Blog

22.05.2021

Ograniczanie wydajności punktów czerpalnych

W artykule znajdziesz:

Ograniczanie wydajności punktów czerpalnych

Ograniczanie wydajności punktów czerpalnych

Linie prowadzone pod kątem 45° w lewej części nomogramu odpowiadają wysokości położenia rozpatrywanego punktu czerpalnego nad osią przewodu przyłącza wodociągowego (program uprawnienia budowlane na komputer). Prawą stronę nomogramu stanowi wykres służący do wyznaczania średnicy kryz dla podstawowych rodzajów punktów czerpalnych. Poziomą skalę średnic otworów kryz po prawej stronie nomogramu rozpoczęto od wartości dk = 1,8 mm. Kryz o mniejszych średnicach nie należy stosować z uwagi na łatwość zatykania otworów oraz powstawanie hałasów.

Haromonogram sporządzony jednak dla warunków bez ograniczenia wydajności punktów czerpalnych. Zdaniem autora ograniczanie wydajności punktów czerpalnych ciepłej wody użytkowej poniżej wartości podanych w tabl. 1-4 obniża niewątpliwie jakość usług ciepłowniczych świadczonych dla ludności i dlatego nie jest to najwłaściwsza droga uzyskania oszczędności wody i energii cieplnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli wymiary wewnętrznej instalacji c. w. u. różnią się znacznie, to stosuje się wówczas cyrkulację wymuszoną.

Za projektowaniem cyrkulacji wymuszonej przemawiają też względy ochrony antykorozyjnej. Wynika to z faktu, że przy przepływie burzliwym, który można łatwo uzyskać stosując przepływ wymuszony za pomocą pomp cyrkulacyjnych, w dużo mniejszym stopniu osadzają się na ściankach rur zanieczyszczenia niż przy przepływie laminarnym lub przejściowym z reguły występującym w obiegu grawitacyjnym. Obliczenia oporów hydraulicznych i dobór średnic przewodów obiegu cyrkulacji wymuszonej przeprowadza się w podobny sposób jak przy projektowaniu przewodów rozprowadzających. Natężenie przepływu wody w poszczególnych działkach obiegów oblicza się ze wzorów [2-18] w oparciu o wyznaczone uprzednio straty ciepła (uprawnienia budowlane).
Średnice przewodów cyrkulacyjnych można wyznaczyć wstępnie na podstawie wartości.

Natężenie przepływu

Należy pamiętać o tym, że wszystkie piony cyrkulacyjne powinny być wyposażone w zawory zwrotne o małym oporze otwarcia przystosowane do warunków panujących w instalacjach ciepłej wody1). Podobny zawór musi znajdować się na głównym przewodzie powrotnym przed węzłem cieplnym (program egzamin ustny). Aby uzyskać prawidłowe działanie instalacji c. w. u., należy zapewnić obliczeniowe natężenie przepływu we wszystkich obiegach cyrkulacyjnych. W tym celu piony cyrkulacyjne, w których występuje nadwyżka ciśnienia dyspozycyjnego, należy wyposażyć w elementy dławiące montowane w dwuzłączce (z odpowiednio splanowanym gniazdem) lub przed zaworem odcinającym.

Natężenie przepływu w pionie cyrkulacyjnym ustala się proporcjonalnie do sumy równoważników przepływu punktów czerpalnych obliczanego pionu w stosunku do sumy równoważników całej wewnętrznej instalacji c. w. u (opinie o programie).
W węzłach ciepłej wody, w których pompa cyrkulacyjna spełnia jednocześnie rolę pompy ładującej zasobnik. Ciśnienie (wysokość podnoszenia) tego typu pompy przyjmuje się na podstawie strat ciśnienia w obiegu cyrkulacyjnym. Regulacja natężenia przepływu wody w obu obiegach: cyrkulacyjnym i ładującym zasobnik dokonywana jest za po- mogą kryzy dławiącej zamontowanej w węźle cieplnym (segregator aktów prawnych).

Wiele instalacji cyrkulacyjnych, które projektowano z myślą o obiegu wymuszonym, w wyniku braku bieżącej konserwacji pomp obiegowych oraz ich niskiej jakości przerabiano w czasie eksploatacji na instalacje z obiegiem grawitacyjnym. Przeróbka ta sprowadza się zazwyczaj do otwarcia zaworu na przewodzie obejściowym pomp oraz usunięciu zaworów zwrotnych, które z powodu zbyt dużych oporów otwarcia uniemożliwiają grawitacyjny przepływ wody w obiegach cyrkulacyjnych (promocja 3 w 1).

W takich instalacjach przepływ wody przez obiegi cyrkulacyjne odbywa się wyłącznie wtedy, gdy nie występuje pobór c. w. u. Natomiast w czasie trwania rozbioru wody kierunek przepływu w przewodach cyrkulacyjnych ulega zmianie i w tym czasie pełnią one rolę drugich przewodów rozprowadzających.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami