Blog

11.08.2018

Odpowietrzanie pionów kanalizacyjnych

W artykule znajdziesz:

Odpowietrzanie pionów kanalizacyjnych


Uprawnienia budowlane.System kanalizacyjny zlokalizowany w obiekcie budowlanym lub poza nim powinien posiadać odpowiednie odpowietrzenie pionów. Inaczej budujące się w rurach ciśnienie będzie powodowało różnorakie nieprzyjemne efekty w czasie korzystania z przyborów sanitarnych. Tylko odpowiednio wykonana instalacja ma szansę działać poprawnie i niezawodnie.
W typowym domu jednorodzinnym zazwyczaj istnieje tylko jeden zbiorczy pion kanalizacyjny, jeśli jest to dom posiadający przynajmniej jedno piętro poza parterem. W przypadku domów parterowych piony kanalizacyjne nie są stosowane, jednak odpowietrzenie w takim układzie również jest konieczne. W najwyższym punkcie zbiorczej rury kanalizacyjnej należy wtedy wykonać dodatkowe odgałęzienie, które wyprowadzone musi być w takim miejscu, by wyziewy z kanalizacji nie były odczuwalne przez domowników. Najczęściej wyprowadzenie odpowietrzające wypuszcza się po prostu ponad dach budynku. Możliwe jest pozostawienie rury po prostu wyprowadzonej nad dach i to wszystko, jednak bardziej profesjonalne jest wykorzystanie specjalnej wywiewki odpowietrzającej.
W domach, gdzie mamy więcej niż jedno piętro i jeden zbiorczy pion kanalizacyjny, należy po prostu wyprowadzić zakończenie tego pionu aż na dach. Jeśli mamy do czynienia z budynkiem bardziej rozbudowanym, gdzie istnieje wiele niezależnych pionów, to w takim układzie dla każdego z nich muszą być również niezależne przewody wentylujące, wyprowadzona ponad dach. Gdyby pozostawić odpowietrzenie tylko z jednego pionu, nie będzie możliwe skuteczne usunięcie ciśnienia z pozostałych. Efektem będzie bulgotanie w syfonach w sytuacji, gdy na przykład spuszczona zostanie woda w toalecie.
Przede wszystkim należy zapamiętać, że przewodów wentylujących od kanalizacji nie można pod żadnym pozorem wprowadzać do zwykłych kominów wentylacyjnych. Gorąca para, która wylatuje przez odpowietrznik, będzie intensywnie skraplać się na ściankach zimnego kanału, powodując pojawianie się grzybów i gnicie ścian wokół.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami