Blog
Belki stropowe
W artykule znajdziesz:
Belki stropowe
Belki stropowe opierające się na podciągach zaopatrzone są na końcach w marki stalowe, które przyspawa się do siodełek stalowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jak wykazuje praktyka, drobnowymiarowe elementy strunobetonowe znacznie lepiej niż żelbetowe zdają egzamin trwałości w warunkach transportu i montażu w budownictwie wiejskim (brak uszkodzeń). Należałoby zatem stosować je również w obiektach budownictwa zagrodowego i kółek rolniczych.
Konstrukcje prefabrykowane wymagają kontroli dokładności zarówno w trakcie produkcji, jak i podczas montażu. Należy zwrócić uwagę, że spotykamy się z błędami nie tylko projektowania, ale i wykonawstwa oraz często z nieprawidłowym rozwiązaniem węzłów łączących prefabrykaty. Dla uzyskania właściwego oparcia należy przestrzegać wymagań normy PN-62/B-02356 co do wielkości oparcia, odchyłek na długości przy produkcji, odchyłek głowic słupów i podciągów, przesunięć poziomych oraz podłużnych i grubości otuliny czołowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Propozycje w zakresie zapewnienia bezpiecznej głębokości oparcia żelbetowych elementów prefabrykowanych w budownictwie wiejskim zostały podane przez dr inż. J. Dowgiałłę na podstawie badań wielu obiektów w naturze.
Proponowane minimalne głębokości oparcia zostały ustalone w zależności od:
- minimalnych wymiarów oparcia,
- rodzaju połączeń z uwzględnieniem dopuszczalnych odchyłek w długości elementu,
- średniej grubości otuliny czołowej opierającego się elementu.
- średniej grubości otuliny czołowej elementu podpierającego,
- dopuszczalnych odchyłek poziomych w usytuowaniu elementu podpierającego (uwzględniając jednocześnie przesunięcia poziomego elementu opieranego) (program egzamin ustny).
Minimalna szerokość podpory
Projektowana minimalna szerokość podpory Bmm równa jest podwójnej wartości minimalnej głębokości oparcia, powiększonej o przesunięcia poziome elementu opieranego. Propozycje te dotyczą elementów prefabrykowanych o rozpiętości podpór od 1,5 do 6,0 m (opinie o programie).
W „Katalogu Budownictwa” podane są projekty typowe stodół dla budownictwa zagrodowego w wykonaniu tradycyjnym z częściowym zastosowaniem prefabrykatów. Zastosowano w niej 2 typy prefabrykatów żelbetowych: typowe belki T-27 jako podciągi oraz słupy żelbetowe (ciężar 550 kG). Konstrukcję dachową przewidziano z prefabrykowanych wiązarów drewnianych. Inny typ stodoły o rozpiętości 9.00 m (typ II). Prefabrykowane słupy żelbetowe rozmieszczone są na siatce 4,50 X 4,50 m i osadzone w fundamentach kielichowych wylewanych. Stropodach zaprojektowano z typowych belek T-27 z ułożonymi na nich typowymi płytami żelbetowymi. Belki stropodachu opierają się o podciągi z belek T-27. W „Katalogu Budownictwa” można znaleźć i inne typy stodół (segregator aktów prawnych).
Budynki zaplecza technicznego w postaci szop, wiat, garaży itp. można wykonywać z prefabrykowanych płyt żebrowych. Płyty te o przekroju korytkowym (zmiennym na długości) i szerokości 50 cm służą jako ścienne i dachowe. Płyty są przystosowane do budynków o’szerokości 450 cm i różnej długości; same zaś obiekty mogą być jedno-, dwu-, a nawet wielonawowe. Układ czterech płyt tworzy trójprzegubowe ramy, których rozpór przekazuje się na fundamenty ciągłe, na obrzeża płyt posadzkowych lub na grunt w przypadku zamocowania płyt jednym końcem w gruncie. Można też końce płyt przymocować do płyty posadzkowej lub fundamentów za pomocą kotew. W okapie połączenie płyt na dwie śruby zapewnia przeniesienie momentu węzłowego (promocja 3 w 1).
Po zmontowaniu płyty w kalenicy i w okapach stosuje się pręty sprężające ze zwykłej stali StO 0 10 mm. W szczytach nad płytami ściennymi stosuje się okna drewniane. Wysokość budynku przy okapie przyjmuje się 3,0 lub 3,90 m. W zależności od liczby naw zużycie stali na 1 m- rzutu waha się od 5,71 do 8,24 kG/m2, a betonu od 0,094 do 0,13 m3/m2.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32