Blog

Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 2
27.09.2021

Okładzina z bloków sztucznych

W artykule znajdziesz:

Okładzina z bloków sztucznych

Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 3
Okładzina z bloków sztucznych

Okładzina z bloków sztucznych, starannie zukosowanych, jest szczególnie narażona na ześlizgi. Można z tym walczyć, układając u podnóża okładziny duże głazy naturalne. Szorstkość okładziny można zwiększyć, układając poszczególne bloki nieco ukośnie względem powierzchni, tak aby w spoinach tworzyły się niewielkie uskoki skierowane czołem ku morzu (program uprawnienia budowlane na komputer). Stanowić one będą swoiste „szykany” rozpraszające energię fali. Przykładem okładziny dającej szorstką powierzchnię jest okładzina z bloków Svee’a.

Okładziny powinno się układać nie bezpośrednio na rdzeniu złożonym z małych lub niesortowanych kamieni, ale na pojedynczej lub podwójnej warstwie filtru odwrotnego, złożonej z kamieni o wymiarach powiększających się stopniowo w kierunku powierzchni.
Zbyt gładko ułożone okładziny trudno jest naprawić, gdy raz uszkodzi je fala (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ponadto sprzyjają one podmywaniu dna u podnóża skarpy ze względu na zbyt dużą prędkość spływu wody powstającą wskutek gładkości powierzchni. Bloki zbyt pieczołowicie dopasowane lub zukosowane ulegają łatwo wypchnięciu w stronę morza wskutek różnicy ciśnień pomiędzy wodą znajdującą się wewnątrz korpusu falochronu (spokojną) a wodą zewnętrzną o ciągle zmiennym poziomie.

Zwalcza się to zjawisko, stosując przepusty o wystarczającej średnicy. Przepusty takie w okładzinie z bloków regularnie układanych można utworzyć np. fazując na 50 cm krawędzie pionowe każdego bloku. W ten sposób tworzą się pionowe lub ukośne studnie stanowiące „komory wyrównawcze”, dzięki którym ciśnienie wody wewnątrz korpusu na podstawę bloków okładziny maleje niemal do zera, a wahania wody w korpusie falochronu stają się bardzo małe. Otwory w blokach płytowych służą do tego samego celu. Porównując gładkie okładziny z innymi rodzajami warstw ochronnych, należy uznać, że ustępują one tamtym pod wielu względami. Zbyt gładkie ułatwiają fali przelewanie się przez falochron, co czasem może być dopuszczone, ale zasadniczo jest sprzeczne z ideą falochronu, mającego nie dopuszczać fali w ogóle do portu (uprawnienia budowlane). Także i wysoki koszt, ze względu na konieczność stosowania jak największych, ciężkich kilkusettonowych niekiedy bloków prostopadłościennych do okładzin, przemawia również przeciw ich stosowaniu.

Ciężar tetrapodów

W warunkach łagodniejszych falowań w zatokach, na jeziorach itp. stosowane bywają okładziny zapożyczone z budownictwa wodnego śródlądowego w postaci materaców kamiennych lub kamienno-asfaltowych. Używa się ich niekiedy również na skarpach falochronów od strony portu (program egzamin ustny).
Wykonuje się je z kamieni nie obrobionych, układanych ściśle obok siebie w kilku, najczęściej 2-3 warstwach i objętych siatką drucianą, która utrzymuje formę prostopadłościenną materaca i nadaje mu pewną wytrzymałość na rozciąganie. Materace kamienno-asfaltowe mają spoiny wypełnione mastyksem asfaltowym.

Zaletą tych umocnień jest ich stosunkowo niewysoki koszt i łatwiejsza robocizna, sprężystość materaców przy równocześnie dużym ciężarze oraz szorstkość i porowata struktura sprzyjająca rozpraszaniu energii fal. Układać je należy na płaszczu z większych głazów i opierać na odpowiednio wyrobionych w tym płaszczu odsadzkach (opinie o programie).
Najskuteczniejsza w najcięższych nawet warunkach okazuje się dziś warstwa ochronna z tetrapodów lub podobnych bloków rozczłonkowanych jak gwiazdobloki, tribary lub stabilopody (segregator aktów prawnych).

Ogólne zasady stosowania tetrapodów do ochrony falochronów narzutowych są następujące:
- Ciężar tetrapodów należy dostosowywać do parametrów najgwałtowniejszej fali, na jaką dany falochron może być narażony.
- Pochylenie odmorskiej skarpy falochronu pokrytego tetrapodami może dochodzić do 1 : 1,33 (nawet niekiedy do 1 : 1).
- Najwłaściwsza jest warstwa ochronna z 2 pokładów tetrapodów.
- Tetrapodów nie układa się w zasadzie ani na koronie falochronu, ani też na jego skarpie od strony portu.
- Warstwa ochronna z tetrapodów powinna mieć u góry oparcie w postaci muru betonowego lub z bloków prostopadłościennych, ułożonych regularnie w postaci nadbudowy dla uniknięcia „rozplecenia” okładziny (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 8 Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 9 Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 10
Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 11
Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 12 Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 13 Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 14
Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sprężone płyty dachowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami