Blog

Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 2
31.01.2022

Ogrzewanie elektryczne

W artykule znajdziesz:

Ogrzewanie elektryczne
Ogrzewanie elektryczne

W następnej wersji zastosowano z pozytywnym skutkiem radykalne rozwiązanie polegające na wykonaniu ścianek na każdym piętrze galerii w skrajnych częściach poszczególnych ciągów budynków, zamykających od zewnątrz utworzone tunele. Również w tym przypadku w projekcie nie uwzględniono wszystkich czynników decydujących o niezawodności stosowanych rozwiązań (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na jednym z odcinków galerii zaprojektowano balustradę metalową spawaną w budynku. Po zespawaniu tej balustrady stwierdzono, że zaprojektowane tralki o przekroju 30×3 mm ulegają odkształceniu. W związku z tym wycięto co 8 lub 10 tralkę i wspawano na jej miejsce tralkę wzmocnioną o przekroju 20×20 mm, wymieniając jednocześnie tralki zwichrowane. Tak poprawione balustrady nie ulegały dalszym odkształceniom, a nowe wykonywane w ten sposób również nie wykazywały uszkodzeń (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ponadto w obiekcie tym w nie ogrzewanym pionie komunikacji pionowej (przylegającym do galerii), tj w szybach dźwigarowych, stwierdzono w zimie występowanie szronu i gęstnienie smarów w urządzeniach dźwigowych. W samej maszynowni nie było tych problemów, gdyż przewidziano tam ogrzewanie elektryczne. W celu poprawienia istniejącej sytuacji w kilku szybach dźwigowych doprowadzono przewody i zainstalowano grzejniki c.o. w dolnej części szybów. Po uzyskaniu pozytywnych wyników rozwiązanie to zalecono do realizacji w pozostałych obiektach (uprawnienia budowlane).

Oświetlenie łazienek

W tym osiedlu zaprojektowano w klatkach schodowych zbyt wąskie podesty, co przy przewidzianym otwieraniu drzwi do wewnątrz spowodowało w praktyce konieczność przesunięcia drzwi klatki schodowej na zewnątrz w kierunku galerii. Zaprojektowano więc i wykonano domurowanie na galerii przy ścianie klatki schodowej nowych ścianek grubości 12 cm wykonanych na zaprawie cementowo-wapiennej z bloczków z betonu komórkowego (program egzamin ustny). Ścianki te domurowano na styk do uprzednio wykonanej betonowej ściany klatki schodowej. Już po krótkim okresie eksploatacji następowało wyrywanie ościeżnic drzwiowych z ościeży i oddzielanie przymurowanych ścianek. Wymagało to wykonania generalnej przebudowy wejść domurowanych na styk do betonowej ściany klatki schodowej (opinie o programie).

Oświetlenie łazienek i kuchni zaprojektowano od strony galerii za pomocą naświetli z pustaków szklanych, osadzonych w ramach metalowych z ceownika stalowego. W zimie stwierdzono przemarzanie i występowanie na powierzchni wewnętrznej tych ceowników zawilgoceń od wykraplającej się pary wodnej. W celu usunięcia ww. usterek przewidziano ocieplenie ceownika od zewnątrz styropianem i obudowanie listwami drewnianymi. Od strony zewnętrznej w tych otworach okiennych przewidziano obróbki blacharskie, które na rysunku roboczym zaznaczono jedynie schematycznie, nie podając sposobu ich zamocowania lub połączenia z ramką metalową. Zamiast tego zgodnie z poprawkami nadzoru autorskiego wykonawca zastosował podokienniki betonowe. W czasie eksploatacji budynków podczas opadów atmosferycznych powstają pod tymi podokiennikami intensywne zacieki, które powodują występowanie plam, a w niektórych przypadkach nawet odpadanie tynku (segregator aktów prawnych). W celu wyeliminowania tych usterek użytkownik musiał zaprojektować i wykonać dodatkowe obróbki blacharskie.

Wentylację kuchni i łazienek usytuowanych od strony galerii zaprojektowano za pomocą żużlobetonowych bloków wentylacyjnych usytuowanych przy galerii poza licem ściany zewnętrznej, tj. w przerwie między budynkiem a galerią równej 60 cm. W celu zapewnienia ciągu powietrza w przewodach bloki wentylacyjne ocieplono od zewnątrz styropianem grubości 4 cm i otynkowano (promocja 3 w 1). W czasie użytkowania stwierdzono, że w pomieszczeniach na ostatnich kondygnacjach budynku jest niedostateczny ciąg w przewodach. Odległość kratki wentylacyjnej w kuchniach i łazienkach od wylotu komina była bardzo mała, tj. ok. 1,5 m. Zamontowanie na kominach deflektorów poprawiło ciąg w przewodach i polepszyło wentylację pomieszczeń.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 7 Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 8 Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 9
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 10
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 11 Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 12 Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 13
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wytrzymałość na ściskanie surowca zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami