Blog

27.04.2020

Odstęp między słupami

W artykule znajdziesz:

Odstęp między słupami

Odstęp między słupami

Odstęp między słupami lub ścianami pochyłymi rozwidlonej podpory jest mniejszy w podporach niskich (program uprawnienia budowlane na komputer). W ustrojach o podporach rozdwojonych pionowych dostatecznie gibkich obciążenia pionowe nie wywołują większych oddziaływań poziomych na słupy; jedynie zmiany temperatury i skurcz mogą być ich przyczyną.

Wielkość tych oddziaływań zależy od sztywności podpór. Ustroje o słupach lub ścianach pochyłych dają pod obciążeniami pionowymi oddziaływania poziome. Są to ustroje rozporowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Mogą więc być one stosowane tam, gdzie można te oddziaływania łatwo przenosić na fundamenty.
Zalety ustrojów o rozdwojonych podporach pionowych są następujące:
- zmniejszenie rozpiętości przęseł i wynikające stąd zmniejszenie momentów zginających dodatnich i sił stycznych (uprawnienia budowlane);
- zmniejszenie momentów dodatnich w przęsłach wskutek utwierdzenia przęseł na rozdwojonej podporze w przypadku zastosowania ustroju ciągłego w przęśle i na podporach;
- niewrażliwość na zmiany temperatury przęseł, o ile sztywność podpór jest dostatecznie mała;
- bezrozporowość;
- możliwość większego skupienia tworzywa nad podporami, to jest na tych odcinkach przęseł, których ugięcia są małe;
- zmniejszenie momentów dodatnich w przęśle i sprowadzenie wysokości ustrojowej przęseł do minimum zależnego jedynie od dostosowania pomostu do sił skupionych.

Pierwsza zaleta może być uzyskana nawet w przypadku rozcięcia przęseł między rozdwojonymi podporami, przez co ustrój staje się niewrażliwy na odkształcenia osiowe podpór i na osiadanie fundamentów (program egzamin ustny).
Zalety ustrojów o podporach rozwidlonych w słupy lub ściany pochyłe są analogiczne do zalet ustrojów o podporach rozdwojonych pionowych. Jedyną wadą tych ustrojów, w porównaniu z poprzednimi, jest ich hiperstatyczność. Wada ta może być jednak sprowadzona do rozmiarów nieistotnych przez zmniejszenie sztywności przęseł w połowie ich rozpiętości. Wówczas ustroje te zachowują się podobnie do ustrojów izostatycznych, trój przegubowych, o przegubach u zbiegu słupów i w połowie rozpiętości (opinie o programie).

Pierwsze mosty z betonu uzbrojonego

Mówiąc o mostach płytowych mamy na myśli mosty, w których głównym elementem ustroju niosącego są płyty dające się sprowadzić w rozpatrywaniach odkształceń do powierzchni dwuwymiarowych, przenoszące ciężar własny i obciążenia użytkowe dzięki swej wytrzymałości na zginanie i ścinanie. W tym znaczeniu płyty te są „płaskie”, a nie „krzywe”, chociaż mogą one mieć zmienną grubość, a ich powierzchnie mogą być pochyłe i wygięte. Mosty o płytach ..krzywych”, wygiętych celem zniesienia lub zmniejszenia momentów zginających i przenoszących ciężar własny i obciążenie użytkowe przede wszystkim przez swą wytrzymałość na ściskanie oraz wymagające podpór zdolnych do przenoszenia rozporów - zaliczamy do mostów łukowych. Mosty płytowe są jednym z głównych rodzajów mostów betonowych.

Pierwsze mosty z betonu uzbrojonego były mostami płytowymi (segregator aktów prawnych). Początkowo betonowe mosty płytowe budowano powtarzając kształty kamiennych mostów płytowych. Płyt kamiennych używano do budowy mostów w okresie budownictwa megalitycznego. Stosowano wówczas płyty kamienne długości do 3 m i szerokości do 1;50 m układając je na podporach kamiennych ustawianych bądź na narzutach kamiennych, bądź na rusztach i palach drewnianych. Mosty takie układano nisko nad wodą; były one zalewane przez wielkie wody. W Europie okres budownictwa megalitycznego na wybrzeżach Francji Anglii przypadł na drugie tysiąclecie przed naszą erą. Płytowe mosty kamienne budowano też w późniejszych czasach.

Niektóre z nich istnieją dotychczas w Persji, Indiach i w Chinach. Mosty płytowe z betonu uzbrojonego, podobnie jak i mosty sklepione i łukowe, pochodzą przeto z budownictwa kamiennego w przeciwstawieniu do betonowych mostow belkowych, które początkowo brały swe formy z budownictwa drewnianego (promocja 3 w 1). Pierwszy most płytowy zbudowano we Francji w roku 1877. Była to płyta o stałej grubości, rozpiętości kilkunastu metrów i’szerokości kilku metrów, ustawiona na okrągłych słupach zakończonych studniami wpuszczonymi w ziemię.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami