Blog

13.12.2021

Odtłuszczenie

W artykule znajdziesz:

Odtłuszczenie

Odtłuszczenie

Obszar o szerokości 10-20 mm, znajdujący się pośrednio przy szwie, zostaje w procesie spawania zanieczyszczony osadem pozostałym po otulinie elektrody. Zanieczyszczenia bywają różne, w zależności od składu otuliny, przeważnie są to wapń i krzemian wapniowy przechodzące w tlenek wapniowy. Ten ostatni ze względu na swój higroskopijny charakter stwarza korzystne warunki do rdzewienia podpowłokowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odtłuszczenie ma na celu usunięcie z powierzchni metalu tłustych zanieczyszczeń, jak olej, smary, kurz, pył itp. Może być ono wykonane metodą rozpuszczalnikową.
Odtłuszczanie rozpuszczalnikowe polega na rozpuszczeniu tłuszczów znajdujących się na powierzchni metali za pomocą rozpuszczalników organicznych.

Stosuje się ręczne odtłuszczanie rozpuszczalnikowe. Polega ono na usuwaniu tłuszczów i smarów za pomocą ścierek lnianych lub bawełnianych zwilżonych benzyną do lakierów lub naftą, płynem „Antykor” lub „tri”, trójchloroetylenem lub innym rozpuszczalnikiem. Ścierki należy stosować oddzielnie do pierwszego i drugiego odtłuszczania powierzchni. Odtłuszczanie w kąpieli stosowane w stacjonarnych warunkach warsztatowych przeprowadza się na ogół w dwóch wannach z rozpuszczalnikami. W celu przyspieszenia procesu usuwania tłuszczów i smarów, rozpuszczalnik powinien być w ciągłym ruchu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przedmioty do odtłuszczania wkłada się kolejno do dwóch wanien. W wannie pierwszej przedmioty odtłuszczane powinny przebywać 2-4 minut, a następnie powinny być zanurzone do wanny drugiej, na okres 2-3 minut, w celu usunięcia pozostałych resztek tłuszczów i smarów. Lepszym i nowszym sposobem jest odtłuszczanie w urządzeniach hermetycznych z ciągłą regeneracją rozpuszczalnika trójchloroetylenu lub chlorku metylenu. Jest to odtłuszczanie rozpuszczalnikowe w oparach (uprawnienia budowlane).

Oczyszczanie właściwe ma na celu usunięcie rdzy i zgorzeliny z powierzchni stalowych, które można przeprowadzić przez oczyszczanie mechaniczne:
- szczotkowanie,
- młotkowanie, szlifowanie,
- płomieniowe,
- elektrołukowe,
- piaskowanie, śrutowanie (program egzamin ustny).

Oczyszczanie ręczne

Oczyszczanie ręczne przeprowadza się za pomocą szczotek stalowych, skro- baków, cegiełek korundowych itp. Szczotki druciane wykonane powinny być z drutu chromoniklowego o średnicy ok. 1 mm i długości 120 mm. Do czyszczenia metali nieżelaznych stosuje się szczotki z drutu miedzianego lub mosiężnego średnicy ok. 0,2 mm (opinie o programie). Szczotki ręczne produkowane są wg normy PN-51/M-65080. Elementy przeznaczone do oczyszczenia szczotkami ręcznymi powinny być poddane uprzednio procesowi sezonowania na wolnym powietrzu celem wywołania obluźnienia i spękania grubszych warstw zgorzeliny.

Należy podkreślić, że przez szczotkowanie ręczne nie uzyskuje się w zasadzie nawet 3 stopnia czystości wg PN-63/H-04607 i dlatego jest ono mało efektywne. Oczyszczanie ręczne można stosować jako uzupełnienie metody młotkowania, opalania itp.
Skrobanie i przecinanie ma na celu usuwanie luźno przylegającej zgorzeliny rdzy (segregator aktów prawnych). Bardzo przydatnym narzędziem, które spełnia to zadanie, jest skrobak pneumatyczny na wzór szwedzkiego. Posiada on ostry nóż z utwardzonej stali zagięty pod kątem 45°. Do usuwania niewielkich nalotów rdzy można również użyć papieru ściernego nawiniętego na klocku drewnianym. Oprócz papieru ściernego można stosować cegiełki ścierne płaskie (korundowe) o wymiarach 90 x 35 x 150 mm.

Przez oczyszczanie ręczno-mechaniczne rozumie się czyszczenie za pomocą szczotek mechanicznych, młotków pneumatycznych, szlifierek, skrobaków pneumatycznych itp. Przy pomocy tych narzędzi otrzymuje się najczęściej 3 stopień czystości (promocja 3 w 1).
Szczotki napędzane elektrycznie osadzane są bezpośrednio na wałku silnika lub na końcówce giętkiego wałka połączonego z silnikiem elektrycznym.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami