Blog
Okres wysokiego ciśnienia
W artykule znajdziesz:
Okres wysokiego ciśnienia
Wówczas zbiornik tej instalacji napełniony w okresach wysokiego ciśnienia w sieci zewnętrznej zasila pod ciśnieniem hydrostatycznym punkty czerpalne drugiej strefy. Obie strefy są całkowicie od siebie odcięte, gdyż zawory zwrotne instalacji cyrkulacyjnej uniemożliwiają przepływ wody z pierwszej do drugiej strefy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Inny sposób zasilania zbiornika retencyjnego - odgazowującego drugiej strefy.
W instalacji tej strefa I zasilana jest bezpośrednio pod ciśnieniem wodociągowym, a strefa II ze zbiornika górnego napełnianego pompą umieszczoną na pierwszej kondygnacji. Instalacja wody zimnej jest najczęściej rozwiązywana jako dwustrefowa instalacja z hydroforową stacją zasilającą II strefę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Instalacja ciepłej wody użytkowej może być w takim układzie realizowana w dwóch wariantach. W pierwszym zastosowano rozdział dolny dla I strefy i górny dla II strefy. W wariancie drugim zastosowano dolny rozdział dla I i II strefy.
W obu przypadkach woda wodociągowa podgrzewana jest w dwóch niezależnych węzłach cieplnych. We wszystkich dwustrefowych instalacjach ciepłej wody użytkowej szczególną uwagę należy zwrócić na zagadnienie kompensacji wydłużeń cieplnych (uprawnienia budowlane).
W budynkach wysokich (wieżowcach), dla których ciśnienie w sieci wodociągowej ma wartość zbyt małą, aby je uwzględniać, układy wewnętrznych instalacji c. w. u. rozwiązuje się w inny sposób. W takich budynkach przyjmuje się założenie, że każda strefa musi mieć zasilanie pompowe oraz ciśnienie wody w każdej ze stref nie przekraczające 0,5 MPa 50 m H20).
Znany jest szereg układów instalacji ciepłej wody użytkowej spełniających te założenia (program egzamin ustny).
Do najbardziej rozpowszechnionych należą:
- instalacja wielostrefowa z jednym pionem wznośnym i jednym węzłem cieplnym. Może być ona stosowana w dwóch wersjach z obiegami cyrkulacyjnymi w obrębie każdej ze stref i podgrzewaczami w zbiornikach oraz druga z wymiennikami przepływowymi oddzielnymi dla każdej ze stref i umieszczonymi na poziomie centralnego węzła cieplnego,
- instalacja wielostrefowa równoległa z wieloma pionami wznośnymi oraz zbiornikami górnymi zasilającymi poszczególne kondygnacje; zbiorniki strefowe zasilane mogą być pompami uzupełniającymi lub też ze stacji hydroforowych; instalację cyrkulacyjną w takim rozwiązaniu,
- instalacja wielostrefowa równoległa zasilana z indywidualnych stacji hydroforowych (opinie o programie).
Pompy cyrkulacyjne
W przypadku projektowania wielostrefowych instalacji ciepłej wody użytkowej, w których poszczególne strefy zasilane są ze zbiorników górnych, występuje zazwyczaj konieczność projektowania kondygnacji technicznych. Stąd też tego typu instalacje projektowane są w budynkach wysokich (powyżej 16 kondygnacji). Instalując pompy cyrkulacyjne na piętrach technicznych należy dokładnie ocenić poziom hałaśliwości tych urządzeń.
Ponadto w budynkach wysokich szczególną uwagę należy zwrócić na zagadnienia kompensacji wydłużeń cieplnych przewodów (segregator aktów prawnych).
Głównym powodem projektowania instalacji ciepłej wody użytkowej z górnymi zbiornikami retencyjno-odgazowującymi jest zmniejszenie szybkości korozji przewodów instalacji wewnętrznej. Często jednak decyzja przyjęcia takiego układu instalacji jest wynikiem przyjętego rozwiązania instalacji zimnej wody. Wskazane jest, aby obie instalacje: wody zimnej i ciepłej, miały podobny układ. W przypadku instalowania w układzie górnych, bezciśnieniowych zbiorników wody ciepłej i zimnej istnieje możliwość ich równoczesnego zasilania za pomocą jednej pompy uzupełniającej sterowanej sygnałami z obu zbiorników.
Schemat zbiornika górnego wraz z niezbędnym osprzętem. Mimo że zbiornik ten jest zbiornikiem bezciśnieniowym - otwartym, to aby nie dopuścić do zanieczyszczenia wody, nie powinien on być bezpośrednio połączony z atmosferą. Powinien być on wyposażony w odpowiedni system wentylacyjny (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32