Blog
Odpowietrzanie pionów kanalizacyjnych
W artykule znajdziesz:
System kanalizacyjny zlokalizowany w obiekcie budowlanym lub poza nim powinien posiadać odpowiednie odpowietrzenie pionów. Inaczej budujące się w rurach ciśnienie będzie powodowało różnorakie nieprzyjemne efekty w czasie korzystania z przyborów sanitarnych. Tylko odpowiednio wykonana instalacja ma szansę działać poprawnie i niezawodnie.
W typowym domu jednorodzinnym zazwyczaj istnieje tylko jeden zbiorczy pion kanalizacyjny, jeśli jest to dom posiadający przynajmniej jedno piętro poza parterem. W przypadku domów parterowych piony kanalizacyjne nie są stosowane, jednak odpowietrzenie w takim układzie również jest konieczne. W najwyższym punkcie zbiorczej rury kanalizacyjnej należy wtedy wykonać dodatkowe odgałęzienie, które wyprowadzone musi być w takim miejscu, by wyziewy z kanalizacji nie były odczuwalne przez domowników. Najczęściej wyprowadzenie odpowietrzające wypuszcza się po prostu ponad dach budynku. Możliwe jest pozostawienie rury po prostu wyprowadzonej nad dach i to wszystko, jednak bardziej profesjonalne jest wykorzystanie specjalnej wywiewki odpowietrzającej.
W domach, gdzie mamy więcej niż jedno piętro i jeden zbiorczy pion kanalizacyjny, należy po prostu wyprowadzić zakończenie tego pionu aż na dach. Jeśli mamy do czynienia z budynkiem bardziej rozbudowanym, gdzie istnieje wiele niezależnych pionów, to w takim układzie dla każdego z nich muszą być również niezależne przewody wentylujące, wyprowadzona ponad dach. Gdyby pozostawić odpowietrzenie tylko z jednego pionu, nie będzie możliwe skuteczne usunięcie ciśnienia z pozostałych. Efektem będzie bulgotanie w syfonach w sytuacji, gdy na przykład spuszczona zostanie woda w toalecie.
Przede wszystkim należy zapamiętać, że przewodów wentylujących od kanalizacji nie można pod żadnym pozorem wprowadzać do zwykłych kominów wentylacyjnych. Gorąca para, która wylatuje przez odpowietrznik, będzie intensywnie skraplać się na ściankach zimnego kanału, powodując pojawianie się grzybów i gnicie ścian wokół.
Odpowietrzenie kanalizacji a przepisy prawa 2024
Rura wywiewna odprowadzająca gazy z instalacji kanalizacyjnej i odpowietrzająca cały pion musi znaleźć się powyżej górnej krawędzi okien także połaciowych. Wszystkie kwestie z tym związane są regulowane zapisami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Zgodnie z nimi przewody spustowe, czyli piony kanalizacji powinny być wyprowadzone jako przewody wentylujące ponad dach i powyżej górnej krawędzi okien znajdujących się w odległości, która w poziomie jest mniejsza niż 4 m od wylotów. Jednocześnie nie trzeba wyprowadzać w ten sposób wszystkich przewodów. Nie jest to konieczne, gdy:
- w pionach niewyprowadzonych ponad dach zastosowano urządzenia napowietrzające i przeciwdziałające przenikaniu wyziewów z kanalizacji do pomieszczeń,
- ponad dach został wyprowadzony ostatni pion, licząc do połączenia kanalizacyjnego na każdym przewodzie odpływowym,
- ponad dach został wyprowadzony co najmniej co piąty z pozostałych pionów kanalizacyjnych znajdujących się w budynku.
Jeśli wysokość pionu grawitacyjnej instalacji kanalizacyjnej jest większa niż 10 m, to podłączenia podejść znajdujące się na niższych kondygnacjach muszą spełniać wymagania Polskiej Normy PN-EN 12056.
Odpowietrzania szamba na posesji – o czym warto pamiętać?
W sytuacji, gdy działka nie ma podłączenia do kanalizacji, niezbędne jest zaplanowanie szamba. Musi ono być uwzględnione już w projekcie budowlanym składanym wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia. Do jego opracowania są niezbędne odpowiednie uprawnienia budowlane. Może o nie ubiegać się wyłącznie osoba z odpowiednim wykształceniem, która odbyła praktyki i przeszła procedurę kwalifikacyjną.
Odpowiednia wentylacja szamba to podstawa, aby można było korzystać z niego bezpiecznie i efektywnie. Wykonuje się ją przez zastosowanie wywiewek kanalizacyjnych. Jedną z nich montuje się na pokrywie zbiornika i służy ona do nawiewu, czyli zasysania powietrza z zewnątrz. Powinna mieć wysokość co najmniej 0,5 m oraz średnicę w granicach 110–160 mm. Wywiew powietrza z wewnątrz powinien odbywać się przez piony kanalizacyjne zakończone wywiewką umieszczoną ponad dachem.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32