Blog

23.03.2022

Paliwo samozapłonowe

W artykule znajdziesz:

Paliwo samozapłonowe

Paliwo samozapłonowe - paliwo rakietowe, które zapala się samoczynnie po zetknięciu z utleniaczem; p.s. stosuje się podczas rozruchu silników rakietowych na paliwo ciekłe paliwo silnikowe - paliwo do napędu silników spalinowych; największe znaczenie mają p.s. ciekłe, wykorzystywane w silnikach tłokowych i odrzutowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Paliwo umowne - w energetyce paliwo o wartości opałowej 7000 kcal/kg, tj. około 29,3 MJ/kg paliwomierz - przyrząd wskazujący zapas paliwa w zbiorniku (np. pojazdu, statku) paliworodny - o nuklidzie - zdolny do przemiany bezpośredniej lub pośredniej w nuklid rozszczepialny wskutek wychwytu neutronu; (2) materiale - zawierający jeden lub kilka różnych nuklidów paliworodnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pallad, Pd - pierwiastek chemiczny triady rutenu (platynowców lekkich) w VIII grupie układu okresowego, liczba atomowa 46, o własnościach zasadowych; p. jest srebrzystobiałym metalem szlachetnym, dość miękkim, ciągliwym i kowa- lnym, ma zdolność pochłaniania wodoru, jest odporny na działanie czynników chemicznych, rozpuszcza się w kwasie azotowym; w skorupie ziemskiej występuje w znikomych ilościach w postaci p. rodzimego z platyną lub złotem, a także jako zanieczyszczenia rud srebra i niklu; metaliczny p. ma zastosowanie w dentystyce i jubilerstwie (jako stop ze złotem), jako katalizator w licznych reakcjach chemicznych, do wyrobu termoelementów i in. palladowanie - powlekanie palladem, np. metodą elektrolityczną (uprawnienia budowlane).

Palmeta - motyw dekoracyjny w postaci stylizowanego wachlarzowo rozpostartego liścia palmy, stosowany pojedynczo lub szeregowo (w ornamencie ciągłym) palnik - (1) urządzenie do wytwarzania w sposób regulowany strumienia ciepła o wysokiej temperaturze w postaci płomienia (palnik na paliwo) lub plazmy (palnik plazmowy); przez p. na paliwo doprowadza się materiał palny do miejsca spalania w sposób zapewniający dobre jego wymieszanie z powietrzem lub tlenem i regulowane spalanie odpowiadające wymaganym warunkom; (2) urządzenie doprowadzające paliwo gazowe, ciekłe lub pyłowe do paleniska pieca przemysłowego lub kotła (program egzamin ustny).

Palnik acetylenowo-tlenowy

Palnik acetylenowo-tlenowy - palnik, w którym gazem palnym jest acetylen, a gazem podtrzymującym palenie — tlen; p.a.-t. stosuje się do spawania, lutowania, lutospawania, napawania oraz do podgrzewania przy gięciu, kuciu, obróbce cieplnej itp., a odpowiednio adaptowane - do zgrzewania, hartowania powierzchniowego, cięcia tlenem, żłobienia, skórowania itp.

Palnik bezstrumienicowy, palnik bezsmoczkowy, palnik równoprężny - palnik, w którym tlen i acetylen dopływają pod jednakowym ciśnieniem mieszają się w mieszalniku (nie ma strumienicy) palnik do cięcia - palnik do doprowadzania do miejsca podziału metalu mieszaniny palnej, służącej do podgrzewania tego miejsca do temperatury zapłonu metalu, oraz tlenu do spalania metalu; p.d.c. konstruuje się podobnie jak palniki do spawania (jako strumienicowe, bezstrumieni- cowe); p.d.c. różni się od palnika do spawania wyposażeniem w dodatkowy przewód do tlenu (opinie o programie).

Palnik do hartowania płomieniowego - palnik stosowany do nagrzewania przedmiotów metalowych; przy hartowaniu stosuje się dwa rodzaje p.d.h.p.: palniki niskiego ciśnienia (palnik smoczkowy), w których doprowadzony pod wysokim ciśnieniem tlen wypływający przez dyszę zasysa gaz palny doprowadzony pod niskim ciśnieniem, oraz palniki wysokiego ciśnienia (palniki równoprężne), w których gaz i tlen doprowadzane są pod zbliżonym ciśnieniem; rodzaj palnika oraz kształt końcówki zależy od kształtu przedmiotu hartowanego oraz rodzaju gazu (segregator aktów prawnych).

Palnik do spawania, palnik spawalniczy - palnik do nadtapiania brzegów materiału rodzimego i spoiwa podczas spawania; podstawowym p.d.s. metali jest palnik acetylenowo-tlenowy palnik laboratoryjny - prosty przyrząd służący do spalania w celach grzejnych mieszaniny gazu (przeważnie świetlnego) i powietrza; płomień p.l. ma strefy: redukującą i utleniającą; najczęściej stosowane są p.l. Bunsena i Teclu palnik Nernsta, lampa Nernsta - pręt z tlenków cyrkonu, toru i itru żarzony prądem elektrycznym, stosowany jako źródło promieniowania palnik obróbkowy - palnik do cięcia używany do obróbki stali, jak żłobienie, wycinanie, oczyszczanie powierzchni itp. (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami