy” w stosunku do jej przeciwników (promocja 3 w 1).

Marksistowska teoria sztuki z powodów czysto ideologicznych krytykowała zarówno naturalizm, jak formalizm (abstrakcjonizm, konstruktywizm, surrealizm). Wróblewski zaproponował syntezę: krytyczne wykorzystanie doświadczeń obu. Była to ogólna, wspólna idea Nowoczesnych, którą Wróblewski przełożył na język konkretnych rozwiązań plastycznych, posługując się środkami nowoczesnej propagandy i reklamy. Za główny postulat estetyki marksistowskiej przyjął idealistycznie wyrażenie nowej rzeczywistości dla potrzeb nowego odbiorcy.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozpiętość łuków zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozpiętość łuków zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozpiętość łuków zdjęcie nr 8 Rozpiętość łuków zdjęcie nr 9 Rozpiętość łuków zdjęcie nr 10
Rozpiętość łuków zdjęcie nr 11
Rozpiętość łuków zdjęcie nr 12 Rozpiętość łuków zdjęcie nr 13 Rozpiętość łuków zdjęcie nr 14
Rozpiętość łuków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozpiętość łuków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozpiętość łuków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami