Blog

16.05.2022

Okres studzenia

W artykule znajdziesz:

Okres studzenia

Przy obniżaniu temperatury w komorze, temperatura betonu i ciśnienie w nim pary będą większe niż w otaczającym go środowisku i zacznie się w betonie ruch nagrzanego powietrza w kierunku otwartej powierzchni wyrobu i w najmniejszych na wysokość jego przekrojach, a także wędrówka wilgoci z głębszych warstw betonu z intensywnym jej parowaniem. Ilość parującej wilgoci może wynosić, w zależności od temperatury naparzania, do 20-P40% ilości użytej wody zarobowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Powstają przy tym między porami kanały zwiększające porowatość kamienia cementowego i tworzy się w betonie ukierunkowana porowatość, zwiększająca wodo- przepuszczalność i zmniejszająca mrozoodporność betonu.

W okresie studzenia powstają również spadki temperatury na grubości wyrobu, prowadzące do naprężeń cieplnych, wielkość których zależy od szybkości obniżania temperatury i od długości odcinka, na którym nastąpi ten spadek (tj. na grubości wyrobu). Składniki betonu dążą przy tym do zmniejszenia objętości odpowiednio do swego współczynnika rozszerzalności cieplnej i w miejscach stykania się kamienia cementowego z kruszywami mogą powstać naprężenia rozciągające, ujemnie odbijające się na wytrzymałości betonu. W ten sposób maksymalne deformacje przy ogrzewaniu betonu zależą głównie od szybkości podnoszenia jak też obniżania temperatury, jej wielkości przy ogrzewaniu, i można je zmniejszyć lub ich uniknąć przez zastosowanie wstępnego dojrzewania betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wszystko to, o czym wspomniano, doprowadza do zwiększonej objętości porów i może wywołać spęcznienie i rozwarstwienie górnych warstw betonu, co jest szczególnie niedopuszczalne w płaskich wyrobach pracujących na zginanie, gdyż będzie w nich osłabiona strefa ściskania betonu Natomiast przy ogrzewaniu wyrobów w sztywnych zamkniętych formach nie występują widoczne zniszczenia strukturalne betonu i jakość betonu nagrzanego w formie będzie wyższa od jakości wyrobów rozformowanych (uprawnienia budowlane).

Usunięcie znacznej części wody

Usunięcie znacznej części wody z betonu również pogarsza warunki hydratacji ziaren cementu przy dalszym twardnieniu betonu. Rozpatrzone zjawiska powodują, że wytrzymałość ogrzanego betonu po 28 dniach jest o 10-15% mniejsza, a niekiedy i więcej, w porównaniu z wytrzymałością betonu twardniejącego w warunkach normalnych. Jak z powyższego widać, deformacje strukturalne betonu przy ogrzewaniu zależą głównie od obecności w nim faz gazowej i ciekłej (narażonych na oddziaływanie ciepła), których współczynniki rozszerzalności cieplnej są dziesięcio- i stokrotnie wyższe niż składników stałych (program egzamin ustny). Dlatego ilość powietrza i wody w świeżo uformowanym betonie powinna być minimalna; zatem najbardziej celowe jest stosowanie gęstoplastycznej mieszanki betonowej o małej zawartości wody i dobre jej zagęszczenie.

Racjonalne podnoszenie i obniżanie temperatury przy obróbce cieplnej betonu oraz wstępne przed nią dojrzewanie betonu (nie mającego wymaganej wytrzymałości, ażeby przeciwdziałać oddziaływaniu cieplnemu bez naruszenia jego struktury) gwałtownie zmniejszają i po pewnym okresie, zapewniającym uzyskanie przez beton określonej początkowej wytrzymałości, praktycznie usuwają jego końcową rozszerzalność. Współczynnik jednorodności naparzanego betonu (z mieszanki o konsystencji zarówno gęstoplastycznej jak i półciekłej) przy jego dalszym twardnieniu wzrasta (opinie o programie).

Dla rejonów północnych ciekawe jest zagadnienie wpływu ujemnych temperatur na wytrzymałość betonu konstrukcji prefabrykowanych. Tak więc, według danych doświadczalnych Irkutskiego Politechnicznego Instytutu, próbki po przechowywaniu do 150 dni w temperaturze wahającej się od -1 do -42°C, poddane naparzaniu i po 3-5 dniach (przy wytrzymałości 75-85% R28) zamrażaniu obniżyły swoją wytrzymałość zarówno słupową jak i na rozciąganie (segregator aktów prawnych). Obniżenie to osiągnęło w betonie M300 (wilgotność 4,2%) - 6%, M500 (wilgotność 4,2%) - 7,8%, M700 (wilgotność 3,9%) - 6% i było tym większe, im mniejsza była wytrzymałość betonu, większa jego wilgotność przed zamrożeniem, niższa temperatura ujemna i dłuższe jej działanie. Ujemny wpływ czasu trwania takiej temperatury przy gwałtownym wahaniu jej wielkości tłumaczy się deformacjami cieplnymi betonu, stopniowo naruszającymi jego strukturę (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami