Blog

Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 2
23.04.2020

Wpływ sprężenia

W artykule znajdziesz:

Wpływ sprężenia

Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 3
Wpływ sprężenia

Pominięcie w obliczeniach wpływu sprężenia na siły występujące w całości kratownicy może mieć równie niepożądane skutki, jak pominięcie wpływu sztywności węzłów (program uprawnienia budowlane na komputer).
W prefabrykowanych dźwigarach kratowych stosowanych w budownictwie przemysłowym występuje duża ilość odrębnych schematów obciążeń, do których należą: ciężar własny dźwigara, sprężenie jednego lub więcej prętów, obciążenia w trakcie różnych etapów montażu, obciążenie od transportu podwieszonego oraz obciążenie użytkowe.

Przy dużej ilości schematów obciążeń najdogodniejszą metodą obliczenia dźwigara kratowego jest metoda odkształceń w ujęciu krakowianowym.
Obliczenie sprężonego dźwigara kratowego o węzłach przesuwnych z uwzględnieniem wpływu sztywności węzłów, sprężenia i sił powstających w trakcie montażu jest jednym z typowych zagadnień w dziedzinie prefabrykacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Należy zaznaczyć, że w słupkach złożonych z 2 gałęzi przekroje należy tak kształtować, aby moment bezwładności każdej gałęzi był równy połowie przyjętego momentu bezwładności danego słupka, gdyż konstrukcyjnie gałęzie te po scaleniu dźwigara nie są łączone przewiązkami lub w inny sposób w jedną całość.
Niewiadome i równania metody odkształceń. Przy obliczaniu kratownicy metodą odkształceń jako niewiadome występują 12 kątów obrotów jej węzłów oraz 4 niezależne przechyłki prętów. Ilość niezależnych przechyłek jest równa, jak wiadomo, ilości podanych prętów niezbędnych do przekształcenia kratownicy na statycznie wyznaczalną przy założeniu, że w węzłach są przeguby. Pręty pokazane są liniami przerywanymi. Jest to oczywiście, tylko jeden z możliwych wariantów układu dodanych prętów (uprawnienia budowlane).

Układ równań

Układ równań obejmuje 12 równań równowagi węzłów i 4 równania dodatkowe. Przy układaniu równań dodatkowych posiłkujemy się przesunięciami wirtualnymi.
Ze względu na symetrię konstrukcji układ 16 równań może być zastąpiony układem 7 równań dla obciążeń symetrycznych i układem 9 równań
dla antysymetrycznych (program egzamin ustny).

Stany symetryczne. Przy obciążeniach symetrycznych słupek środkowy nie ulega przechyłce. Stan więc przy tych obciążeniach może być. wpływ ciężaru własnego bez uwzględnienia pracy sił osiowych, wpływ pracy sił osiowych od ciężaru własnego, wpływ pracy sił osiowych od sprężenia pasa dolnego, przybliżony wpływ sprężenia pasa górnego.
Wpływ ciężaru własnego z pominięciem pracy sił osiowych Ze względu na to, że siły skupione o jednakowej wielkości działają na lukowy dźwigar w niedużych odstępach, występują w nim siły niemal identyczne, jak w parabolicznym łuku ze ściągiem pod obciążeniem równomiernym (opinie o programie). Dźwigar został obliczony jako kratownica o sztywnych węzłach, obciążona siłami od ciężaru własnego, skupionymi w węzłach górnego pasa. .Jak wynika z porównania wielkości otrzymanych momentów gnących z odpowiednimi momentami od innych obciążeń, są one rzędu znacznie niższego i nie mają praktycznie żadnego znaczenia.
Wyrazy wolne w równaniach sprężystości dla wpływu sil skupionych ciężaru własnego.

Wariant obciążenia dźwigara siłami skupionymi od ciężaru własnego. Dla obliczenia wyrazów wolnych dla tego obciążenia w układzie równań sprężystości podanym w tablicy 8-5 posiłkujemy się ze względu na symetrię połową dźwigara. Z tego względu siła skupiona w węźle 4 ma wielkość równą połowie siły całkowitej przyłożonej w tym węźle (segregator aktów prawnych).
Wyrazy wolne w pierwszych 5 równaniach przy obciążeniach działających wyłącznie w węzłach są równe zeru. Wyrazy wolne równań I i II są równe jednej trzeciej pracy sił zewnętrznych. wykonanej przy przesunięciach węzłów w stanach symetrycznych I i II.
Obliczenie momentów w prętach kratownicy od sił.

sWyrazy wolne w równaniach sprężystości dla wpływu pracy sił osiowych od ciężaru własnego uzyskujemy obliczając skrócenia i wydłużenia prętów od sił osiowych obliczonych w poz. 8.3.6. a przy czym na podstawie planu Viliota znajdujemy powstałe wskutek tych odkształceń przechyłki prętów i traktujemy je jako znane obciążenie zewnętrzne dźwigara (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 8 Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 9 Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 10
Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 11
Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 12 Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 13 Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 14
Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stropy kanałowe – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami