Blog
Okres studzenia
W artykule znajdziesz:
Przy obniżaniu temperatury w komorze, temperatura betonu i ciśnienie w nim pary będą większe niż w otaczającym go środowisku i zacznie się w betonie ruch nagrzanego powietrza w kierunku otwartej powierzchni wyrobu i w najmniejszych na wysokość jego przekrojach, a także wędrówka wilgoci z głębszych warstw betonu z intensywnym jej parowaniem. Ilość parującej wilgoci może wynosić, w zależności od temperatury naparzania, do 20-P40% ilości użytej wody zarobowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Powstają przy tym między porami kanały zwiększające porowatość kamienia cementowego i tworzy się w betonie ukierunkowana porowatość, zwiększająca wodo- przepuszczalność i zmniejszająca mrozoodporność betonu.
W okresie studzenia powstają również spadki temperatury na grubości wyrobu, prowadzące do naprężeń cieplnych, wielkość których zależy od szybkości obniżania temperatury i od długości odcinka, na którym nastąpi ten spadek (tj. na grubości wyrobu). Składniki betonu dążą przy tym do zmniejszenia objętości odpowiednio do swego współczynnika rozszerzalności cieplnej i w miejscach stykania się kamienia cementowego z kruszywami mogą powstać naprężenia rozciągające, ujemnie odbijające się na wytrzymałości betonu. W ten sposób maksymalne deformacje przy ogrzewaniu betonu zależą głównie od szybkości podnoszenia jak też obniżania temperatury, jej wielkości przy ogrzewaniu, i można je zmniejszyć lub ich uniknąć przez zastosowanie wstępnego dojrzewania betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wszystko to, o czym wspomniano, doprowadza do zwiększonej objętości porów i może wywołać spęcznienie i rozwarstwienie górnych warstw betonu, co jest szczególnie niedopuszczalne w płaskich wyrobach pracujących na zginanie, gdyż będzie w nich osłabiona strefa ściskania betonu Natomiast przy ogrzewaniu wyrobów w sztywnych zamkniętych formach nie występują widoczne zniszczenia strukturalne betonu i jakość betonu nagrzanego w formie będzie wyższa od jakości wyrobów rozformowanych (uprawnienia budowlane).
Usunięcie znacznej części wody
Usunięcie znacznej części wody z betonu również pogarsza warunki hydratacji ziaren cementu przy dalszym twardnieniu betonu. Rozpatrzone zjawiska powodują, że wytrzymałość ogrzanego betonu po 28 dniach jest o 10-15% mniejsza, a niekiedy i więcej, w porównaniu z wytrzymałością betonu twardniejącego w warunkach normalnych. Jak z powyższego widać, deformacje strukturalne betonu przy ogrzewaniu zależą głównie od obecności w nim faz gazowej i ciekłej (narażonych na oddziaływanie ciepła), których współczynniki rozszerzalności cieplnej są dziesięcio- i stokrotnie wyższe niż składników stałych (program egzamin ustny). Dlatego ilość powietrza i wody w świeżo uformowanym betonie powinna być minimalna; zatem najbardziej celowe jest stosowanie gęstoplastycznej mieszanki betonowej o małej zawartości wody i dobre jej zagęszczenie.
Racjonalne podnoszenie i obniżanie temperatury przy obróbce cieplnej betonu oraz wstępne przed nią dojrzewanie betonu (nie mającego wymaganej wytrzymałości, ażeby przeciwdziałać oddziaływaniu cieplnemu bez naruszenia jego struktury) gwałtownie zmniejszają i po pewnym okresie, zapewniającym uzyskanie przez beton określonej początkowej wytrzymałości, praktycznie usuwają jego końcową rozszerzalność. Współczynnik jednorodności naparzanego betonu (z mieszanki o konsystencji zarówno gęstoplastycznej jak i półciekłej) przy jego dalszym twardnieniu wzrasta (opinie o programie).
Dla rejonów północnych ciekawe jest zagadnienie wpływu ujemnych temperatur na wytrzymałość betonu konstrukcji prefabrykowanych. Tak więc, według danych doświadczalnych Irkutskiego Politechnicznego Instytutu, próbki po przechowywaniu do 150 dni w temperaturze wahającej się od -1 do -42°C, poddane naparzaniu i po 3-5 dniach (przy wytrzymałości 75-85% R28) zamrażaniu obniżyły swoją wytrzymałość zarówno słupową jak i na rozciąganie (segregator aktów prawnych). Obniżenie to osiągnęło w betonie M300 (wilgotność 4,2%) - 6%, M500 (wilgotność 4,2%) - 7,8%, M700 (wilgotność 3,9%) - 6% i było tym większe, im mniejsza była wytrzymałość betonu, większa jego wilgotność przed zamrożeniem, niższa temperatura ujemna i dłuższe jej działanie. Ujemny wpływ czasu trwania takiej temperatury przy gwałtownym wahaniu jej wielkości tłumaczy się deformacjami cieplnymi betonu, stopniowo naruszającymi jego strukturę (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32