Blog
Krążyny stalowe
W artykule znajdziesz:
Krążyny stalowe
Do regulowania poziomów krążyn i ułatwienia ich wyjmowania służą kliny (program uprawnienia budowlane na komputer). Kliny powinny mieć płaszczyzny przesuwu gładko ostrugane, przy małych rozpiętościach krążyn wykonuje się je ze zwykłego miękkiego drewna, przy większych rozpiętościach lub obciążeniach - z drewna twardego, np. dębowego. Rusztowania wykonuje się z okrąglaków lub krawędziaków drewnianych w postaci stojaków oraz zastrzałów z desek lub bali - do konstrukcji stężających.
Obecnie zamiast rusztowań drewnianych powszechnie stosuje się rusztowania rurowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Krążyny dla łuków i sklepień o znacznych rozpiętościach jak też rusztowania do oparcia krążyn wykonuje się analogicznie jak dla mostów’ łukowych.
Rusztowanie i deskowanie konstrukcji żelbetowej hangaru o dużej rozpiętości wynoszącej 62,00 m, Rusztowanie i deskowanie zostało wykonane na zasadach stosowanych przy budowie mostów łukowych (uprawnienia budowlane). Składa się ono z rusztowania dolnego i górnego wykonanego z krawędziaków i okrąglaków’. Rusztowanie dolne ustawiono na dźwignikach śrubowych, które służyły do opuszczania rusztowania. W czasie betonowania konstrukcji pod wpływem ciężaru betonu osiadanie rusztowania wyniosło 2-4 mm.
Ostatnio w krajach zachodnich stosowane są coraz częściej do deskowań krzywoliniowych krążyny stalowe kratowe. Konstrukcja takich krążyn pozwala na wyginanie ich do kształtu wieloboków. W celu uzyskania pełnej krzywizny nakłada się na nie odpowiednio przycięte segmenty krążyn drewnianych.
Bliższe szczegóły dotyczące tego rodzaju krążyn używanych również do deskowań zbiorników cylindrycznych i kopuł podano w rozdziale omawiającym deskowanie zbiorników.
Krążyny stalowe wyginane inwentaryzowane typu R 500, zastosowane do deskowania konstrukcji sklepienia rusztowanie przepustu o sklepieniu łukowym, wykonane na krążynach stalowych kratowych wyginanych typu BK. Deskowanie górne oparto na krążynach drewnianych, umocowanych za pomocą podłużnie i drutów do krążyn stalowych kratowych deskowania dolnego. Należy nadmienić, że do betonowania sklepień zwłaszcza o stromych krzywiznach - jeśli nie stosuje się torkretnic - konieczne jest deskowanie podwójne podobnie jak do betonowania ścian pionowych.
Krążyny do deskowań zewnętrznych
Krążyny do deskowań zewnętrznych (górnych) mogą być również stalowe kratowe (program egzamin ustny). Dach wspornikowy łupinowy stacji benzynowej. Do budowy tego dachu zastosowano kombinowane rusztowania częściowo drewniane i częściowo stalowe, składające się z krążyn stalowych kratowych wyginanych typu BK oraz rusztowań wieżowych inwentaryzowanych wykonanych z rur i podciągów z belek kratowych typu Gigant, wzmocnionych ściągami z prętów stalowych. Jeśli istnieje możliwość wielokrotnego używania tych samych krążyn, to może okazać się celowe wykonywanie krążyn stalowych składanych z odcinków dźwigarów walcowanych wygiętych do wymaganej krzywizny (opinie o programie).
Tego rodzaju krążyny mogą być stosowane do budowy długich odcinków kolektorów (rurociągów), sztolni itp. Krążyny stalowe firmy Alb. Aeberli z Zurichu. Formy siatkobetonowe stosuje się - podobnie jak do wykonania stropów - do budowy sklepień.
Przekrój poprzeczny formy siatkobetonowej sklepienia żebrowego stanowiącego przekrycie magazynu soli w Tortonie we Włoszech. Sklepienie miało rozpiętość 52,0 m i strzałkę 60,0 m. Grubość ścianek form wynosiła 2 cm. Formy służyły do wykonania zarówno płyt jak i żeber (segregator aktów prawnych). Widoczne jest wnętrze budynku i podniebienie sklepienia żebrowego.
Deskowania i rusztowania przesuwne stosowane są przy wykonywaniu żelbetowych przekryć łupinowych cylindrycznych jedno- i dwustrzałkowych. W układach rusztowań dwustrzałkowych w odróżnieniu od jednostrzałkowych powstaje konieczność formowania nieco odmiennej konstrukcji rusztowania w strefie ponad ściągami. W układzie rusztowań jednostrzałkowych konstrukcje te są jednolite na całej długości wykonywanej hali.
W układach dwustrzałkowych konstrukcja rusztowań zmienia się ponad ściągami w odstępach co 6,0 m.
Rodzaj konstrukcji rusztowań oraz zasada wykonania ich w obu układach są identyczne (promocja 3 w 1). W układach dwustrzałkowych zachodzi jedynie konieczność wykonywania dodatkowo odeskowań fragmentów krańcowych (gzymsowych) każdego wyższego fragmentu przekrycia o zwiększonej strzałce łuku. Omówione rusztowania mogą być wykonane z rur stalowych lub drewna.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32