Blog

Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 2
23.03.2020

Odwadnianie robót ziemnych

W artykule znajdziesz:

Odwadnianie robót ziemnych

Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 3
Odwadnianie robót ziemnych

Na budowle ziemne w sposób niszczący działa woda pochodząca z opadów atmosferycznych oraz woda gruntowa przepływająca w warstwach wodonośnych lub pochodząca z przesączania się do gruntu wody powierzchniowej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z tych względów już przed przystąpieniem do wykonywania robót ziemnych należy:
I umożliwić spływ wód opadowych z terenu robót przez wykonanie rowów odpływowych i wyrównanie wszelkich zagłębień terenowych zatrzymujących wodę.
II zabezpieczyć teren robót przed działaniem wielkiej wody powodziowej z rzek i potoków.

W czasie prowadzenia robót oraz po wykonaniu wykopów i wybudowaniu nasypów należy zapewnić w sposób trwały odpływ wody z torowiska ziemnego. W zwykłych przypadkach wykonywania robót ziemnych odwodnienie ich zapewnia się za pomocą rowów i ścieków otwartych lub drenów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przypadkach specjalnych, np. przy budowie dużych arterii komunikacyjnych miejskich itp. zachodzi potrzeba ich odwadniania za pomocą kanalizacji. Przykłady odwodnienia wykopów i nasypów za pomocą rowów bocznych, stosowane kształty geometryczne rowów, zabezpieczenie wykopów od napływu wód przez zastosowanie ścieków i drenów bocznych i skarpowych.

Rowy i ścieki stosuje się dla ujęcia i odprowadzenia wody powierzchniowej, drenaże zaś dla uchwycenia i odprowadzenia wody opadowej przesączającej się do bryły torowiska ziemnego lub też dla trwałego obniżenia poziomu zwierciadła wody gruntowej. np. w celu osuszenia partii wykonanego wykopu fundamentowego lub dla założenia przewodów podziemnych itp.

Głębokie wykopy, np. fundamentowe, wykonywane poniżej zwierciadła wody gruntowej, odwadniać możemy przez wypompowywanie z nich wody (uprawnienia budowlane).

W tym celu w najniższym punkcie wykopu zakłada się studzienkę zbiorczą, do której z dna wykopu odprowadza się wodę za pomocą rowków lub ścieków, po czym odpompowuje się ją ze studzienki na zewnątrz wykopu. Wskazane jest rowki takie wypełnić tłuczniem lub żwirem, stają się one bowiem w ten sposób drenami, zbierającymi i odprowadzającymi wodę do studzienek.

Objętość robót ziemnych

Objętość robót ziemnych liczymy w każdym kwadracie, oddzielnie nasypy oraz oddzielnie wykopy (program egzamin ustny). Sumując objętości kolejnych kwadratów wykopowych i nasypowych, otrzymamy pełną objętość wykopów i nasypów w całym obszarze wykonywanych robót ziemnych. Kwadraty można podzielić na trójkąty za pomocą linii przekątnych i objętości robót ziemnych obliczać oddzielnie dla każdego trójkąta wg kształtu bryły.
Zarówno przy robotach ziemnych liniowych, jak i powierzchniowych obliczone wg pokazanych sposobów objętości przedstawiają sobą objętości geometrycznych brył wykopów lub nasypów, tj. w wykopie objętości dla gruntu w jego stanie naturalnym, w nasypie zaś - po jego ostatecznym zagęszczeniu (opinie o programie).

Obliczanie objętości robót ziemnych opisanymi sposobami jest bardzo pracochłonne, dlatego też podana technika obliczania znajduje obecnie zastosowanie tylko w przypadku robót ziemnych o małym i średnim zakresie.
W przypadku masowych robót ziemnych, np. dla potrzeb dużych zakładów przemysłowych lub ważnych i długich arterii komunikacyjnych, do obliczania objętości tych robót coraz powszechniejsze zastosowanie znajduje elektroniczna technika obliczeniowa. Wykonywanie robót ziemnych w warunkach zimowych (segregator aktów prawnych).

Obecnie dąży się do usunięcia sezonowości robót ziemnych i przejścia na pracę ciągłą, co powoduje niejednokrotnie konieczność prowadzenia robót ziemnych w okresie zimowym. Wykonywanie tych robót w warunkach zimowych jest utrudnione ze względu na to. że grunt przemarza i w związku z tym występują dodatkowe trudności przy jego odspajaniu. Głębokość przemarzania gruntu w Polsce waha się przeciętnie w granicach 0,80-1.20 m.

Planując roboty w zimie należy w miarę możności tereny pod przyszłe wykopy i nasypy chronić przed zamarzaniem przez nakrycie ich ściółką, słomą, trzciną itp. materiałami oraz zasypywanie warstwą suchej ziemi grubości 10-15 cm. Ponadto na terenach tych należy zapewnić bardzo dobre odprowadzenie wód powierzchniowych i wgłębnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 8 Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 9 Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 10
Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 11
Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 12 Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 13 Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 14
Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Niewątpliwy zwrot zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami