Blog

17.01.2023

Grubość spawów

W artykule znajdziesz:

Grubość spawów

Aparaty z metalu przeznaczone do wykładania powinny mieć sztywną konstrukcję nie ulegającą deformacji pod ciężarem wykładziny. Powierzchnia wewnętrzna tych aparatów nie może mieć wypukłości i wgłębień powyżej 2,5 mm. Grubość spawów na powierzchni wewnętrznej przy spawaniu stykowym nie może przekraczać 2,5 mm. Szwy klepane muszą być szczelne. Nity na powierzchni wewnętrznej powinny mieć główki płaskie. Szczelność aparatów sprawdza się przez napełnienie ich wodą, a gdy to jest możliwe, należy sprawdzić ich szczelność przez zwilżenie wszelkich szwów naftą. Przy stwierdzeniu najmniejszego śladu przenikania wykładanie takiego aparatu jest niedopuszczalne. Króćce wymurowuje się przed wykładaniem aparatu. Nie można przebijać otworów podczas wykładania lub po wyłożeniu aparatu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Aparaty stalowe spawane przeznaczone do pracy pod ciśnieniem powyżej 0,7 atn można wykładać dopiero po przeprowadzeniu badań zgodnych z przepisami Dozoru Kotłów. Aparaty wykładane zabrania się łączyć sztywno z podestami przeznaczonymi do ustawienia mechanizmów ruchomych, a także przymocowywać do ścianek aparatów przyrządy mogące wywołać ruchy dynamiczne. Wszystkie pokrycia ochronne łączą się dobrze tylko z czystą powierzchnią metalu i dlatego przed wykładaniem należy starannie oczyścić powierzchnię aparatu z brudu, rdzy i zendry (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zbiorniki żelbetowe, betonowe oraz z cegły, przeznaczone do wyłożenia, nie mogą mieć szczelin, znacznych wgłębień i szpar. Na wewnętrznej powierzchni urządzeń wykonanych z cegły i przeznaczonych do wykładania powinny znajdować się szczeliny nie zapełnione zaprawą na głębokość 0,8-1,0 cm. Wykładana powierzchnia musi być czysta i sucha. Powierzchnię wilgotną należy wysuszyć w temp. 30-40°C. Przed wyłożeniem zbiorniki betonowe i żelbetowe nowowybudowane lub odremontowane muszą być suszone na powietrzu w temperaturze przekraczającej 20°C w ciągu 10 dni. Jeśli urządzenie znajdowało się już w eksploatacji, to przed jego wyłożeniem powierzchnię betonu należy przemyć w celu usunięcia zanieczyszczeń, zobojętnić, ponownie przemyć i wysuszyć (uprawnienia budowlane).

Suche przesiane mączki

Między fundamentem a dnem aparatu należy ułożyć warstwę hydroizolacyjną. Jeżeli aparat jest ustawiony, poniżej poziomu gruntu, to przy wysokim poziomie wód gruntowych warstwę hydroizolacyjną układa się w ten sposób, aby uniemożliwić przesączanie się wody przez podłogę i ściany do pomieszczenia, w którym jest ustawiony aparat (program egzamin ustny).

Wszystkie materiały: wypełniacz, przyspieszacz twardnienia i inne muszą być suche. Mączki wilgotne suszy się w specjalnych piecach w temp. poniżej 50-60°C nie dopuszczając do przegrzania. Piec do suszenia mączki składa się ze zbiornika metalowego 1, ścian bocznych 2, paleniska 3 i komina 4 (opinie o programie).

Przygotowanie cementów przeprowadza się dwoma sposobami: a. Suche przesiane mączki (napełniacz + przyspieszacz) odważa się i dokładnie miesza w stosunku odpowiednim dla danego składu aż do otrzymania jednorodnej mieszaniny. Mieszaninę tę w ilości 6-10 kg wsypuje się do miski. W środku mieszaniny ręką wykonuje się wgłębienie i wlewa się do niego oznaczoną ilość szkła wodnego. Mączki zawierające szkło wodne miesza się od zewnątrz do środka aż do chwili otrzymania masy ciastowatej (segregator aktów prawnych).

Do stożkowego wiadra wlewa się odmierzoną ilość szkła wodnego i do niego starannie mieszając wsypuje się stopniowo ściśle odważoną ilość przygotowanej mieszaniny składającej się z wypełniacza i przyspieszacza. Przygotowany roztwór cementu szybko wiąże i dlatego należy go przygotować w niewielkiej ilości, aby można go było zużytkować w ciągu 20-25 min.

Przy sporządzaniu cementu z dodatkiem bitumu należy postępować następująco: rozdrobniony bitum o temperaturze mięknienia 100-110°C miesza się z mazutem w stosunku 3 : 2 (bitum : mazut) podgrzewając przy tym do temp. 100-110°C; po ochłodzeniu otrzymanej mieszaniny do temp. 80-90°C miesza się ją z przygotowaną masą kwasoodporną (promocja 3 w 1). W żadnym wypadku nie można dodawać tej mieszaniny bezpośrednio do szkła wodnego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami