Blog
Ogniotrwała klatka schodowa
W artykule znajdziesz:
Ogniotrwała klatka schodowa
Zabezpieczenie w strefach ogniowych przebić stropów spowodowanych instalacją schodów możliwe jest przez obudowę ich ogniotrwałą klatką schodową z zastosowaniem drzwi ognioodpornych względnie przez wykonanie klatek lub schodów zewnętrznych ogniotrwałe oddzielonych od pomieszczeń właściwego budynku.
W budynkach, gdzie nie jest w ścisłym znaczeniu przeprowadzony podział na strefy ogniowe (np. budownictwo mieszkalne) wykonanie na klatkach schodowych drzwi ognioodpornych nie obowiązuje (program uprawnienia budowlane na komputer).
Poza tym przy budowie schodów i klatek schodowych powinny być przestrzegane następujące zasady:
- aby wszystkie schody znajdujące się w klatkach schodowych były wyprowadzone jednym ciągiem na strych, zaś przy płaskich dachach - na dach;
- aby zastosowanie schodów wewnętrznych łączących 2 kondygnacje, było w budynkach przemysłowych jak najbardziej ograniczone a przynajmniej, żeby względy wygody nie były przy tym brane pod uwagę;
- aby wejście do piwnic nie było urządzane z klatki schodowej, ale jako osobne od podwórza, względnie oprócz niego było wykonane wejście do piwnicy z klatki schodowej, oddzielone ścianą ognioodporną z ogniochronnymi drzwiami (program uprawnienia budowlane na ANDROID);
- aby w budynkach, gdzie w czasie pożaru można oczekiwać silnego zadymienia, klatki schodowe były zaopatrzone u góry w klapy dymowe o szerokości 0,5 m i długości 1,0 m, które w razie potrzeby mogłyby być otwierane lub zamykane przez straż pożarną; uruchomienie klapy może być urządzone za pomocą linki stalowej z zabezpieczonego pomieszczenia w suterenie, zaś zamykanie powinno się odbywać pod działaniem własnego ciężaru klapy po zwolnieniu linki;
- aby pod schodami nie były urządzane paleniska i otwory do czyszczenia kominów (uprawnienia budowlane).
Istniejąca ustawa zawiera odpowiednie przepisy, dotyczące urządzenia schodów i klatek schodowych dla bud. miejskiego w art. 208-216, dla budownictwa wiejskiego art. 284-5, 319.
W budynkach wysokich oraz w niebezpiecznych zakładach przemysłowych schody mogą być umieszczone w osobnych ognioodpornych klatkach schodowych połączonych z budynkami za pomocą otwartych balkonów, zamykanych z obu stron drzwiami ognioodpornymi (program egzamin ustny). Tego rodzaju klatki schodowe są całkowicie zabezpieczone od ognia : dymu.
Dźwigi zewnętrzne
W wypadkach, gdy z braku miejsca lub ze względu na koszt urządzenie osobnej klatki schodowej jest niemożliwe, mogą być budowane ogniotrwałe klatki wewnętrzne. W razie potrzeby szyby szklane w oknach mogą być wybite, pożądane jest jednak, aby okna mogły być otwierane mechanicznie, przez naciśnięcie jednej dźwigni.
Jeżeli, stosownie do charakteru produkcji, możliwe jest w czasie pożaru wydzielanie gazów trujących, względnie istnieje niebezpec7eństwo wybuchów, celowe jest stosowanie otwartych balkonów połączonych z klatkami schodowymi (opinie o programie).
Szyby dla dźwigów wykonane wewnątrz budynków obok klatki schodowej lub niezależnie od niej powinny posiadać ściany ogniotrwałe z ogniotrwałym przykryciem i drzwiami ognioodpornymi. Otwarte dźwigi zewnętrzne mogą nie posiadać; ogniotrwałej obudowy. Szyby małych dźwigów o nośności do 100 kg, służących dla celów gospodarczych (np. dźwigi kuchenne, do przewożenia akt itd.) mogą być budowane ognioodpornie.
Samoczynne zamykanie drzwi ognioodpornych przy szybach dźwigowych nie obowiązuje (segregator aktów prawnych).
W budynkach mało niebezpiecznych drzwi szybów dźwigowych mogą być wykonane o konstrukcji nieogniochronnej.
Stosownie do przepisów norm polskich PN^R-600 ogniotrwałe wykonanie szybów nie obowiązuje, jeśli łączą one tylko sąsiednie 2 piętra, na których nie znajdują się materiały łatwopalne.
Ażeby zapobiec zadymieniu, pożądane jest w miarę możliwości stosowanie pod drzwiami małej przylgi o wysokości 1 cm (promocja 3 w 1).
W celu przeciwdziałania ciągowi powietrza w szybie, bardzo celowe byłoby wykonanie w szybie klap na każdym piętrze, otwierających się samoczynnie przy ruchu dźwigu do góry i zamykających się przy ruchu odwrotnym.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32